Co to jest i na czym polega łucznictwo sportowe? Rodzaje łucznictwa, akcesoriów i sukcesy polskich olimpijczyków

kobieta, która strzela z łuku
Na czym polega łucznictwo sportowe?
Źródło: chayathonwong/Getty Images
Łucznictwo to obecnie przede wszystkim profesjonalny sport olimpijski (łucznictwo olimpijskie) i sport rekreacyjny (łucznictwo tradycyjne), w ramach którego organizowane są zawody łucznicze. Czym jest łucznictwo sportowe i jakie są jego rodzaje?

Strzelanie z łuku to sport, w którym musimy zdobyć jak najwięcej punktów, przyznawanych za celność strzałów do tarczy łuczniczej. Z pozoru rzecz może wydawać się prosta, jednakże wymaga ona nie tylko wielu lat treningów, ale również pewnej specjalizacji. W ramach szeroko rozumianego łucznictwa wyróżniamy bowiem aż dziewięć subdyscyplin, w tym m.in.: łucznictwo na torach otwartych, polowe, łucznictwo dla osób niepełnosprawnych i tzw. łucznictwo 3D.

Sport to zdrowie

Krofball
Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Na czym polega łucznictwo sportowe? Rodzaje łucznictwa

Współcześnie łucznictwo jest sportem olimpijskim i rekreacyjnym, choć historia łucznictwa jest niezwykle bogata – przez wieki stanowiło ono podstawowy segment sił zbrojnych i było metodą polowania. Osoby uprawiające łucznictwo w Polsce zrzeszone są w Polskim Związku Łuczniczym (PZŁ), który jest jednym z głównym organizatorów zawodów łuczniczych w naszym kraju. Oprócz tego entuzjaści łucznictwa współpracują ze sobą w ramach licznych klubów łuczniczych, mających ofertę zarówno dla profesjonalistów, jak i dla początkujących łuczników. Polscy łucznicy znani są na świecie z wielu osiągnięć, o czym świadczą m.in. zdobywane przez nich medale olimpijskie. Łucznictwo jest terminem ogólnym, w którego skład wchodzi wiele poszczególnych dyscyplin, które mają charakter typowo sportowy, profesjonalny lub amatorski, a nawet rekonstrukcyjny. Przykładem ostatniego rodzaju łucznictwa może być łucznictwo konne, które nie jest dyscypliną sportową, ale zdobywa wielu fanów – zwłaszcza wśród grup zajmujących się rekonstrukcją historyczną i organizacją pokazów bitewnych. Powyższe aktywności mieszczą się w jednej z głównych odmian łucznictwa – w łucznictwie tradycyjnym, polegającym na posługiwaniu się łukiem historycznym lub jego repliką. W Polsce ten typ strzelania z łuku jest uczony i popularyzowany m.in. przez znajdujące się we Wrocławiu Centrum Łucznictwa Tradycyjnego. Kolejnym ważnym rodzajem jest łucznictwo sportowe. Zasady wyznaczane są przez FITA – Światową Federację Łucznictwa (powszechnie stosowany akronim pochodzi z języka francuskiego od Fédération Internationale de Tir à l'Arc ). Zgodnie z rozporządzeniami FITA wyróżniamy aż 9 subdyscyplin łucznictwa sportowego:

  • łucznictwo na torach otwartych;
  • łucznictwo polowe;
  • łucznictwo biegowe;
  • łuczniczy biathlon;
  • łucznictwo halowe;
  • Clout Archery, czyli łucznictwo do celu;
  • łucznictwo na dużą odległość od tarczy;
  • łucznictwo niepełnosprawnych;
  • łucznictwo 3D.

Zasady, sprzęt i akcesoria łucznicze

Istnieją cztery rodzaje łuków sportowych, używanych podczas konkretnych zawodów. Pierwszym jest łuk klasyczny, tzw. łuk olimpijski. Przy korzystaniu z tego łuku zabronione jest strzelanie przez majdan, a cięciwa łuku musi być naciągana i spuszczana przez palce. Drugim wariantem jest łuk bloczkowy, składający się z systemu bloczków, odpowiadających za naciągnięcie i utrzymanie cięciwy, zwykle znacznie sztywniejszej względem łuku prostego lub walijskiego. Łuki te wykorzystywane są wyłącznie w łucznictwie blokowym. Wyróżniamy także łuki standardowe i łuki gołe, a także specjalne łuki dla osób niepełnosprawnych.

Ciekawym rodzajem tego sportu jest łucznictwo 3D, w którym możemy wykorzystywać łuk bloczkowy lub olimpijski. Wbrew niektórym skojarzeniom ten sposób strzelania z łuku jest jak najbardziej rzeczywisty, jednakże łucznik nie oddaje strzału do tarczy, tylko trójwymiarowego celu – zwykle w kształcie zwierzyny (przypominać to może prawdziwe łucznictwo myśliwskie, które w Polsce jest jednak zabronione, podobnie jak tzw. bowfishing).

Podstawowym celem łucznictwa jest zdobycie jak największej liczby punktów, przyznawanych w zależności od celności strzałów. Tarcza łucznicza podzielona jest na pięć obszarów kolorystycznych, a punkty przyznawane są od 0 (strzał poza tarczą) do 10 (środek tarczy). Tarcze zwykle umiejscowione są na specjalnych matach łuczniczych, wykonanych ze sprasowanej słomy.

Polskie łucznictwo olimpijskie – na wagę złota

Na igrzyskach olimpijskich łucznictwo było zarejestrowaną dyscypliną olimpijską czterokrotnie do czasu II wojny światowej (1900, 1904, 1908, 1920), a od 1972 roku jest dyscypliną regularną. Przygotowania olimpijskiej kadry łuczniczej Polski nadzoruje Polski Związek Łuczniczy. Ważną ciekawostką jest fakt, że pierwsze oddzielne Mistrzostwa Świata w Łucznictwie odbyły się w 1931 roku we Lwowie, należącym wówczas do Rzeczypospolitej. Na zawodach złote medale zdobyli Michał Sawicki i Janina Kurkowska-Spychajowa (wielokrotni medaliści). Medale olimpijskie zostały z kolei zdobyte dwukrotnie – przez Irenę Szydłowską na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku oraz podczas łucznictwa drużynowego przez zespół trenera Stanisława Stuligłowy w składzie: Iwona Dzięcioł, Joanna Nowicka i Katarzyna Klata. Chociaż łucznictwo w Polsce wciąż nie jest sportem powszechnie uprawianym, to jednak jego popularność zwiększa się. Główną tego przyczyną wydaje się być wzrost zainteresowania historią i militariami, zwłaszcza wśród młodych Polek i Polaków.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości