Regulacja zegara biologicznego. Jak spać, by się wyspać?

525A9163
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak się wyspać bez tabletki nasennej?
Jak się wyspać bez tabletki nasennej?
Zakochany w USA
Zakochany w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Qczaj w USA
Qczaj w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Jak dwie krople wody?
Jak dwie krople wody?
Sen to jedna z najważniejszych czynności życiowych. Często uświadamiamy to sobie dopiero w momencie, gdy dosięgają nas problemy. Bezsenność i zmęczenie próbujemy wyleczyć tabletkami, a te niekiedy przynoszą niepożądane konsekwencje. Czy istnieją zatem sposoby, by w naturalny sposób wyregulować zegar biologiczny? Na to pytanie odpowiedział w Dzień Dobry TVN dr n. med. Tadeusz Piotrowski, ekspert snu, który wskazał jedną ważną rzecz.

Zegar biologiczny snu – czy można go przestawić?

Dorosły człowiek między 20. a 65. rokiem życia potrzebuje od 6,5 do 8 godzin snu. Ale wyznacznikiem jest to, po ilu godzinach czujemy się wyspani i nie musimy dosypiać w ciągu dnia. Głównie na problemy ze snem cierpią ludzie, którzy wstają rano o nieregularnych porach. Zatem kluczem do sukcesu jest budzenie się każdego dnia o jednakowej godzinie, zarówno w tygodniu, jak i weekend.

- Każdy może spać bez tabletek. Rzecz jest bardzo prosta. Stała pora wstawania. Kładź się, jak poczujesz senność, byle nie za wcześnie. Jeśli poprawimy wydajność snu, to śpimy lepiej. To są proste zasady, ale praca wymaga trochę cierpliwości – podkreślił dr n. med. Tadeusz Piotrowski. Jak dodał, ze swoimi pacjentami zawsze zaczyna pracę od określenia naturalnego rytmu dobowego. Krok kolejny to ustalenie stałej pory wstawania, tak zwanego progu.

Jak zmienić swoje godziny snu w sposób naturalny?

Zmiany należy dokonywać etapami. Najlepszym sposobem jest przesuwanie zegara o 15/20 minut przez kilka dni. Ekspert wyjaśnił także, jak istotna w naszym rytmie dobowym jest synchroniczność ze światłem i ciemnością. Zasypiając, pamiętajmy, aby pomieszczenie było całkowicie zaciemnione. Rano zaś należy wpuścić do pokoju naturalne światło.

- Naturalne światło uruchamia zegar biologiczny i włącza naszą aktywność. Budzimy się bez drzemek. Bo jak otwieramy i zamykamy oczy, w momencie zamknięcia produkuje się melatonina. Ona hamuje nasz zegar biologiczny – wyjaśniał gość Dzień Dobry TVN.

A co z drzemkami w czasie dnia? Jak się okazuje, jedyne słuszne powinny trwać do 15 minut między godziną 13. a 16.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!