Pyłek sosny, czyli żółty osad na wszystkim dookoła. Czy jest niebezpieczny? Jakie ma właściwości?

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
lasy.gov.pl
Co teraz pyli? Kalendarz alergika na 2023 rok
Co teraz pyli? Kalendarz alergika na 2023 rok Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Wiosną przychodzi taki moment, w którym zakamarki ulic, budynków, okna, szyby, samochody i powierzchnie zbiorników wody stają się pokryte warstwą jasnego, żółtego osadu. Zdarza się, że to zjawisko określane jest mianem siarczystego deszczu, ale nie ma z nim nic wspólnego. Jest to pyłek sosny, która zaczyna intensywnie kwitnąć w maju. Czy jest on szkodliwy? Jakie ma właściwości?

Sosna zwyczajna to drzewo, które stanowi 70 % wszystkich w Polsce. Nic więc dziwnego, że okres jej kwitnienia, który trwa średnio od połowy maja do połowy czerwca, jest tak widoczny i generuje wiele pytań. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze z nich.

Alergia na pyłki sosny?

Sosnowy pyłek, wbrew pozorom, uczula naprawdę rzadko, więc nie jest tak niebezpieczny, jak to się może wydawać. Jednak zdaniem ekspertów, u niektórych osób może podrażniać, a nawet uszkadzać błonę śluzową nosa. W efekcie, podczas pylenia traw i innych roślin w późniejszym okresie alergicy mogą silniej odczuwać objawy swojej dolegliwości.

Właściwości pyłku sosnowego

Wiosenny, sosnowy pyłek, tak jak i całe drzewo, ma wiele cennych właściwości, od wieków wykorzystywanych w medycynie naturalnej. W tradycyjnej medycynie chińskiej uznawany jest za "lek na niemal wszystko". Jest jednym z niewielu naturalnych źródeł testosteronu i jego prekursora – androstendionu. Zwolennicy naturalnego wspierania zdrowia przekonują, że wśród niezliczonych dobroczynnych działań sosnowego pyłku znajdują się: zwalczanie bólu i zmęczenia, wzmacnianie odporności organizmu, wspieranie układu krwionośnego, spowalnianie procesu starzenia, poprawianie stanu skóry i leczenie ran, odkrztuszanie, ułatwianie odchudzania, zapobieganie przerostu prostaty i wiele innych.

Jak go stosować?

Sosnowy "żółty nalot" sprzedawany jest, a jakże, w postaci pyłku, który można stosować jako dodatek do żywności, w tym jako składnik m.in. nalewek. W formie proszku jest aplikowany również na rany, w celu przyspieszenia ich gojenia. Inną opcją wprowadzenia tej wyjątkowej substancji w życie są suplementy diety w postaci kapsułek.

Pył sosny - jak usuwać go z samochodu?

Nic dziwnego, że na sosnowy pył narzekają głównie kierowcy. Swoja lepkością potrafi pokryć niemal całą karoserię, a jego usunięcie nie zawsze jest łatwe i szybkie. Aby nie uszkodzić lakieru, nie należy usuwać nalotu na sucho. Wystarczy użyć wody.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: wwing/Getty Images

Pozostałe wiadomości