Jak dobierać szkła do okularów?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?

Szkła korekcyjne nazywane są inaczej soczewkami. To właśnie dzięki nim osoba mająca problemy ze wzrokiem może widzieć ostry i nie zamazany obraz. Szkła korekcyjne należy dobierać przede wszystkim do rodzaju oprawek okularów – jak to jednak zrobić?

Wybór szkieł korekcyjnych nie jest oczywistą sprawą. Aby dobrze wybrać szkło korekcyjne, a więc zapewnić sobie jak największy komfort widzenia, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj oprawy, materiał, z jakiej jest wykonana, wartość, a także to, czy okulary mają służyć do czytania, do oglądania telewizji, a może do pracy przed komputerem.

Wady wzroku i choroby oczu

Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Epidemia krótkowzroczności u dzieciDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak dobrać szkła do okularów?

Szkła do okularów powinien pomóc wybierać optyk. Wcześniej jednak należy dobrze się do tego przygotować. Aby szkła okularowe były odpowiednio dobrane, optyk musi wiedzieć, na czym najbardziej nam zależy. Jakie firmy szkieł do okularów są najlepsze? Ile kosztują szkła do okularów? Na takie i podobne pytania dobry optyk udzieli szybkiej informacji – warto więc zadawać mu wszystkie nurtujące pytania podczas wizyty. O ile specjalista będzie znał Twój problem związany z wadą wzroku i na tej podstawie będzie mógł dokonać wstępnej selekcji, powinien również dostać informacje o tym:

  • do jakich celów wykorzystywane będą okulary;
  • przy jakim oświetleniu osoba nosząca okulary pracuje;
  • jaki rodzaj pracy jest wykonywany przez osobę noszącą okulary.

Jeżeli pojawiały się problemy ze wcześniej używanymi szkłami, warto o tym poinformować. Być może szkła do okularów nie były odpowiednio przejrzyste? A może bardzo trudno się je czyściło? Dobry optyk z pewnością doradzi, jakie szkła do okularów będą najlepsze.

Aby wybrać dobre szkła do okularów, należy wciąż po uwagę:

  • rodzaj oprawy okularów;
  • materiał, z jakiego wykonane są okulary;
  • wadę wzroku i wartość recepty;
  • przeznaczenie okularów;
  • indywidualne wymagania.

Mając te wszystkie informacje, specjalista pomoże w doborze najlepszego rozwiązania.

Szkła do okularów – rodzaje

Szkła do okularów można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, a także ze względu na różnice w budowie. Wyróżnia się również soczewki progresywne, multigresywne, asferyczne, a także fotochromowe.

Soczewki z różnych materiałów – soczewki tworzy się z różnych materiałów. Często używa się soczewek mineralnych, nazywanych również soczewkami tradycyjnymi lub szklanymi – bardzo często używane szkła do okularów korekcyjnych . Soczewki organiczne wykonywane są ze specjalnej masy na szkła okularowe – najczęściej akrylowej. Charakteryzują się lekkością i wytrzymałością. Soczewki poliwęglanowe są niezwykle wytrzymałe, a soczewki o wyższym współczynniku załamania to najcieńsze szkła okularowe.

Szkła do okularów progresywnych – dzięki nim możliwe jest wyraźne widzenie we wszystkich odległościach. Szkła okularowe progresywne przeznaczone są przede wszystkim dla osób, których wzrok pogarsza się wraz z wiekiem. Nadają się też do aktywności sportowej.

Szkła multigresywne – szkła charakteryzują się lekkością. Najczęściej stosowane są przy wadach wzroku spowodowanych wiekiem. Należą do najdroższych rodzajów szkieł okularowych.

Soczewki asferyczne – cienkie, lekkie, eliminują efekt zniekształcenia oczu. Charakteryzują się poszerzeniem pola widzenia.

Soczewki fotochromowe – pod wpływem światła zmieniają zabarwienie: w pomieszczeniu wyglądają jak zwyczajne soczewki, na zewnątrz, przy działaniu promieni słońca, zmieniają swoje zabarwienie i wyglądają jak okulary przeciwsłoneczne.

Szkła do okularów przeciwsłonecznych

Osoby dbające o swój wzrok powinny interesować się nie tylko szkłami do okularów korekcyjnych, ale również szkłami do okularów przeciwsłonecznych. Do wyboru jest wiele rozwiązań. Można zdecydować się na szkła lustrzane, szkła korekcyjne, dla osób mających problemy ze wzrokiem, szkła ze stopniowo wygaszanym kolorem, a także szkła z powłokami uszlachetniającymi. Szkła do okularów z antyrefleksem również mogą być użyte w okularach przeciwsłonecznych – powłoka ta skutecznie redukuje odbicie światła.

Ile kosztują szkła do okularów?

Rozbieżność cen okularów jest bardzo duża. Najtańsze szkła mineralne do okularów można zakupić już od kilkudziesięciu złotych. Za szkła z materiałów organicznych i plastiku zapłacimy nieco więcej. Koszt soczewek poliwęglanowych zaczyna się od ok. 150 zł. Za soczewki progresywne, cena może być już znacznie wyższa – w zależności od wady, może osiągnąć nawet 1 tys. zł., a nawet więcej. Cena zależy od materiału, a także od wady wzroku.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Photographer, Basak Gurbuz Derman/Getty Images

Pozostałe wiadomości