Zdrowie

"Najpierw trzeba przepracować samego siebie". Nauczyciel Roku 2018 napisał niezwykłą książkę o tym, jak radzić sobie ze złem

Zdrowie

Autor:
Sabina
Zięba
Szkoła bohaterek i bohaterów Przemysława Staronia

Przemek Staroń to psycholog, kulturoznawca i Nauczyciel Roku 2018. Właśnie wydał drugą część swojego poradnika "Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem". Książka ta jednak nie jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. Autor opowiedział o niej w Dzień Dobry TVN.

"Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem" - o czym jest

Przemek Staroń wydał właśnie drugą część poradnika z serii "Szkoła bohaterek i bohaterów", w której zawarta jest masa miniwykładów dla młodych czytelniczek i czytelników. Korzystając z licznych przykładów ulubionych książek, filmów, gier, komiksów czy seriali, autor pomaga w swoim dziele odnaleźć i zrozumieć siebie.

- Zawsze starałem się pokazywać wszystkim, z którymi pracuję, że zło nie jest "gdzieś tam". To zło często jest w nas i zaczyna się od drobnych rzeczy. Bardzo często walcząc ze złem, zapominamy, że to trzeba wykorzeniać po prostu w sobie - powiedział Przemek Staroń w Dzień Dobry TVN.

W "Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem" psycholog dotyka takich tematów, jak wstyd czy zazdrość, skupiając się na zagadnieniach związanych z budowaniem własnej wartości, rozpoznawaniem i obroną przed manipulacją czy spełnianiem cudzych oczekiwań kosztem własnej autentyczności. 

- Jeżeli ktoś jest sfrustrowany, to inaczej tworzy rzeczywistość wokół siebie, niż osoba, która jest szczęśliwa. To jest projekcja wojny - tworzymy wojnę na zewnątrz, a to jest projekcja wojny tej, którą prowadzimy sami ze sobą - tłumaczył Nauczyciel Roku 2018.

Książka dla dzieci i dorosłych

W najnowszej książce nie brakuje nawiązań do współczesnego kanonu kultury, co sprawia, że publikacja jest niezwykle ciekawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pojawia się w niej m.in. Alicja z "Alicji w Krainie Czarów", bohaterowie z "Władcy Pierścieni" czy sagi o "Harrym Potterze", a także Neo z "Matriksa" czy Pan Kleks. Można tam znaleźć również osobiste historie z życia Przemka Staronia i jego uczniów. A co można z nich wynieść?

- Przytaczam przykład Harariego (Juwal Noach Harari – izraelski historyk i autor bestsellerów - przyp. red.) i on mówi wprost, że samo poznanie swoich potrzeb, emocji to jest kluczowa absolutnie sprawa dla każdego z nas w dzisiejszych czasach i że edukacja powinna się skupiać właśnie na wyposażeniu nas w taką siłę psychiczną i radzenie sobie ze zmianą. To jest clou. (...) Jak ktoś zajrzy do tej książki, to przekona się za pomocą takiego zrozumiałego i ciekawego języka oraz odwoływania się do tego, co przecież wszyscy znamy, że rzeczywiście w tym jest sens - w tym, żeby najpierw przepracować samego siebie. Wtedy się żyje inaczej i lepiej - dodał w naszym programie Przemek Staroń.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości