Materiał promocyjny

Październik miesiącem badania piersi. Kiedy warto zgłosić się do lekarza?

MAGR1126
Dziś Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rak piersi wykryty we wczesnym stadium zwiększa szanse na wyleczenie. Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwe jest jej skuteczne leczenie. Drogie Panie, badajcie się! O raku piersi, jego objawach i przyczynach powstawania opowiadała dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Rak piersi - co powinno nas zaniepokoić?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem w Polsce. Zachorowań jest coraz więcej. Specjalistka przyznała także, że w czasie pandemii pojawiały się niepokojące sygnały. Kobiety zgłaszają się do lekarzy zdecydowanie za późno. Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty?

- Najczęstszym objawem, z jakim przychodzą do mnie pacjentki, to jest wyczuwalne zgrubienie w piersi. To jest rzeczy, która ich niepokoi i w każdej takiej sytuacji należy zrobić kolejne badania, by sprawdzić, czy jest to nowotwór, czy zmiana łagodna. Jeśli chorujemy na raka piersi, to pierś się zmienia. Jest bardziej obrzęknięta, widać ten guz, może zmieniać się struktura skóry, często przypomina skórkę pomarańczy, powiększają się też węzły chłonne.

Rak piersi – badania

Nawet jeśli nie dotknęły nasz żadne z objawów, istotna dla naszego zdrowia jest profilaktyka. Jakie badania i w jakich odstępach czasu należy wykonywać?

- Rak piersi jest nowotworem, gdzie profilaktyka odgrywa ogromne znaczenie. Podstawowym badaniem, które jest przeznaczone dla pań po 50 roku życia, jest mammografia. Raz na dwa lata jeżeli nic się nie dzieje, każdy powinien takie badanie wykonać. Nie trzeba mieć skierowania – powiedziała lekarka. Ponadto dodała, że młode panie też chorują. Dla nich lepszym badaniem jest USG piersi. Wynika to z innej budowy piersi. - Młodsze pannie mają piesi bardziej gruczołowe – wyjaśniła specjalistka.

Raz w miesiącu zaleca się także samobadanie. U młodych pań warto robić takie badanie kilka dni po zakończeniu miesiączki, w pozycji leżącej lub pod prysznicem. Natomiast u kobiet po menopauzie ustala się jeden konkretny dzień w miesiącu.

Czy nasze zachowanie ma wpływ na zachorowalność? Dr Katarzyna Pogoda zdradziła, że każdy z nas powinien w miarę możliwości prowadzić zdrowy styl życia, zadbać o aktywność fizyczna i prawidłową masę ciała. Unikać należy również hormonalnej terapii zastępczej.

- Panie, które przechodzą menopauzę, decydują się na przedłużoną hormonoterapię, to zwiększa ryzyko zachorowania raka piersi. Młode panie mogą karmić piersią, dzięki temu dbają też o sienie.

Zobacz zapis czatu o raku piersi z dr Katarzyną Pogodą

Czat zakończony Czat odbył się 15 października 2021, godz. 09:15

Dzień dobry, w mojej najbliższej rodzinie moja mama, tata i siostra mieli nowotwory. Moje pytanie brzmi jakie ja powinnam zrobić badania i czy jest jakiś program dla osób w grupie ryzyka?

dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny W przypadku zachorowań na raka piersi i raka jajnika, częściej występują mutacje genetyczne. Może to zwiększać ryzyko zachorowania w rodzinie. Najpierw badania genetyczne powinny wykonać osoby chorujące, dzięki temu uda się sprawdzić, czy występuje mutacja genu zwiększająca ryzyko zachorowania na te nowotwory. Potem może się przebadać Pani.

Dzień dobry Jestem pod stałą opieką onkologa w tym roku pierwszy raz mamografia. Na badaniu wyszła zmiana 8mm, nie potwierdzona na USG ani na Tomosyntezie. Wyciek brunatnej cieczy. Za 3 miesiące kolejne USG i mammografia z kontrastem. Czy do tego czasu mogę zrobić jeszcze jakieś badania żeby mieć obraz dlaczego wyciek się utrzymuje.

dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny Bardziej dokładnym badaniem jest rezonans magnetyczny piersi. Można rozważyć jego wykonanie w sytuacjach wątpliwych.

