Aviatorki, lenonki czy kocie oczy - które okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne - które wybrać?
Okulary przeciwsłoneczne - które wybrać?
Źródło: Alan Powdrill/Getty Images
Nadchodzi upragnione lato, a wraz z nim muskające naszą skórę słońce, którego blask oślepia nawet największe twardzielki. Mrużysz przed nim oczy? Nie warto. Zmarszczki pojawią się wcześniej, niż sądzisz. Lepiej poświęcić kilka minut na dopasowanie do kształtu twarzy okularów, które ochronią wzrok przed promieniami UV i będą dodatkową ozdobą każdej stylizacji. Oto nasze propozycje.

Okulary przeciwsłoneczne - modele i trendy na 2022 rok

Podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed promieniowaniem, dlatego pierwszą kwestią, o której musimy pamiętać podczas wyboru tego akcesorium, jest odpowiedni filtr UV. Za najlepszy i najbezpieczniejszy dla zdrowia uważa się ten oznaczony liczbą 400, bowiem pochłania niemal 99% promieniowania, które dociera do oka.

Następnie warto zastanowić się nad kolorem i grubością oprawek. Te najpopularniejsze i najbardziej klasyczne, które powinny być akcesoryjnym "must have", są zazwyczaj dość masywne i czarne, dlatego świetnie pasują do ciemnych, zarówno eleganckich, jak i sportowych, całorocznych stylizacji.

Natomiast jeżeli w naszej garderobie dominują jaśniejsze, pastelowe barwy, idealnym dodatkiem będą okulary w delikatnych, mniej rzucających się w oczy, złotych oprawkach.

Kolejny krokiem w doborze okularów przeciwsłonecznych jest dopasowanie ich fasonu do kształtu twarzy. Na tym etapie musimy zastanowić się, czy nasza głowa przypomina bardziej owal, okrąg, prostokąt, diament czy może trójkąt.

Chcesz być modna w 2022? Oto triki stylistek i gwiazd

Źródło: Dzień Dobry TVN
Cekinowe stylizacje – na karnawał i na co dzień
Cekinowe stylizacje – na karnawał i na co dzień
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Zima w szafie - ciepło, wygodnie i stylowo
Zima w szafie - ciepło, wygodnie i stylowo
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Jak modnie ubrać się "na cebulkę"?
Jak modnie ubrać się "na cebulkę"?

W precyzyjnej ocenie pomoże obrysowanie szminką, kredką lub innym zmywalnym mazidłem konturów twarzy - począwszy od miejsca porostu włosów przy czole, przez żuchwę i podbródek, skończywszy na tym samym punkcie, w którym zaczęliśmy.

Innym przydatnym sposobem na prawidłowe określenie symetrii głowy jest zmierzenie poszczególnych jej obszarów taśmą krawiecką.

Kształt twarzy a okulary przeciwsłoneczne - które modele wybrać?

Świadomość, jaki kształt twarzy posiadamy, jest bardzo pomocna w doborze okularów przeciwsłonecznych. Wśród najbardziej popularnych modeli wyróżniamy:

 • aviatorki/pilotki;
  • lenonki;
   • kocie oczy;
    • wayfarer;
     • kwadratowe i prostokątne;
      • o nieregularnych kształtach.

       Ogromną popularność zdobyły modne w niemal każdej dekadzie aviatorki - okulary unisex z soczewką w kształcie łezki, do których pasują delikatne, cienkie oprawki. Ich największą zaletą jest uniwersalność, bowiem prezentują się dobrze na niemal każdej twarzy.

       Okrągłe, małe lenonki świetnie sprawdzą się jako biżuteryjny dodatek dla posiadaczy ostrych rysów i kwadratowej żuchwy, natomiast tzw. kocie oczy o znacznie wydłużonej górnej części oprawek bardzo ładnie wysmuklą owalną lub okrągłą głowę.

       Do ponadczasowych klasyków zaliczają się okulary typu wayfarer, które niegdyś były noszone wyłącznie przez mężczyzn. Od wielu lat jednak ich prawdziwymi miłośniczkami są właśnie kobiety. Warto jednak pamiętać, że w ofertach salonów optycznych najczęściej są one łączone z czarnymi oprawkami, dlatego panie o jasnej karnacji i blond włosach powinny zdecydować się na bardzo cienkie oprawki, by okulary nie odznaczały się karykaturalnie na twarzy i nie zaburzały jej proporcji.

       Modne w 2022 roku ekstrawaganckie, oversizowe okulary o nieregularnych kształtach imitujących wyszukane figury geometryczne są na tyle oryginalne, że dopasują się do każdej twarzy. Skupiają na sobie uwagę, odciągając ją tym samym od ewentualnych nierówności i asymetrii głowy.

       Więcej modnych okularów na lato znajdziesz w naszym sklepie. Sprawdź.

       Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

       Treść zawiera Materiały Promocyjne Partnera

       Zobacz także:

       Autor: Berenika Olesińska

       Źródło zdjęcia głównego: Alan Powdrill/Getty Images

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości