Psychologia

Jak zwalczyć lęk przed poniedziałkiem? "To przeradza się w różnego rodzaju dolegliwości"

Psychologia

Autor:
Sabina
Zięba
Poniedziałek? Nie, dziękuję
Dzień Dobry TVNPoniedziałek? Nie, dziękuję

Wiele osób odczuwa lęk przed poniedziałkiem już w sobotę wieczorem. Tzw. monday blues, syndrom poniedziałku czy Sunday Night Blues według badań odczuwa aż 65 proc. ludzi. Jak tego uniknąć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dziennikarka i coacherka, Aga Kozak.

Czym jest syndrom poniedziałku?

Syndrom poniedziałku, czyli powracający lęk przed pracą, może objawiać się zniechęceniem i negatywnym podejściem do obowiązków zawodowych. Według badań amerykańskich naukowców, poniedziałek jest przez to najmniej efektywnym dniem tygodnia. Z czego to wynika? Otóż aż 65 proc. badanych martwi się pracą podczas weekendy, a blisko 50 proc. poświęca swój wolny czas w sobotę i niedzielę na bieżące sprawy zawodowe.

- Dużo osób przeżywa po prostu stan lękowy, który ignoruje i to przeradza się później w różnego rodzaju dolegliwości. To się przenosi, my tracimy do tej pracy motywację, radość, a przede wszystkim przestajemy też cieszyć się życiem - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Aga Kozak.

Wiadomo, że monday blues w skrajnej postaci wywołuje takie objawy jak stres, bezsenność czy dolegliwości fizyczne. Jeżeli jednak zauważamy u siebie nawet stres związany ze zbliżającym się początkiem tygodnia, powinniśmy się pochylić nad tym problemem i zadać sobie pytanie, skąd to się bierze.

- Albo jesteśmy wypaleni zawodowo, albo nasza praca to nie jest ta praca, którą powinniśmy wykonywać, albo jesteśmy przemęczeni, albo bierzemy na siebie za dużo i mamy za dużo odpowiedzialności - mówiła coacherka.

Jak zwalczyć lęk przed poniedziałkiem?

Jest wiele sposobów na to, by sprawić, aby lęk przed poniedziałkiem zmniejszył się lub zniknął. Należy zmienić podejście do życia, tryb pracy, albo inaczej układać swój kalendarz. Warto planować weekend i nauczyć się odpoczywać w ciągu tygodnia. Trzeba też patrzeć na priorytety - jeżeli czas z rodziną, zwierzakiem czy samym sobą jest dla nas ważny, to należy znaleźć na to chwilę i nawet wpisać sobie w kalendarz.

- Jeżeli nie umiemy odpoczywać, to nie planujmy weekendu. My planujmy odpoczynek w tygodniu - to jest najważniejsze. Ludzie od odzyskiwania czasu - bo jest teraz również taka kategoria specjalistów i oni są naprawdę potrzebni, zwłaszcza Polakom, którzy są super nieefektywni w pracy, a po godzinach nie potrafią się odstresować - mówią, żeby w ogóle zaczynać planowanie tygodnia od przyjemności. Od czegoś, co nas będzie motywowało - powiedziała w naszym programie Aga Kozak.

Jeżeli nie będziemy w stanie wyeliminować problemu, warto pomyśleć nad zmianą pracy, ponieważ najprawdopodobniej obecna nie daje nam satysfakcji. W Dzień Dobry TVN Agnieszka Woźniak-Starak wyznała, że zrobiła tak, gdy miała 23 lata. Dziś twierdzi: "Warto ryzykować, warto czasem robić naprawdę w życiu rewolucję".

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości