Coraz więcej osób cierpi z powodu suchego oka. Jak sobie z tym poradzić?

Profilaktyka suchego oka

Praca przy komputerze nie tylko psuje nam wzrok, ale sprawia, że nasze oczy są bardzo wysuszone. Jak rozpoznać, że dzieje się coś niepokojącego? Co zrobić, kiedy odczuwamy suchość i zmęczenie oczu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Andrzej Dmitriew, lekarz okulista. Poradził też, aby wprowadzić zasadę "20/20/20".

Komputerowe zmęczenie wzroku - co to takiego?

Sztuczne światło, czy praca przy komputerze mogą doprowadzić do wystąpienia komputerowego zmęczenia wzroku (CVS).

- Możemy nie mieć w ogóle objawów, przez długi czas funkcjonować w nieświadomości i tego, że nasze oczy są potwornie zmęczone i wysuszone - podkreślił w Dzień Dobry TVN Andrzej Dmitriew, lekarz okulista. O tym, że coś zaczyna się dziać, orientujemy się dopiero wtedy, gdy pod koniec pracy oczy nas bolą, swędzą, pieką.

- Wtedy jest trochę późno, bo cały ten dzień funkcjonowaliśmy nie dbając, nie myśląc, jak te nasze oczy działały podczas pracy - dodał specjalista. Takich problemów można jednak uniknąć. Wystarczy zadbać, aby miejsce naszej pracy było jak najbardziej ergonomiczne.

- Oczywiście najprościej byłoby powiedzieć, stosujemy krople i nic więcej, ale to nie jest wyłącznie stosowanie kropli nawilżających do oczu. Warto pamiętać o właściwej pozycji podczas pracy, właściwej odległości od komputera [...], właściwie skorygowana wada wzroku, o której też powinniśmy pamiętać- tłumaczył specjalista.

Jak sobie poradzić komputerowym zmęczeniem oczu?

Zdaniem okulisty warto także wprowadzić zasadę "20/20/20".

- Co 20 minut na ok. 20 sekund powinniśmy spojrzeć możliwie daleko, 5-6 metrów, 20 stóp przekładając z angielskiego, tak, żeby rozluźnić to napięcie spowodowane pracą na małych odległościach. To są te rzeczy, które możemy zrobić bez farmakologii [...], ale większość z nasz o tym zapomina. Dlatego krople czy spray będą najprostszym sposobem poradzenia sobie z tym wszystkim - wskazał gość Dzień Dobry TVN.

Sygnałem, że z naszymi oczami dzieje się niepokojącego, są również uczucie ciała obcego, piasku pod powiekami oraz łzawienie.

- To jest bardzo ciekawe, że mówimy o suchym oku, a łzy leją nam się strumieniami czasami. To jest też reakcja obronna naszego organizmu, który próbuje w pewien sposób przeciwdziałać temu wysuszeniu powierzchni oka. Zachęcamy do możliwie naturalnego nawilżania, przede wszystkim kwas hialuronowy jako naturalny składnik łez jest dla nas najbezpieczniejszym sposobem, żeby wspomóc to nawilżenie powierzchni oczu - wyjaśnił nasz rozmówca.

Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią zapuszczania kropli do oczu, będzie spray.

- Czasami mamy do czynienia z osobami, które bardzo nie lubią kropli, zwłaszcza panowie tutaj dominują. [...] Na szczęście mamy alternatywę w postaci sprayu nawilżającego również, który w sytuacji zmęczenia cyfrowego czy komputerowego naszego wzroku jest w stanie nam pomóc - wskazał Andrzej Dmitriew.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości