Psychologia

Jak wpływają na nas złe informacje? "Mózg działa jak magnes na wszystko, co negatywne"

Psychologia

Autor:
Justyna
Piąsta
Jak wpływają na nas złe informacje ze świata?
Jak wpływają na nas złe informacje ze świata?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Brak węgla, wzrost cen, pandemia, wojna w Ukrainie. Codziennie czytamy mnóstwo fatalnych newsów, a - jak wynika z badania opisanego w "British Journal of Psychology" - już 14 minut ekspozycji na niepokojące wiadomości ma duży wpływ na naszą kondycję psychiczną. Jak poradzić sobie z negatywnymi informacjami, by nie psuć sobie nastroju? O tym Dzień Dobry TVN opowiedzieli Barbara Tworek, psycholog oraz Wojciech Bojanowski, dziennikarz.

Negatywne wiadomości - jak na nas oddziałują?

Pesymistyczne doniesienia każdego dnia płyną do nas z mediów między innymi dlatego, że właśnie takie treści interesują odbiorców. Psycholog Barbara Tworek wyjaśniła, dlaczego naszą uwagę zwracają negatywne newsy.

- Nasz układ nerwowy jest tak skonstruowany, że poszukuje informacji, ponieważ wtedy uruchamia się dopamina i układ nagrody. Poszukujemy informacji, a zwłaszcza negatywnych, więc mózg, można powiedzieć, że działa jak taki magnes na wszystko, co negatywne, rozpamiętuje to, pielęgnuje - tłumaczyła specjalistka w Dzień Dobry TVN.

Wojciech Bojanowski przedstawił swoją opinię z perspektywy dziennikarza.

- Nie do końca to, jak my widzimy tę rzeczywistość dookoła nas, odpowiada temu, co jest pokazywane w telewizji. I to nie jest jakaś zła wola. Na przykład: Ukraina, piąty dzień wojny, rakieta uderza w budynek w samym centrum miasta. Są tam wszystkie ekipy telewizyjne, które filmują ten jeden budynek. Można odnieść wrażenie, że właściwie cały Kijów jest zrównany z ziemią, a ja wiem, że to jest tylko ten jeden budynek. Nie ma dla równowagi 10 innych reporterów, którzy stoją przy innych budynkach, w które rakieta nie uderzyła. My jako dziennikarze nie mówimy państwu o tym, że jest inflacja czy wojna w Ukrainie, bo mamy złą wolę i żeby ludzie mieli gorszy nastrój. Chcemy, żeby ludzie czuli się przygotowani na to, co może ich czekać - podkreślił nasz gość.

Ekspozycja na negatywne informacje powoduje pogorszenie nastroju. Zdaniem Wojciecha Bojanowskiego dbanie o zdrowie psychiczne jest bardzo ważne.

- Ja się leczę na depresję już od dłuższego czasu. Jestem w terapii i wydaje mi się, że idzie to całkiem dobrze, dzisiaj czuję się naprawdę dobrze. Bardzo mocno leży mi na sercu, żeby o tym mówić. To, co jest ważne, to żeby się tego nie wstydzić, mieć uważność na siebie i szukać pomocy - zaznaczył dziennikarz. - W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż umiera w wypadkach samochodowych. Na świecie każdego roku jest 800 tys. samobójstw. Co 40 sekund na świecie ktoś popełnia samobójstwo. Więcej osób ginie w wyniku samobójstw, niż w wyniku konfliktów zbrojnych, raka. Myślę sobie, że ta troska o siebie, żeby się trochę przytulić, porozmawiać z bliskimi, znajomymi, może zrobić sobie trochę wolnego i przyjrzeć się sobie, to jest szalenie ważne - dodał.

Czy można odciąć się od negatywnych informacji?

Wiele osób świadomie rezygnuje z czytania i słuchania najnowszych wiadomości z Polski i świata, by nie docierały do nich pesymistyczne informacje. Czy jest to dobra metoda?

- Stres i przeżywanie negatywnych emocji będzie nam towarzyszyć do końca życia. To jest nasze dziedzictwo i w ogóle czucie jest naszym dziedzictwem. Niestety, nie da się tak zrobić, że odcinamy się od negatywnych, a czujemy tylko tzw. pozytywne emocje. Jeżeli się znieczulamy, to nie czujemy nic. Jak wiemy, to nie jest wyjście. Odcinanie się na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem - stwierdziła psycholog.

Jak zatem nie dać się przytłoczyć?

- Na pewno trenowanie mózgu w cieszeniu się pozytywnymi rzeczami, pielęgnowanie dobra, jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale warto podkreślić, że jest to rozwiązanie trudne. Przy naszej naturalnej dyspozycji do poszukiwania, rozdmuchiwania i rozpamiętywania rzeczy negatywnych, taki trening wykorzystujący neuroplastyczność mózgu, nie jest prosty, ale moim zdaniem gra jest warta świeczki. Warto jest dostrzegać, rozpamiętywać, pielęgnować, te rzeczy dobre, które nas każdego dnia spotykają - podsumowała Barbara Tworek.

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. 

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości