Psychologia

Jak opanować wewnętrzny lęk? "Ukraina potrzebuje nas silnych"

Psychologia

Autor:
Daria
Pacańska
Jak opanować lęk przed wojną?
Jak opanować lęk przed wojną?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Małgorzata Ohme opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, jak opanować poczucie lęku w obliczu informacji, które docierają do nas z Ukrainy, a także, w jaki sposób tłumaczyć dzieciom tę trudną sytuację. Dziennikarka z wykształcenia jest psychologiem.

Jak radzić sobie z lękiem?

Małgorzata Ohme podkreśla, że lęk jest destrukcyjny dla naszej psychiki, a smutek w dużym natężeniu może prowadzić do depresji. Trudno się go pozbyć w obliczu wojny za naszą granicą, ale warto obserwować swoje emocje, zadawać sobie pytania i kontrolować to, co myślimy.

- My jesteśmy w nieustającym stresie i lęku od dwóch lat. Mamy wyczerpane zasoby stresu, więc my jesteśmy trochę zmęczeni. Mimo wszystko ten lęk związany z takim bezpośrednim zagrożeniem, z bliskością tego doświadczenia w Ukrainie, myślę, że powoduje tak wysoki poziom lęku, że ludzie piszą o różnych wyobrażeniach - podkreśliła Małgorzata Ohme.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

I dodała:

- Ukraina potrzebuje nas silnych, nas sąsiadów. Dzieci potrzebują też nas rodziców silnych, więc my będziemy musieli zarządzić tymi emocjami. Paradoksalnie lękiem też można zarządzić. Lęk można intensyfikować, ale z lękiem można też pracować.

Jak mówić dzieciom o wojnie?

Małgorzta Ohme podkreśliła, że nie należy pozostawiać dzieci bez rozmowy i wyjaśnień. Najmłodsi czują, że dzieje się coś złego.

- Przede wszystkim trzeba rozmawiać. My jesteśmy trochę w takim pokoleniu parasola ochronnego i my o trudnych tematach z dziećmi nie rozmawiamy ani o śmierci, ani o dorosłych sprawach. Napięcie to, co się dzieje, nasze rozmowy, nasz dorosły świat przepełniony jest bardzo trudnymi uczuciami i tym pobudzeniem, poruszeniem - nie da się tego ukryć przed dziećmi - powiedziała Małgorzata Ohme. - To, że dzieci nas nie pytają, to nie znaczy, że one tego nie czują. Ja uważam, że one czują, że rodzice zachowują się dziwnie, że zachowują się inaczej, że coś się dzieje - dodała

Dzieci, jeśli nie dostaną informacji, co się dzieje i jak mają rozumieć pewne sytuacje, biorą na siebie winę za nie i czują się zagrożone.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości