Pyłek sosny, czyli żółty osad na wszystkim dookoła. Czy jest niebezpieczny? Jakie ma właściwości?

pylenie sosny
Pyłek sosny, czyli żółty osad na powierzchniach. Jakie ma właściwości?
Źródło: wwing/Getty Images
Wiosną przychodzi taki moment, w którym zakamarki ulic, budynków, okna, szyby, samochody i powierzchnie zbiorników wody stają się pokryte warstwą jasnego, żółtego osadu. Zdarza się, że to zjawisko określane jest mianem siarczystego deszczu, ale nie ma z nim nic wspólnego. Jest to pyłek sosny. Czy jest on szkodliwy? Jakie ma właściwości?

Sosna zwyczajna to drzewo, które stanowi 70% wszystkich w Polsce. Nic więc dziwnego, że okres jej kwitnienia, który trwa średnio od połowy maja do połowy czerwca, jest tak widoczny i generuje wiele pytań. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze z nich.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Jak skutecznie walczyć z alergią?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie

Sosny zazwyczaj pylą w maju, jednak ze względu na wysokie temperatury na początku kwietnia, w tym roku pylenie zaczęło się wcześniej. Chociaż po ociepleniu przyszły przymrozki, to pyłek sosny można już zauważyć. Z pewnością odczują to alergicy.

Alergia na pyłki sosny?

Sosnowy pyłek, wbrew pozorom, uczula naprawdę rzadko, więc nie jest tak niebezpieczny, jak to się może wydawać. Jednak zdaniem ekspertów, u niektórych osób może podrażniać, a nawet uszkadzać błonę śluzową nosa. W efekcie, podczas pylenia traw i innych roślin w późniejszym okresie alergicy mogą silniej odczuwać objawy swojej dolegliwości.

Właściwości pyłku sosnowego

Wiosenny, sosnowy pyłek, tak jak i całe drzewo, ma wiele cennych właściwości, od wieków wykorzystywanych w medycynie naturalnej. W tradycyjnej medycynie chińskiej uznawany jest za "lek na niemal wszystko". Jest jednym z niewielu naturalnych źródeł testosteronu i jego prekursora – androstendionu. Zwolennicy naturalnego wspierania zdrowia przekonują, że wśród niezliczonych dobroczynnych działań sosnowego pyłku znajdują się: zwalczanie bólu i zmęczenia, wzmacnianie odporności organizmu, wspieranie układu krwionośnego, spowalnianie procesu starzenia, poprawianie stanu skóry i leczenie ran, odkrztuszanie, ułatwianie odchudzania, zapobieganie przerostu prostaty i wiele innych.

Jak go stosować?

Sosnowy "żółty nalot" sprzedawany jest, a jakże, w postaci pyłku, który można stosować jako dodatek do żywności, w tym jako składnik m.in. nalewek. W formie proszku jest aplikowany również na rany, w celu przyspieszenia ich gojenia. Inną opcją wprowadzenia tej wyjątkowej substancji w życie są suplementy diety w postaci kapsułek.

Pył sosny - jak usuwać go z samochodu?

Nic dziwnego, że na sosnowy pył narzekają głównie kierowcy. Swoja lepkością potrafi pokryć niemal całą karoserię, a jego usunięcie nie zawsze jest łatwe i szybkie. Aby nie uszkodzić lakieru, nie należy usuwać nalotu na sucho. Wystarczy użyć wody.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: wwing/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości