Sport i fitness

Badminton. Co warto wiedzieć, zaczynając naukę gry. Jakie są zasady gry w badmintona

Sport i fitness

Autor:
Adrian
Adamczyk
Badminton

Gra w badmintona ma precyzyjnie określone zasady, jednak te nie są w praktyce szerzej znane, bo rekreacyjne granie w badmintona często ogranicza się jedynie do wzajemnego odbijania lotki, nawet bez używania siatki.

Odbijanie lotki rakietkami do badmintona to zajęcie popularne w okresie letnim, a sam sprzęt do badmintona jest stosunkowo tani. Nie dziwi więc popularność tego sportu w jego amatorskiej postaci, czyli bez wyznaczenia boiska, a często nawet bez używania siatki. Jednak zasady gry w badmintona są ściśle określone i warto je poznać.

Badminton – zasady gry dla początkujących

Choć gra w badmintona wydaje się jednym z popularniejszych sposobów spędzania czasu w lecie, a większość z nas umie odbijać lotkę rakietką już w wieku kilku lat, to ciężko w praktyce znaleźć osoby znające dobrze zasady gry w badmintona. Wynika to też z faktu, że gra w badmintona wymaga specjalnego boiska z siatką, a te są dużo mniej dostępne niż np. boiska do piłki nożnej.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Siatka do gry w badmintona powinna być zawieszona wysoko (155 cm), co już wymaga określonego wyposażenia, a te nie zawsze, a nawet rzadko mamy pod ręką. Naukę i poznawanie zasad gry w badmintona najlepiej więc rozpocząć w klubach lub obiektach sportowych, posiadających odpowiednią bazę do uprawiania tego sportu. Jak grać w badmintona?

Do ilu się gra w badmintonie?

Wg zasad, w badmintona gra się do dwóch wygranych setów. Pojedynczy set wygrywa strona, która jako pierwsza zdobędzie 21 punktów. Jeśli gra jest wyrównana, a przeciwnicy osiągają w secie wynik 20:20, to wygrywającym jest ten, kto zdobędzie jako pierwszy przewagę dwóch punktów. Wyjątkiem jest wynik 29:29 – daje szansę na wygraną graczowi, który zdobędzie 30 punktów (czyli jest to wyjątek, gdy przewaga dwupunktowa nie jest wymagana). Tak wygląda w badmintonie punktacja

Jak serwować w badmintonie? 

Zagrywkę w badmintonie rozpoczyna się od serwu. Podczas serwisu lotka zawsze musi znajdować się poniżej poziomu pasa serwującego, a stopy obu graczy muszą dotykać boiska. Dodatkowo rakieta podczas serwowania powinna znajdować się poniżej dłoni, w której trzymamy rakietę.

Lotkę trzeba przebić na stronę przeciwnika nad siatką zawieszoną na wysokości 155 cm. Mecz rozpoczynamy, serwując po przekątnej z prawego pola serwisowego na prawe pole serwisowe przeciwnika. Jeśli serwujący zdobędzie punkt, powtarza serw z lewego pola serwisowego również na lewe pole serwisowe przeciwnika (czyli również po przekątnej).

Jeśli serwujący straci punkt, serwować zaczyna przeciwnik. Zawsze, gdy liczba punktów jest parzysta, serwujący powinien serwować z prawego pola serwisowego. Odwrotnie jest przy nieparzystej liczbie punktów. Wówczas serwuje się z lewego pola. Początkowe podanie może być wykonane także zza linii końcowej boiska.

Cała sztuka polega na tym, żeby podczas wymiany lotka spadła nieodebrana na pole przeciwnika. Jeśli odbijemy lotkę nad siatką na stronę przeciwnika, a jednak spadnie ona za linią boiska, wówczas to my tracimy punkt. Punkt zdobywa się, wygrywając wymianę. Można to osiągnąć na dwa sposoby. Gdy przeciwnik popełni błąd lub lotka dotknie powierzchni boiska obierającego.

Dotknięcie siatki przez lotkę, zarówno podczas wymiany, jak i serwowania nie wiąże się z utratą punktu ani serwu.

Badminton – debel, zasady tzw. gry podwójnej w badmintona

Gra podwójna w badmintonie to analogicznie jak w innych grach z użyciem rakiet gra parami – po dwóch zawodników na jednej stronie boiska. Boisko do gry podwójnej jest nieznacznie szersze niż to do gry pojedynczej. Ma wymiary 13,4 m długości (identycznie jak w grze pojedynczej) i szerokość 6,10 m zamiast 5,18 m. Gra rozpoczyna się również z prawego pola serwisowego.

Odebrać serw powinien gracz po przekątnej. Jeśli zrobi to drugi gracz, serwujący zdobędzie punkt. Po odebraniu serwu strony odbijają lotkę na przemian i nie ma znaczenia, który z graczy w drużynie odbiera i odbija lotkę nad siatką na stronę przeciwną. Zasady naliczania punktów w badmintonie-deblu są jednakowe jak w grze pojedynczej. Ważne jest, że zawodnicy nie mogą serwować poza swoja kolejnością lub odbierać następujących po sobie serwów. 

Badminton – technika uderzeń. Rodzaje uderzeń w badmintonie

Nauka gry w badmintona – a dokładniej trening badmintona powinien mieć na celu m.in. opanowanie techniki uderzeń i kilku zagrań badmintona – inaczej zagrywek w badmintonie. Podstawowe zagrania w badmintonie to:

  • serw , opisany już powyżej,
  • lot , polegający na przeniesieniu lotki ponad przeciwnikiem, by nie mógł jej odbić,
  • drop shot , czyli zagranie na tyle lekkie, by przeciwnik nie zdążył podbiec i odpowiedzieć,
  • ścięcie , czyli uderzenie z dużą siłą jak najbliższej siatki, na stronę przeciwnika.

Wymienione zagrania mogą być wykonywane na dwa sposoby. Bekhendem, czyli uderzeniem lotki z boku przeciwległego do ręki, w której zawodnik trzyma rakietkę, lub forhendem, czyli odbiciem lotki z prawej strony rakietą trzymaną również w prawej ręce.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Oliver Rossi

Pozostałe wiadomości