Mam 52 lata. Co powinnam zrobić, żeby zadbać o moje piersi?

dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny Dla pań po 50. roku życia w przypadku braku niepokojących objawów zaleca się raz na dwa lata wykonywanie mammografii.. Badanie to pozwala wykryć bardzo małe zmiany, których nie wyczuwamy ręką. Jeżeli wystąpi guzek, wskazana jest dalsza diagnostyka - jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza.

Mam 30 lat. Czy mogę zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi?

dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny Zalecamy samobadanie raz w miesiącu, kilka dni po miesiączce. Warto również rozważyć USG piersi. Ryzyko zachorowania zmniejsza karmienie piersią, zdrowy styl życia, aktywność fizyczna. Mimo młodego wieku, należy zachować czujność.

Dzień dobry, kilka tygodni temu podczas badania USG okazało się, że w lewej piersi jest guzek że wzmożonyn unaczynieniem. Unaczynienie jest również widoczne w 2 węzłach chłonnych, przy czym nie są one jeszcze powiększone. Jestem już po biopsji- czekam na wynik. Czy unaczynienie takich zmian zawsze oznacza, że mamy do czynienia z nowotworem złośliwym?

dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny Unaczynienie nie jest dobrą cechą, ale nie można powiedzieć, jaka to jest choroba bez wyniku biopsji. Musi się Pani niestety uzbroić w cierpliwość.

Dzień dobry. W mojej rodzinie był rak...mama rak krtani tata zaawansowany rak płuc i przeżuty.Rodzice nie żyją ? ja mam dużo chorób neurologicznych, płucnych sercowych i kecze się na endometrioze. Czy jestem podatna na raka piersi pozdrawiam Karolina z Bydgoszczy

dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny Zalecam wykonanie badań profilaktycznych, np. USG piersi oraz cytologii. Jeżeli skończyła już Pani 50 lat, zalecamy mammografię zamiast USG. Kolejnym badaniem profilaktycznym jest kolonoskopia.

Dzień dobry, mam 26 lat, rok temu urodziłam dziecko, nigdy nie miałam badanych piersi, nawet podczas ciąży. Do kogo się na takie badanie udać i czy w ogóle powinnam? Obecnie karmię piersią. Iść po zakończeniu?

dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny Proszę rozważyć wykonanie USG piersi. Można je wykonać również w trakcie karmienia. Po skierowanie można zgłosić się do ginekologa. Częstotliwość badań określi radiolog podczas pierwszego USG.

Czy na mamografię potrzebne jest skierowanie?

dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny Jeżeli jest pani w wieku od 50 do 69 lat, to na mammografię nie trzeba mieć skierowania. Należy zgłosić się z dowodem osobistym do przychodni, która prowadzi badania przesiewowe. W tym wypadku mammografię wykonuje się raz na dwa lata. Jeżeli jest Pani w innym wieku, należy zgłosić się do lekarza, np. ginekologa, który zleci badanie.

Moja ciocia choruje na raka piersi. Ma 60 lat. Jest po operacji usunięcia guza. Czy będzie musiała sobie zrobić chemioterapię?

dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny Dalsze leczenie dobieramy w zależności od wyniku z operacji. Stosujemy chemioterapię, hormonoterapię lub leki celowane. Decyzje są bardzo indywidualne. Zależy to od cech guza.

Moja ciocia umarła kilka lat temu na raka piersi. Czy to prawda, że nowotwory kobiece dziedziczy się tylko po rodzinie za strony matki?

dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny Geny dziedziczymy po mamie i tacie, dlatego ważne są informacje o zachorowaniach z obu stron. Jeżeli ciocia w chwili zachorowania była młoda (miała np. 40 lat), to zachorowania w rodzinie wzrasta.

Witam, mam 35 lat, chodzę na USG co 6 miesięcy z powodu licznych torbieli piersi ( ostatnie w lipcu) . Czy to że pierś mnie boli cały czas jest normalne ?

dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny U młodych pań torbiele mogą powodować ból piersi. Jeżeli wykonuje Pani badania systematycznie i radiolog nie zaleca dalszej diagnostyki, to nie należy się niepokoić. Natomiast jeżeli ból się nasili, wystąpią inne objawy, badanie należy wykonać wcześniej niż za 6 miesięcy.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!