Czy styl życia wpływa na nasze DNA? Badacze rozwiewają wątpliwości

łańcuch DNA
Czy nasz styl życia wpływa na DNA ?
Źródło: MARK GARLICKSCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images
Co w naszym życiu ma wpływ na nasze DNA? Wbrew pozorom wiele. To, jak jemy oraz jak często ćwiczymy czy sięgamy po używki ma wpływ na nasz kod genetyczny i pozostawia w nim ślad. Specjaliści z Uniwersytetu Łódzkiego wspólnie z innymi polskimi naukowcami prowadzą badania w tym kierunku.

Co wpływa na nasze DNA?

Na badaniach prowadzonych m.in. przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego skorzystają przede wszystkim eksperci z dziedziny kryminalistyki. Kiedy nie ma żadnych przesłanek, które pozwoliłby wskazać, kim jest dana osoba, wykonuje się badania DNA, a konkretnie fenotypowanie DNA. Dzięki temu można stworzyć przybliżony rysopis, a także zwęzić krąg poszukiwań.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Co można wyczytać z naszych genów?

Prof. Wojciech Dragan
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego rodzeństwo może być bardzo różne?
Dlaczego rodzeństwo może być bardzo różne?
Czym wyróżniają się ludzie sukcesu?
Czym wyróżniają się ludzie sukcesu?
(Od)wagi dzieciaki – wpinanie mamy w genach
(Od)wagi dzieciaki – wpinanie mamy w genach
Niezwykła rodzina, w której urodziły się podwójne bliźnięta
Niezwykła rodzina, w której urodziły się podwójne bliźnięta
Co można wyczytać z genów?
Co można wyczytać z genów?

Warto dodać, że specjalne algorytmy pozwalają przewidywać płeć, wiek, kolor oczu, włosów, skóry i pochodzenia biogeograficznego. Badacze zaangażowani w projekt "Analiza epigenomu w celach dochodzeniowo-śledczych – zwiększenie możliwości identyfikacyjnych i wykrywczych badań DNA" są zdania, że dzięki odpowiednim algorytmom z naszego DNA można wyczytać znacznie więcej, m.in. stosowaną dietę, przyjmowane używki, a także poziom aktywności fizycznej. Wszystkie te informacje mogą być bardzo przydatne w pracy policji przy typowaniu sprawców przestępstw.

- Styl życia, jaki prowadzimy, wpływa na poziom metylacji w specyficznych miejscach naszego genomu. Analizujemy przede wszystkim zmiany związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną, paleniem papierosów, różnymi poziomami konsumpcji alkoholu, rodzajami stosowanej diety. Mamy nadzieję, że dzięki tym badaniom analiza śladu biologicznego pozwoli na uzyskanie istotnych wskazówek na temat stylu życia danej osoby i liczymy na to, że projekt znacząco przyczyni się do rozwoju badań kryminalistycznych oraz istotnie poszerzy możliwości wykrywcze – powiedziała prof. Aneta Sitek z Katedry Antropologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Co można wyczytać z DNA?

W badaniach, które rozpoczęły się w 2019 roku (i potrwają jeszcze rok) - poza badaczami z łódzkiej uczelni - uczestniczą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i firma z branży IT. Opracowuje ona program dzięki, któremu będzie można przewidywać cechy człowieka na podstawie danych pochodzących ze śladów biologicznych zabezpieczonych w miejscach zdarzeń. Liderem projektu jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. - Prace rozpoczęliśmy od zgromadzenia próbek krwi i wymazów z błony śluzowej jamy ustnej po to, aby wyizolować z nich DNA do dalszych badań genetycznych i epigenetycznych – dodała prof. Sitek.

Uczestnicy badania wypełniali specjalne kwestionariusze, w których odpowiadali na pytania dotyczące ich stylu życia. dodatkowo wykonano im zdjęcia i precyzyjne, trójwymiarowe skany twarzy. - Wszystko dlatego, że kolejnym ważnym celem naszego projektu jest sprawdzenie, czy tempo biologicznego starzenia się organizmu, koreluje ze stopniem starzenia się twarzy. Jeżeli tak, to na podstawie śladu biologicznego będziemy mogli określić, czy osoba, której szuka policja, może być już wyraźnie siwa albo wyróżniać się znaczącym łysieniem – tłumaczyła badaczka.

Dzień DNA

25 kwietnia obchodzony jest dzień DNA. Data wybrana została w nawiązaniu do dwóch wydarzeń. 25 kwietnia 1953 roku ogłoszone zostało, w jaki sposób zbudowane jest DNA. 50 lat później, w 2003 r. Narodowe Instytut Zdrowia w USA zakomunikował, że zbliża się finał projektu Human Genome Project. Miało to być jednorazowe wydarzenie, jednak później przekształciło się w święto biologów molekularnych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!