Jak rozpoznać psychopatę? "Jest człowiekiem zdrowym psychicznie, takim samym jak ja czy wy"

Psychopaci są wśród nas…
Źródło: Dzień Dobry TVN
Określenie "psychopata" często przywodzi na myśl seryjnych zabójców albo przerażające postaci z filmów, jak Hannibal Lecter z "Milczenia owiec". Tymczasem szacuje się, że kryteria psychopatii spełnia 1 proc. populacji. O jakich cechach mowa? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział prof. dr hab. Daniel Boduszek. Dean A. Haycock, autor książki "W umyśle mordercy", zdradził natomiast, czy wszyscy psychopaci są przestępcami.

Psychopata, czyli kto?

Prof. dr hab. Daniel Boduszek z Uniwersytetu SWPS jest polsko-brytyjskim psychologiem kryminalnym specjalizującym się w obszarze psychopatii, zaburzeń osobowości oraz identyfikacji społecznej wśród grup przestępczych i recydywy. W Dzień Dobry TVN opowiedział o typowych cechach psychopatów. W jaki sposób można ich zidentyfikować?

- Psychopata jest człowiekiem zdrowym psychicznie - takim samym jak ja czy wy. Natomiast ma pewne cechy, których my nie mamy lub na odwrót. Generalnym założeniem u psychopatów jest brak empatii. To podstawa. Psychopaci nie odczuwają. Są dwa człony empatii - pierwsza to afektywna, współodczuwanie, której oni nie mają, a druga to poznawcza, którą mogą nabyć poprzez swoją inteligencję. Inteligencja jest moderatorem w tym wszystkim – wyjaśnił.

W praktyce oznacza to, że psychopaci nie reagują na wzruszające bądź straszne zdarzenia, np. wypadek czy katastrofę. Kolejne cechy psychopaty, na które profesor zwrócił uwagę, to manipulacja interpersonalna (im inteligentniejsza osoba, tym lepiej potrafi manipulować) oraz egocentryzm.

 – Egocentryk jest człowiekiem - w powiązaniu z manipulacją i inteligencją - u którego wszystko dzieje się dookoła jego ego. Ktoś teraz mógłby powiedzieć, że przecież psychopatyczni mężczyźni, ojcowie dbają o swoje dzieci. Tak, ponieważ dziecko jest jedyną osobą, która jest przedłużonym jego ego. (...) Pamiętajmy, że manipulacja to jest nie jest kwestia miesiąca czy tygodnia. Kiedy psychopata wchodzi w związek małżeński, widzi w tym benefity, że to status społeczny, pieniądze itd. Po pewnym czasie, gdy to otrzymuje, zaczyna się tzw. proces wycofania, który trwa latami, a ofiara tego nie zauważa - podkreślił prof. Boduszek.

Zaznaczył też, że psychopaci są:

  • pozornie czarujący,
    • inteligentni,
      • prowadzą "pasożytniczy" tryb życia,
        • nie odczuwają odpowiedzialności.

          U psychopaty występuje kumulacja wielu intensywnych cech.

          Co tkwi w umyśle psychopaty?

          Uznawany za jednego z najlepszych specjalistów w dziedzinie neurobiologii Dean A. Haycock w rozmowie z naszym dziennikarzem Marcinem Sawickim opowiedział o tym, co tkwi w głowie psychopaty. Tłumaczył też, co wpływa na to, że człowiek staje się mordercą. Posłuchaj wywiadu w materiale wideo:

          Co tkwi w umyśle psychopaty?
          Źródło: Dzień Dobry TVN

          Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

          Zobacz też:

          Autor: Dominika Czerniszewska

          Reporter: Mateusz Jarosławski

          Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości