Diagnoza kilka lat wcześniej niż objawy. Przełomowe odkrycie badaczy dotyczące choroby Alzheimera

lekarz, który ogląda skany mózgu
Czy badanie krwi pomoże wykryć chorobę Alzheimera?
Źródło: SERGII IAREMENKOSCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images
Alzhaimer to postępujące i nieuleczalne schorzenie neurodegeneracyjne. Nowe odkrycie badaczy z Wielkiej Brytanii może zmienić postrzeganie choroby. Naukowcy chcą stworzyć badanie, które pozwali wykryć chorobę nawet 3,5 roku przed typową diagnozą kliniczną. Co to będzie oznaczało w praktyce? Czy leczenie tej choroby będzie skuteczniejsze?

Czy badanie krwi może wykryć alzheimera na wczesnym etapie?

Naukowcy z King’s College London postanowili sprawdzić, jak krew wpływa na funkcjonowanie neuronów. Pobrali próbki krwi od osób, u których rozpoznano łagodne osłabienie zdolności poznawczych. Z czasem 36 z 56 badanych zachorowało na Alzheimera. Pobraną od uczestników krwią zaczęli - w warunkach laboratoryjnych - oddziaływać na neurony. Ten eksperyment pozwolił naukowcom postawić kilka interesujących tez.

Choroby neurodegeneracyjne

Biolog_1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych

Obserwacje wykazały, że krew pochodząca od osób, które zachorowały na Alzheimera osłabiała powstawanie nowych neuronów oraz przyśpieszała obumieranie tych już istniejących. Co ciekawe, wspomagała jednak przekształcanie się niedojrzałych komórek nerwowych w neurony hipokampa, czyli struktury odpowiedzialnej m.in. za pamięć i funkcje poznawcze. Choć to odkrycie wydaje się sprzeczne z dotychczasową wiedzą, to zdaniem badaczy może to być jedynie inny mechanizm, który w konsekwencji prowadzi do degeneracji neuronów. - Wcześniejsze badania pokazały, że krew młodych myszy może mieć odmładzające działanie na zdolności poznawcze myszy starszych i działa przez poprawę neurogenezy w hipokampie - powiedziała prof. Sandrine Thuret, autorka nowej publikacji.

Choroba Alzheimera - czy da się ją wykryć na wczesnym etapie rozwoju?

- To nakierowało nas na pomysł odtworzenia tego procesu neurogenezy w laboratorium, z wykorzystaniem ludzkich komórek mózgu i ludzkiej krwi. W naszym badaniu chcieliśmy, z pomocą tego modelu zrozumieć proces neurogenezy i sprawdzić, jak wprowadzane zmiany wpływają na rozwój choroby Alzheimera. Znaleźliśmy pierwsze dowody, że u człowieka układ krążenia może mieć wpływ na zdolność mózgu do tworzenia nowych komórek - podkreśla ekspertka.

Poczynione w czasie badania analizy pozwoliły myśleć naukowcom, że test oparty na odkrytym zjawisku pozwoliłby wykryć chorobę Alzheimera nawet na 3,5 roku przed pojawieniem się typowych objawów. - Nasze odkrycie jest wyjątkowo ważne. Potencjalnie może pozwolić na wczesne i bezinwazyjne przewidywanie choroby Alzheimera. Może uzupełnić inne, oparte na biomarkerach krwi metody wykrywania typowych zmian związanych z chorobą, takich jak gromadzenie się beta-amyloidu i białka tau (flagowych białek choroby Alzheimera) - dodaje współautorka badania, dr Edina Silajdžić.

Naukowcy chcą kontynuować badania. Ich celem jest opracowanie prostego testu, który pozwoli - możliwie jak najwcześniej - wykryć chorobę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości