Profilaktyka zdrowia

"Pier(w)si do badań". Nie czekaj, zbadaj się i wygraj z rakiem

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
materiały prasowe
Akcja społeczna "Pier(w)si do badań"

15 października wystartowała kampania społeczna "Pier(w)si do badań". Jej celem jest edukacja, a także zachęcenie kobiet do częstszego wykonywania badań profilaktycznych. W ramach ogólnopolskiej akcji będzie można skorzystać z bezpłatnych lub tańszych konsultacji lekarskich, specjalistycznych, a także badań, m.in. USG piersi czy cytologii.

Ponad połowa Polak nie robi badań profilaktycznych z zakresu ginekologii, a około 40 proc. nigdy nie wykonała badań obrazowych piersi. Statystyki za poprzedni rok będą jeszcze gorsze, bo wiele kobiet z obawy przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 zrezygnowało z badań. Akcja "Pier(w)si do badań" ma zachęcić Polski do badań i uzmysłowić, że tylko wczesne wykrycie zmiany daje szanse na pełne wyleczenie.

"Pier(w)si do badań" – konsultacje i badania specjalistyczne dla kobiet

W dniach 15-29 października będzie można skorzystać konsultacji z szerokim pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia), ale także spotkać się z psychologiem oraz dietetykiem. Pacjentki będą mogły się umówić na daną konsultację poprzez platformę ZnanyLekarz, wybierając odpowiednią usługę oznaczoną hasłem "Pier(w)si do badań", np. konsultacja ginekologiczna - Pier(w)si do badań". Wszystkie informacje, także dotyczące konsultacji można znaleźć na stronie: https://pierwsidobadan.pl.

- Z perspektywy działań naszej Fundacji to niezmiernie ważna inicjatywa – naszym marzeniem w Fundacji jest, aby osoby chore zgłaszały się do naszej organizacji na jak najwcześniejszym etapie choroby albo nawet przed jej ostatecznym zdiagnozowaniem. To daje szereg możliwości – zaplanowania i wdrożenia skutecznego leczenia, objęcia kompleksowym wsparciem osoby chorej i jej bliskich - kiedy naszym największym wrogiem nie jest czas i można wszystko sensownie rozplanować - mówi Maja Surowicz-Biłyj, Prezeska Fundacji Onkologicznej Rakiety.

Na tym jednak nie koniec. W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacje z dr hab. n.med Anną Wójcicką – współzałożycielką Warsaw Genomics. Specjalistka wyjaśni, jak ważne w profilaktyce przeciwnowotworowej są badania genetyczne, a także podpowie, która terapia celowana będzie najskuteczniejsza w leczeniu danego nowotworu.

Dodatkowo poprzez stronę akcji pierwsidobadan.pl będzie można zapoznać się z materiałami dotyczącymi oceny ryzyka zachorowania na nowotwory oraz dowiedzieć się więcej o kompleksowej opiece, którą oferujemy Pacjentom z wysokim ryzykiem zachorowania na raka w Programie Badamy Geny (badamygeny.pl).

Ambasadorzy – kobiety badajcie się!

Oprócz oferty badań kampania ma także wymiar edukacyjny. Specjalnie na potrzeby akcji, jej ambasadorzy – lekarze, specjaliści, eksperci wzięli udział w nagraniach wideo, w których odpowiadają na najczęściej pojawiające się pytania kobiet – pacjentek. To mocny akcent, który ma zostać z kobietami, do którego będą mogły zawsze wrócić i skorzystać.

Dodatkowo można również zapoznać się z artykułami, wywiadami oraz innymi materiami przygotowanymi przez lekarzy, specjalistów, ekspertów i partnerów, którzy podjęli tematykę badań profilaktycznych, scharakteryzowali stany towarzyszące diagnozie, leczeniu, obawom związanym z chorobą, ale też praktycznym wskazówkom dotyczącym zdrowia kobiet. Wszystkie materiały można zobaczyć m.in. na stronie akcji – pierwsidobadan.pl w sekcji Baza wiedzy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"

Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam" Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: materiały prasowe

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości