Biegaczki narciarskie przygotowują się do zimowych Igrzysk Olimpijskich

Igrzyska Olimpijskie
Biegaczki narciarskie przygotowują się do zimowych Igrzysk Olimpijskich
Źródło: x-news
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. Dwie młode biegaczki narciarskie, Izabela Marcisz i Monika Skinder opowiedziały o przygotowaniach, wsparciu i rywalizacji. Czy w polskiej kadrze istnieje ciężar osiągnięć wyników Justyny Kowalczyk?

Izabela Marcisz i Monika Skinder - biegaczki narciarskie przygotowują się do Igrzysk

Dagmara Olszewska, portal dziendobry.tvn.pl: -Czy miano lidera drużyny mogłoby pomóc, czy przeszkadzałoby w osiągnięciu zamierzonych celów?  Izabela Marcisz: - W sporcie indywidualnym ciężko ocenić lidera grupy. Każda zawodniczka walczy o swoje. Myślę jednak, że to miłe określenie i być może dodałoby otuchy i stało się dodatkową motywacją.  Monika Skinder: - Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, bo nie biorę tego do siebie. Nie utożsamiam się z tym tytułem i nie myślę o sobie jako o liderce drużyny. Jesteśmy jeszcze bardzo młode i nie mamy jeszcze takich wzorców, jak na przykład mają obecni skoczkowie narciarscy. Na co dzień nie myślę o tym, że mogłabym być liderem, po prostu staram się iść do celu. 

Sport to zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

W wakacje Izabela Marcisz przeszła poważny wypadek. Informacje, które obiegły media, były bardzo dramatyczne. Jak teraz oceniasz stan swojego zdrowia i siły na nadchodzące Igrzyska? I.M.: - Po wypadku konieczna okazała się operacja w szpitalu w Krakowie. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i już po tygodniu wróciłam do aktywności fizycznej a po dwóch do pełnych treningów. Owszem, komentarze w mediach były dramatyczne, ale ja skupiałam się tylko na tym, by jak najszybciej wrócić do sił. Wiele osób pomogło mi w tym, by odzyskać formę. Lekarze od razu podjęli bardzo dobre decyzje i zaufali mi w pewnych kwestiach. Czy obawiałaś się powrotu na pierwszy pełny trening po wypadku? I.M.: - Bardzo otwarcie rozmawiałam z lekarzami, którzy dali mi w pełni satysfakcjonującą informację. Powiedzieli, że szybko będę mogła wrócić do treningów. Wiedziałam, że muszę tylko zaczekać na ściągnięcie szwów. Byłam bardzo walecznie nastawiona. Chciałam jak najszybciej nadrobić tę dwutygodniową przerwę. Mam wrażenie, że dużo mi uświadomił ten czas bez sportu. Upewniłam się, że biegówki, to całe moje życie.

Motywacja biegaczek narciarskich - skąd ją brać?

Czy biegaczki narciarskie odczuwają ciężar osiągnięć Justyny Kowalczyk? I.M.: - Ja tego nie odczuwam. Na pewno jesteśmy porównywane. Patrzy się na nas przez pryzmat wyników Justyny, ale staram się na to w ogóle nie zwracać uwagi. Kibice chcieliby, żeby biegi narciarskie na nowo weszły na taki poziom, jaki reprezentowała sobą Justyna.

M.S.: - Ludzie patrzą trochę na nas przez pryzmat jej osiągnięć, więc jest to lekkie obciążenie. Justyna była wybitnym sportowcem i jej sukcesy to był nie lada wyczyn. Oczekiwanie, że choćby w małym stopniu osiągniemy to, co ona, może być lekkim ciężarem, ale staram się wyłączyć to z myślenia. Zwłaszcza w sezonie przygotowawczym i startowym. Teraz skupiam się na swoich celach, tych realnych.

Jak do tej pory wspominacie swoje największe wyzwania zawodowe? I.M.: - Każdego dnia spotykam się z wieloma wyzwaniami i mimo wszystko staram się nie patrzeć wstecz. Skupiam się na tym, co przyniesie ten rok, a myślę, że to właśnie on będzie moim największym wyzwaniem. Szykuje się dużo zmian, będą między innymi Igrzyska Olimpijskie, do których się przygotowuję. To będą moje pierwsze Igrzyska i chciałabym uzyskać jak najwyższy wynik, pokazać się z dobrej strony i udowodnić, że na wiele mnie stać. Myślę też już o Mistrzostwach Świata w 2023 roku, gdzie chciałabym bronić medalu z zeszłego sezonu.  M.S.: - Myślę, że do tej pory najtrudniejsze było dla mnie opuszczenie domu. Jestem bardzo związana ze swoją rodziną. Każda chwila w domu jest dla mnie wyjątkowa. To czas na regenerację fizyczną i psychiczną. Tam mogę robić to, co chcę. Rodzina mnie wspiera. Bardzo wcześnie opuściłam swój dom, bo wyjechałam do Zakopanego już do liceum ogólnokształcącego i zaczęłam szkolenia w kadrze juniorskiej. Tych dni w domu było bardzo mało i do tej pory ciężko mi się rozstawać z najbliższymi. Myślę, że to jedna z najcięższych dla mnie rzeczy.  A jakie największe wyzwania sportowe Cię teraz czekają? M.S.: - Zbliżają się Igrzyska Olimpijskie. Już za miesiąc wylatujemy do Pekinu, samo uczestnictwo w Igrzyskach jest spełnieniem marzeń, ale wiadomo, że chciałabym sięgnąć dalej, do podium.

W którym momencie swojej kariery poczujecie się całkowicie spełnione sportowo? I.M.: - Dla mnie głównym wyznacznikiem jest medal z Igrzysk Olimpijskich i myślę, że to jest spełnienie największych marzeń każdego sportowca.  M.S.: - Jeśli chodzi o skalę juniorską, to osiągnęłam swój najwyższy cel - jestem Mistrzynią Świata Juniorów, ale jednak przeskok z kategorii juniorskiej do kategorii seniorskiej jest ogromny. Żeby w niej zaistnieć, potrzeba kilku czy nawet kilkunastu lat pracy, żeby dobić się do tej czołówki. Chciałabym dać z siebie wszystko. Nawet jeśli za jakiś czas zakończę karierę, to chcę mieć poczucie, że zrobiłam wszystko, by osiągnąć jak najlepsze wyniki.

Jak w Waszych rodzinach wygląda zawodowe wsparcie? I.M.: - Pochodzę ze sportowej rodziny, moje siostry też były biegaczkami. Tato jest trenerem. Oczywiście pojawiała się rywalizacja, chociaż zanim przeszłam do kadry olimpijskiej, to moje siostry zakończyły swoje kariery. Teraz bardzo mnie wspierają. Patrzą na to wszystko z trochę innej perspektywy. W domu praktycznie cały czas rozmawialiśmy o sporcie. Kiedy weszłam do kadry, to troszeczkę ten temat ucichł. Nie chciałam, żeby rodzice aż tak bardzo się w to wszystko angażowali i stresowali. Zaufałam osobom, które są w kadrze i zależało mi na tym, żeby moje stosunki z rodzicami były po prostu rodzinne. Zawsze, kiedy zadzwonię do taty i zapytam o radę, to mi jej udzieli i przeważnie trafia w samo sedno.  M.S.: - Jestem oczkiem w głowie taty, a moja rodzina tak bardzo mnie wspiera, że czasem brakuje mi słów, by to opisać. Nie mogę wyjść z podziwu, że trafiła mi się taka wspaniała grupa osób wokoło. Myślę, że to jest bardzo istotne w życiu każdego sportowca. Ilość wyjazdów, treningów - to nie jest łatwe. Moi najbliżsi w każdej sytuacji są przy mnie. Od małego jeżdżą ze mną na zawody, kibicują. Nawet siostra, która obecnie żyje w Warszawie, przyjeżdża do mnie, jak tylko ma taką możliwość. Wspierają mnie niezależnie od wyniku, nigdy mnie nie przygnębiają, tylko dodają otuchy i mobilizują. Zazdrość i zew rywalizacji, kiedy najsilniej czuć te emocje? I.M.: - Z mojej strony nigdy nie pojawiała się zazdrość, zwłaszcza jeśli chodzi o rodzinne stosunki. Na siostry patrzyłam z wielkim podziwem, kibicowałam im, śledziłam ich treningi i wyniki. No i była to dla mnie wielka motywacja. Zawsze, gdy powiedziały coś mądrego, to starałam się ustosunkować. M.S.: - Najsilniej zew rywalizacji odczuwam przy starcie na zawodach. Cała konkurencja, bycie z innymi zawodnikami bark w bark, właściwie czujemy swój oddech - to bardzo wpływa na samozaparcie i chęć wygranej. Dochodzi też stres, presja. Oczywiście na treningach także czujemy zew rywalizacji. Trenujemy w grupie i myślę, że to nam bardzo pomaga, bo możemy podnosić swój poziom. 

Czego życzyć Wam przede wszystkim przed nachodzącymi Igrzyskami? I.M.: - Przede wszystkim można życzyć mi zdrowia, bo jak będzie zdrowie, to będzie też cała reszta.  M.S.: - Zdrowia, to jest dla mnie najważniejsze. Resztę można już wypracować samemu. 

Zobacz także:

Autor: Dagmara Olszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
Materiał promocyjny

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"