Profilaktyka zdrowia

Robot pomaga leczyć raka endometrium. "Obraz jest w ponad 10-krotnym powiększeniu"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Izabela Kaczyńska
Robot w walce z rakiem endometrium

Pacjentek z rakiem endometrium, czyli rakiem trzonu macicy stale przybywa. Szacuje się, że w tylko w 2020 roku zachorowało na niego ponad 7 tysięcy Polek. Jak go leczyć? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Rak endometrium - kto choruje najczęściej?

Rak endometrium, czyli rak trzonu macicy to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u kobiet. Innowacyjną i zarazem skuteczną metodą walki z tym nowotworem jest operacja z wykorzystaniem robota. Jeden ze szpitali w Krakowie pozyskał fundusze z Unii Europejskiej, dzięki czemu pacjentki z całej Polski mogą skorzystać z tej technologii za darmo.

Kto choruje na raka endometrium? - (...) To są zwykle kobiety z nadwagą, otyłością. Często z defektem receptora insulinowego, nietolerancją glukozy lub wręcz cukrzycą oraz z nadciśnieniem. Ale nie jest to do końca prawdą, że tylko wyłącznie pacjentki starsze chorują na raka błony śluzowej macicy. Naszą najmłodszą podopieczną była 28-letnia kobieta - mówił dr n. med. Krzysztof Mawlichanów, ginekolog, położnik.

Jak leczyć raka endometrium?

Dotychczas podstawową metodą leczenia zmian nowotworowych endometrium było ich usunięcie podczas otwartej operacji brzusznej. Operacja z wykorzystaniem robota, podobnie, jak w przypadku laparoskopii, wymaga tylko pięciu jednocentymetrowych nacięć. - Robot nie wykonuje tej operacji. Nie jest urządzeniem autonomicznym. Tę operację wykonuje chirurg. Nie ma tutaj żadnej przypadkowości zdarzeń. Pacjent nie musi się bać robota - mówił dr n. med. Maciej Olszewski, ginekolog onkolog.

Jak dbać o piersi?

Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersiDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Dzięki nowoczesnej technologii obraz, który widzi lekarz jest w 10- lub ponad 10-krotnym powiększeniu, do tego jest trójwymiarowy. - To bardzo ułatwia chirurgowi, dzięki precyzji tych narzędzi, docieranie do tkanek, które są niedostępne w chirurgii otwartej - dodał.

Taką operację przeszła Halina Walendziak. Jak się po niej czuła? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości