Lubiany napój działa jak antydepresant? "Wpływa na stan psychiczny"

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
TVN Meteo
Depresja lekooporna – jak rozpoznać i z nią walczyć? - poprawka
Depresja lekooporna – jak rozpoznać i z nią walczyć? - poprawkaDzień Dobry TVN
wideo 2/19

Depresja to najczęściej diagnozowane na świecie zaburzenie psychiczne. Chorobę tę pomagają zwalczać leki, ale naukowcy wciąż szukają innych substancji, które mogą wesprzeć terapię. Badacze z Japonii wykazali, że działanie podobne do antydepresantów wykazuje herbata matcha.

Depresja - najczęściej diagnozowane na świecie zaburzenie psychiczne

Depresja wynika z obniżenia poziomu dopaminy w mózgu. Ten neuroprzekaźnik podnosi nastrój, wywołuje uczucie szczęścia, satysfakcji oraz motywuje do działania.

Jak czytamy na tvn.meto.pl, naukowcy z Uniwersytetu w Kumamoto przyjrzeli się w tym kontekście sproszkowanej herbacie matcha - napojowi, który do Japonii przywędrował z Chin. Wyniki badań opublikowano w naukowym czasopiśmie "Nutrients".

Jak herbata wpływa na stan psychiczny?

Japońscy badacze podawali zawiesinę herbaty myszom przebywającym w izolacji społecznej. Niektóre z nich były w grupie genetycznie odpornej na stres, inne - w podatnej. Podczas izolacji u wrażliwych na stres gryzoni pojawiły się objawy depresji, ale zostały one złagodzone po tym, jak podano im herbatę. Takiego efektu nie zaobserwowali natomiast u odporniejszych osobników.

Potem naukowcy sprawdzili mózgi podatnych gryzoni po podaniu ekstraktu matchy. Odkryli aktywację regionów, które pełniły ważną rolę w pracy obwodów zależnych od dopaminy. Są one kluczowe dla regulacji stężenia tego neuroprzekaźnika. Zauważyli wyższą aktywność komórek powiązaną z poziomem dopaminy. Efekty takie po raz kolejny nie były zauważalne u myszy odpornych na stres.

Matcha jak antydepresant?

Uzyskane wyniki badań naukowcy potwierdzili w kolejnym doświadczeniu. Kiedy wrażliwym na stres myszom podali cząsteczki blokujące receptory dopaminy, niwelowało to pozytywny wpływ herbaty.

- Wyniki te sugerują, że herbata matcha wywiera przeciwdepresyjne działanie przez aktywację dopaminergicznego systemu w mózgu, a to wpływa na stan psychiczny danej jednostki - mówi Yuki Kurauchi, główny autor badania, cytowany przez tvn.meto.pl.

Naukowcy podkreślają, że w przyszłości konieczne będzie przeprowadzenie dalszych badań. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jak różnice w stanie psychicznym wpływają na skuteczność substancji.

Więcej informacji na TVN24.

Zobacz także:

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Ridofranz/Getty Images

Pozostałe wiadomości