Gorące tematy

Anna Dereszowska zaangażowała się w ważną akcję: "Możesz uratować swoje życie"

Gorące tematy

Autor:
Luiza
Bebłot
Na solo z Anną Dereszowską!

Aż 2 800 kobiet umiera każdego roku w Polsce na raka jajnika z powodu zbyt późnego wykrycia nieprawidłowości. Dodatkowo w czasie pandemii COVID-19 mniej pań wybrało się na rutynową wizytę do ginekologa. Do wykonywania badań namawia Anna Dereszowska, ambasadorka kampanii "Diagnostyka jajnika".

Ograniczony dostęp do lekarza, wstyd, strach przed diagnozą to najczęstsze powody, dla których Polki nie badają się regularnie. Niektóre nie widzą potrzeby badań profilaktycznych, ponieważ nie odczuwają dolegliwości. Dodatkowo problem pogłębiła pandemia, kiedy kobiety badają się jeszcze rzadziej.

Rak jajnika - jak go wykryć

W przypadku raka jajnika sprawa jest o tyle trudna, że nie daje on czytelnych objawów i, jak mówią dane, w Polsce na diagnozę czeka się średnio 4 lata. W tym czasie kobieta chodzi od lekarza do lekarza, ponieważ nie podejrzewa, że problemy z układem trawiennym mogą być objawem tzw. cichego zabójcy. Odwiedza więc lekarza rodzinnego, dietetyka, gastrologa, a z zanim trafi do ginekologa na pogłębioną diagnostykę, rak zdąży w jej organizmie zmienić stadium zaawansowania. 

- Dlatego też w tym roku wracamy po raz kolejny z mocnym przekazem: chcemy sprawić, by panie bacznie obserwowały swoje ciało, nie zaniedbywały wizyt u ginekologa i informowały go o wszelkich niepokojących dolegliwościach. Najlepszym sposobem na wczesne dostrzeżenie i wykrycie zmian jest kontrola jajników poprzez badanie USG transwaginalne. Chciałybyśmy, żeby ścieżka diagnostyki w Polsce była znacznie krótsza, a leczenie odbywało się w wysokospecjalistycznych ośrodkach, i o to apeluję do decydentów w obszarze zdrowia – podkreśla Ida Karpińska, prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. 

„Diagnostyka jajnika”

Na potrzeby kampanii powstał emocjonalny spot z udziałem Anny Dereszowskiej, w którym poszukiwane są kobiety ostatni raz widziane na badaniach jajnika dwa lata temu.  

Ty też jesteś POSZUKIWANA. Zgłoś się na badania. Możesz uratować swoje życie

- zwraca się do kobiet ambasadorka akcji. Aktorka ma z tą chorobą osobiste doświadczenie – jej mama zmarła, gdy Anna miała 9 lat. 

- Mam poczucie, że dzięki takim kampaniom, jak ta Kwiatu Kobiecości, coraz mniej kobiet mówi: "Wolę nie wiedzieć". Niestety, statystyki dotyczące raka jajnika wciąż są złe. Każdego roku zabija on blisko 2 800 kobiet. Niemniej, jeśli się regularnie badamy i dbamy o siebie, to dzięki współczesnej medycynie, nawet po złej diagnozie, można żyć z tą chorobą kilka czy kilkanaście lat - podkreśla Anna Dereszowska w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl

Badania jajników

Kampania będzie realizowana przez 4 tygodnie, do końca października 2021 r. W tym czasie każda kobieta będzie mogła skorzystać bezpłatnie z badań diagnostycznych jajników, takich jak: USG transwaginalne, test ROMA, marker HE4, marker CA125, test BRCA1 . Lista placówek dostępna jest na stronie internetowej diagnostykajajnika.pl

Rak jajnika - cichy zabójca. Zobacz wideo:

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości