Psychologia

Syndrom pleasera. Kiedy bycie miłym staje się niebezpieczne?

Psychologia

Autor:
Patrycja
Sibilska
Syndrom pleasera - gdy chcemy być lubiani za bardzo
Syndrom pleasera - gdy chcemy być lubiani za bardzoDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Syndrom people pleasera bywa również nazywany self-love deficit disorder. Stwierdza się w nim brak miłości do siebie. Osoby nim dotknięte mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, nieustanne poczucie winy i niezwykle silną potrzebę akceptacji. Uszczęśliwiają innych własnym kosztem. Co świadczy o tym, że ten problem dotknął także nas?

Określenie to powstało stosunkowo niedawno i obejmuje cały zespół zachowań właściwy szczególnie dla zaburzenia osobowości zależnej lub współzależnej. Jest to swoisty głód emocjonalny, potrzeba bycia kochanym, lubianym i akceptowanym, przy całkowitym braku miłości własnej.

Syndrom people pleasera - jakie są symptomy zaburzenia?

Jesteś miły, uprzejmy, przyjaciele i rodzina wiedzą, ze zawsze mogą na ciebie liczyć? Nigdy nie odmawiasz, zawsze zgadzasz się ze zdaniem innych, a swoje potrzeby traktujesz drugorzędnie? To tylko kilka znaków, że być może przekroczyłeś bezpieczną granicę. Okazuje się, że diagnoza zaburzenia jakim jest syndrom people pleasera nie jest łatwa.

- Wcale to nie jest łatwe zobaczyć, ze ja mam takie cechy. Po pierwsze jest to przyzwolenie społeczne, a po drugie żyjemy w takiej normie, taka osoba kształtuje tą z zewnątrz sterowność już na poziomie dzieciństwa. Czyli bardzo często ma otoczenie autokratycznych rodziców, despotycznych, bądź narcystycznych, albo ambiwalentnych, nadmiarowych. Ale te osoby nie zawsze znajdują to u siebie, dopiero w terapii, kiedy przychodzą, bo na przykład związek się nie utrzymuje, albo jestem osobą współuzależnioną. Dopiero w toku tej terapii, bardzo często te osoby odkrywają dlaczego wybrały takiego partnera - mówi psycholog Marzena Mawricz.

Niepokojące sygnały:

  • masz problem z odmawianiem,
  • boisz się odrzucenia ze strony innych,
  • unikasz konfrontacji, bo boisz się negatywnych emocji,
  • jesteś wykorzystywany,
  • nie stawiasz granic,
  • potrzebujesz ciągłej aprobaty,
  • panicznie boisz się jakiejkolwiek krytyki,
  • silnie odczuwasz emocje innych,
  • jesteś dla siebie bardzo krytyczny.

Syndrom people pleaser - jak sobie pomóc?

Po specjalistyczną pomoc należy sięgać w chwili, kiedy samemu się zauważa, że jakaś sytuacja nas przerasta i nie umiemy sobie z nią poradzić. Jeśli dominuje w nas ciągłe poczucie frustracji, smutku, to sygnał, że warto zgłosić się do specjalisty. Warto zadać sobie pytanie: 'czy doszłoby do tego gdybym odmówił?'.

- Zaczyna się od uświadomienia, od tego, że ja w ogóle mam cos takiego, potem badamy źródła, czyli skąd w ogóle czerpiemy cały ten korowód tych doświadczeń i tych cech, no i ostatecznie pracujemy nad asertywnością, nad regułą wdzięczności - tłumaczy psycholog Marzena Mawricz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości