Jak dobrać oprawki okularów?

Porady stylistki

Aktualizacja:
Photographer, Basak Gurbuz Derman/Getty Images

Dziś okulary nie tylko nie szpecą, ale wręcz dodają uroku. Należy właściwie dobrać je do kształtu twarzy, a także wybrać odpowiedni kolor. Biorąc pod uwagę fakt, że z reguły wyboru oprawek dokonuje się na klika lat, a niekiedy niezbędne jest posiadanie dwóch par okularów, warto skorzystać z pomocy salonu optycznego.

Niegdyś noszenie okularów było przymusem. Obecnie okulary są dopełnieniem stylizacji i często sięgają po nie osoby, które wcale nie mają wady wzroku. W salonach optycznych można znaleźć oprawki o rozmaitych kształtach, kolorach, wykonane z różnych materiałów. Najważniejsze wydaje się jednak dobranie oprawek do indywidualnych cech urody – kształtu twarzy, koloru włosów, oczu. Stąd też może się okazać, że te wymarzone nie będą tymi najlepszymi. Trzeba również pamiętać, że nie wszystkie oprawki będą współgrały z określonymi szkłami. Jak więc dobrać oprawki do twarzy?

Jak dobrać oprawki do twarzy?

Jak dobrać oprawki? To pytanie dręczy każdego początkującego okularnika, tym bardziej, że różnorodność oprawek okularów jest wręcz przytłaczająca. Aby dobrać oprawki do twarzy można oczywiście udać się do salonu i przymierzać kolejne modele tak długo, aż w końcu trafi się na te najodpowiedniejsze. Można także skorzystać z pomocy i podpowiedzi wykwalifikowanych pracowników salonu, którzy doradzą, jaki rodzaj oprawek jest najkorzystniejszy dla danego typu urody. Można również przygotować się wcześniej, określając kształt swojej twarzy – od tego bowiem zależy, które oprawki będą do niej pasowały. Jak to zrobić? Wystarczy stanąć przed lustrem i spróbować narysować kontur twarzy, co pomoże ocenić, czy twarz ma kształt trójkąta, kwadratu, czy jest podłużna, czy może okrągła. Istnieje kilka podstawowych zasad, które pozwolą na tej podstawie wybrać najlepsze oprawki do okularów. Reszta będzie już kwestią gustu i indywidualnych upodobań.

Jak dobrać oprawki do okularów – twarz okrągła i owalna

Osoby, które mają okrągły kształt twarzy powinny dążyć do jej optycznego wydłużenia, a w tym mogą pomóc odpowiednio dobrane oprawki okularów. W tym przypadku niepożądane będą oprawki okrągłe bądź z jakimikolwiek zaokrągleniami. Najlepszym wyborem będą oprawki o ostrych, wyrazistych kształtach – kwadratowe, kanciaste, lekko uniesione ku górze. Dodatkowo, przy okrągłej buzi warto stawiać na oprawki raczej cienkie i bez nadmiernych zdobień (mogą dodatkowo dodawać twarzy masywności). Posiadacze okrągłej twarzy mogą za to pozwalić sobie na grubsze i bardziej wyraziste zauszniki. Preferowane są ciemne kolory i niewielkie oprawki (zbyt duże mogą spowodować, że twarz będzie nadmiernie zaokrąglona).

Inaczej jest z twarzą owalną, której kształt jest uznawany za idealny, charakteryzujący się niezwykłą symetrią i proporcjami. Do tego typu twarzy pasują każde oprawki, zarówno okrągłe, jak i bardziej kanciaste. Osoby z owalną twarzą nie muszą korygować jej kształtu, dlatego też mają sporą dowolność, jeśli chodzi o wybór oprawek do okularów. Jedyna zasada jest taka, aby nie były one szersze od maksymalnej szerokości twarzy.

Jakie oprawki wybrać do twarzy trójkątnej i kwadratowej?

Twarz o kwadratowym kształcie charakteryzują mocne i wyraźne rysy, szerokie czoło i podbródek. W związku z tym należy wybierać takie oprawki, które pozwolą złagodzić rysy twarzy. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku okulary okrągłe, owalne lub zaokrąglone w dolnej części. Osoby o kwadratowym kształcie twarzy z powodzeniem mogą nosić tzw. kocie oczy czy pilotki. Ponadto okulary muszą być szersze niż kości policzkowe (chodzi o górną część oprawek). Jeśli chodzi o kolor oprawek, panuje tu pełna dowolność, osoby z kwadratową twarzą mogą wręcz eksperymentować z kolorystyką. Wybór oprawek w ciekawych barwach lub z wzorkami odciągnie wzrok od zbyt szerokiej szczęki czy czoła. Warto więc wybierać oprawki, które mają bardziej zaznaczoną część górną.

Twarz trójkątna wyróżnia się wąskim podbródkiem i wyraźnie zaznaczonymi kośćmi policzkowymi i czołem. W takim przypadku należy zrezygnować z oprawek kwadratowych, szerokich i w jaskrawych kolorach. Idealne oprawki bowiem mają za zadanie nadać twarzy harmonijnego wyglądu, dlatego też najlepszymi będą te o kształcie kropli, tzw. kocie oczy, owalne lub okrągłe.

Jak dobierać oprawki – o czym jeszcze pamiętać?

Wybór idealnych oprawek nie jest sprawą łatwą – pod uwagę trzeba wziąć nie tylko kształt twarzy, ale także rodzaj wady wzroku, a przede wszystkim komfort i dobre samopoczucie podczas ich noszenia. Najlepiej, jeśli okulary mieszczą się pomiędzy brwiami a kośćmi policzkowymi – nie opierają się za bardzo na policzkach i nie zasłaniają brwi. Wybierając kolor oprawek trzeba dopasować go do odcienia skóry – zimny odcień lepiej współgra z chłodnymi kolorami oprawek, a ciepły ze złotem, brązem, miedzią i pomarańczą.

Jak utrzymać oczy w dobrej formie? Obejrzyj wideo:

Zobacz też:

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać latem? Męskie i damskie modele

Czy według sennika okulary są koniecznością spojrzenia na pewne sprawy z dystansu?

Jak czyścić okulary? Garść przydatnych porad w zależności od rodzaju szkieł

Autor: Adrianna Kowalczyk