Profilaktyka zdrowia

Badacze przeanalizowali DNA nowotworów. Dzięki temu leczenie raka ma być skuteczniejsze

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RMF FM
łańcuch DNA

Naukowcy z University of Cambridge podjęli się analizy zmian w DNA, które zachodzą u pacjentów onkologicznych. Te największe, jak do tej pory badania pozwolą wykryć nowe, potencjalnie rakotwórcze mutacje. Dzięki analizie możliwe będzie opracowanie jeszcze skuteczniejszych metod leczenia nowotworów.

Czy nowotworów da się uniknąć?

Specjaliści z University of Cambridge pod kierownictwem prof. Sereny Nik-Zainal dokładnie przyjrzeli się 18 tys. genomom pacjentów, którzy zmagali się nowotworem. Analizowane próbki zostały pobrane w ramach 100 000 Genomes Project (w czasie trwania programu zbadano genomy 85 tys. osób z rzadkimi chorobami lub nowotworami). Dodatkowo badacze przyjrzeli się sekwencjom zgromadzonym przez International Cancer Genome Consortium i Hartwig Medical Foundation.

Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Przeprowadzona przez nich analiza pozwoliła stwierdzić, czy dana osoba miała np. kontakt z rakotwórczym promieniowaniem UV, dymem tytoniowym czy może wystąpiły inne czynniki prowadzące do choroby. Dodatkowo badacze prześledzili także, jak dochodziło do uszkodzeń oraz jak przebiegał proces naprawczy w komórkach pacjentów. Dzięki tej analizie badacze wychwycili kilkadziesiąt nieznanych wcześniej mutacji, które mogą przyczynić się rozwoju nowotworów.

- Sekwencjonowanie pełnego genomu daje nam kompletny obraz wszystkich mutacji, które przyczyniły się do raka u każdej z osób. Przy tysiącach mutacji na jednego raka, dysponujemy bezprecedensowymi możliwościami badań wspólnych elementów oraz różnic miedzy pacjentami. W ten sposób odkryliśmy 58 nowych wzorów mutacji i poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat raka - podkreśla dr Andrea Degasperi, pierwsza autorka pracy opublikowanej w magazynie "Science".

Jakie korzyści daje analiza DNA?

Badacze podkreślają, że poznanie mutacji, które zachodzą w ludzkim genomie są jak "odciski palców na miejscu przestępstwa" i pozwalają ustalić, co doprowadziło do powstania zmian chorobowych. - Niektóre z tych mutacji są ważne dla leczenia - mogą wskazać anomalie, w które można celować specyficznymi lekami, czy mogą ukazać "piętę Achillera" poszczególnych nowotworów - wyjaśnia prof. Serena Nik-Zainal.

- Badanie to pokazuje, jak potężne mogą być analizy pełnego genomu pod względem ujawniania informacji o rozwoju chorób nowotworowych, o tym, jak się one zachowują i jakie leczenie działałoby najlepiej - mówi Michelle Mitchell, prezes Cancer Research UK.

W czasie badań udało się stworzyć program komputerowy, który ułatwi naukowców przeprowadzanie podobnych analiz i znacznie ułatwi wychwytywanie nieprawidłowości.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: OsakaWayne Studios/Getty Images

Pozostałe wiadomości