Diagnoza kilka lat wcześniej niż objawy. Przełomowe odkrycie badaczy dotyczące choroby Alzheimera

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RMF FM
lekarz, który ogląda skany mózgu

Alzhaimer to postępujące i nieuleczalne schorzenie neurodegeneracyjne. Nowe odkrycie badaczy z Wielkiej Brytanii może zmienić postrzeganie choroby. Naukowcy chcą stworzyć badanie, które pozwali wykryć chorobę nawet 3,5 roku przed typową diagnozą kliniczną. Co to będzie oznaczało w praktyce? Czy leczenie tej choroby będzie skuteczniejsze?

Czy badanie krwi może wykryć alzheimera na wczesnym etapie?

Naukowcy z King’s College London postanowili sprawdzić, jak krew wpływa na funkcjonowanie neuronów. Pobrali próbki krwi od osób, u których rozpoznano łagodne osłabienie zdolności poznawczych. Z czasem 36 z 56 badanych zachorowało na Alzheimera. Pobraną od uczestników krwią zaczęli - w warunkach laboratoryjnych - oddziaływać na neurony. Ten eksperyment pozwolił naukowcom postawić kilka interesujących tez.

Choroby neurodegeneracyjne

Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Obserwacje wykazały, że krew pochodząca od osób, które zachorowały na Alzheimera osłabiała powstawanie nowych neuronów oraz przyśpieszała obumieranie tych już istniejących. Co ciekawe, wspomagała jednak przekształcanie się niedojrzałych komórek nerwowych w neurony hipokampa, czyli struktury odpowiedzialnej m.in. za pamięć i funkcje poznawcze. Choć to odkrycie wydaje się sprzeczne z dotychczasową wiedzą, to zdaniem badaczy może to być jedynie inny mechanizm, który w konsekwencji prowadzi do degeneracji neuronów. - Wcześniejsze badania pokazały, że krew młodych myszy może mieć odmładzające działanie na zdolności poznawcze myszy starszych i działa przez poprawę neurogenezy w hipokampie - powiedziała prof. Sandrine Thuret, autorka nowej publikacji.

Choroba Alzheimera - czy da się ją wykryć na wczesnym etapie rozwoju?

- To nakierowało nas na pomysł odtworzenia tego procesu neurogenezy w laboratorium, z wykorzystaniem ludzkich komórek mózgu i ludzkiej krwi. W naszym badaniu chcieliśmy, z pomocą tego modelu zrozumieć proces neurogenezy i sprawdzić, jak wprowadzane zmiany wpływają na rozwój choroby Alzheimera. Znaleźliśmy pierwsze dowody, że u człowieka układ krążenia może mieć wpływ na zdolność mózgu do tworzenia nowych komórek - podkreśla ekspertka.

Poczynione w czasie badania analizy pozwoliły myśleć naukowcom, że test oparty na odkrytym zjawisku pozwoliłby wykryć chorobę Alzheimera nawet na 3,5 roku przed pojawieniem się typowych objawów. - Nasze odkrycie jest wyjątkowo ważne. Potencjalnie może pozwolić na wczesne i bezinwazyjne przewidywanie choroby Alzheimera. Może uzupełnić inne, oparte na biomarkerach krwi metody wykrywania typowych zmian związanych z chorobą, takich jak gromadzenie się beta-amyloidu i białka tau (flagowych białek choroby Alzheimera) - dodaje współautorka badania, dr Edina Silajdžić.

Naukowcy chcą kontynuować badania. Ich celem jest opracowanie prostego testu, który pozwoli - możliwie jak najwcześniej - wykryć chorobę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: SERGII IAREMENKOSCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

Pozostałe wiadomości