Psychologia

Jak postępować z niemiłymi ludźmi? Terapeutka pokazuje prosty sposób: "Zrobi im się głupio"

Psychologia

Autor:
Maria
Czarniecka

Wystarczy jedno nieprzyjemne zdanie, by zepsuć komuś dzień. Dr Kimberley Moffit, badająca relacje międzyludzkie, opracowała sposób na niemiłe osoby. Jak mówi: "Wredota odwróci się od ciebie i odejdzie z podkulonym ogonem". Trik, o którym mowa składa się z trzech etapów i jest naprawdę prosty. Ale czy działa?

Sposób na niemiłe osoby. Terapeuta radzi, co robić

Nieprzyjemny ton, nieżyczliwy komentarz dotyczący wyglądu czy wykonywanej pracy, złowrogie spojrzenie. Wszyscy doskonale wiemy, jak to jest stracić humor przez czyjeś niemiłe zachowanie. Dr Kimberly Moffit, badająca relacje międzyludzkie, przez lata przyglądała się obu stronom - atakującej i ofierze ataku. Udało jej się opracować metodę, która ma pomagać w takich nieprzyjemnych sytuacjach. Swoimi radami podzieliła się na TikToku. - Jako terapeutka z tytułem doktora psychologii spędziłam całe życie na badaniu ludzkich zachowań. Wiem, że jeśli zrobisz te trzy rzeczy, wredna osoba odejdzie z podkulonym ogonem - mówi na nagraniu.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Pierwszym krokiem i najważniejszym to zachowanie spokoju. Terapeutka zauważyła, że ignorowanie niemiłych zachowań jest informacją dla agresora, że jego sposób komunikacji nie działa. To zniechęca go do kontynuowania ataków.

Jak żyć z niemiłymi osobami? Jest na to sposób

Kolejnym krokiem jest uświadomienie atakującemu, jak się zachowuje. Dr Moffit nazwała to metodą Toma Cruise. Otóż, gdy aktor został oblany wodą przez jednego z rozwścieczonych fanów, nie odpowiedział na atak agresją. Po prostu zapytał mężczyznę, dlaczego to zrobił i poprosił, by tego nie powtarzał. - Dzięki temu agresor może poczuć wstyd - stwierdziła dr Moffit.

Ostatnią rzeczą jest mowa ciała, która wpływa na to, jak postrzegają nas inni. Sami również możemy poczuć się lepiej, gdy zamiast się kulić i garbić, wypniemy pierś do przodu. Terapeutka radziła, by otworzyć także dłonie. Pewna postawa będzie informacją dla drugiej osoby, że nie boimy się jej ataku.

Na koniec Moffit zaznaczyła, że wredni ludzie potrzebują dopaminy, która pojawia się w momencie, kiedy atakują innych. Jeśli zastosujemy te trzy kroki i nie weźmiemy czynnego udziału w danej sytuacji, nie poczują satysfakcji z tego, co robią. W końcu zauważą, że bycie niemiłym wcale się nie opłaca.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Dorota Wellman z wizytą u Katarzyny Olubińskiej-Godlewskiej. "Po narodzinach dziecka ja też już jestem inna"

"Osoba, która doświadczyła przemocy, czuje się winna". Ewelina Flinta i Niebieska Linia ruszają z pomocą

Ma dość bycia postrzeganym jako "gej bez ręki". "Chcę, żeby to było tak neutralne, jak to, że jestem rudy"

Autor:Maria Czarniecka

Źródło zdjęcia głównego: Javaistan/Pixabay

Pozostałe wiadomości