Profilaktyka zdrowia

Fibromialgia - co to za choroba? Objawy i metody leczenia

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
jbc.org
Osoba z bólem pleców
m-gucci/Getty ImagesFibromialgia - co to za choroba? Objawy i metody leczenia

Fibromialgia to choroba o niepoznanych przyczynach, a jej leczenie jest niezwykle trudne. Tylko 25% chorych doświadcza remisji choroby. Na czym polega fibromialgia? Jakie są jej objawy i metody leczenia? Wyjaśniamy z okazji Dnia Wiedzy o Fibromialgii.

Fibromialgia - co to za choroba?

Fibromialgia jest to zespół chorobowy, który charakteryzuje się uogólnionym bólem w układzie ruchu. W chorobie występują charakterystyczne punkty, tzw. tkliwe, które rozmieszczone są symetrycznie. Są one wrażliwe na ucisk. Osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają przewlekłe zmęczenie, ich sen nie powoduje uczucia odpoczynku, a do tego mają wrażenie sztywności. Szacuje się, że chorobę cierpi około 4% populacji. Z czego przeważnie choroba dotyka kobiety. 

Zdrowie

Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Objawy fibromialgii

Objawami fibromialgi, które najczęściej występują, są:

  • bóle mięśni przypominające zakwasy,
  • bóle stawów,
  • ogólne zmęczenie,
  • dolegliwości bólowe, które wybudzają chorych ze snu,
  • zaburzenia koncentracji.

Chorobami towarzyszącymi są:

  • zespół jelita drażliwego,
  • zespół chronicznego zmęczenia,
  • dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego,
  • depresja,
  • migrena.

Test na fibromialgię - diagnostyka

Rozpoznanie fibromialgii opiera się na wywiadzie. Jeżeli spełnione są dwa kryteria, które podano poniżej, a ból utrzymuje się minimum 3 miesiące, to można potwierdzić fibromialgię. Pierwszym kryterium jest występowanie uogólnionego bólu, na który zalicza się: ból lewej i prawej połowy ciała, ból powyżej i poniżej pasa oraz bóle w okolicy szkieletu osiowego, np. kręgosłupa szyjnego, piersiowego itd. Drugim warunkiem jest ucisk przynajmniej 11 z 18 tzw. punktów spustowych. Przy czym ucisk powinien być wywierany z siłą 4 kg. 

Według badacza Kevina Hackshawa, pierwsze eksperymentalne próby udowodniły, że jest możliwe przeprowadzenie testy z krwi. Naukowiec nadzorował badania nad testami z krwi, które pomogłyby wykrywanie fibromialgii. W badaniu krwi identyfikowane były biomarkery fibromialgii. Test nazwany został "Metabolicznym odciskiem palca". 

Przyczyny fibromialgii

Wciąż nie zostały poznane przyczyny powstawania choroby. Zauważono jednak, że choroba częściej występuje wśród kobiet i u osób, u których w rodzinie wcześniej występowały podobne problemy. 

Leczenie fibromialgii

W leczeniu stosowane są różne leki, które mają na celu załagodzenie objawów choroby. Podawane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, lidokaina, leki antydepresyjne. Ulgę może również przynosić fizykoterapia, a przede wszystkim ciepłolecznictwo. W terapii stosowana jest również pomoc psychologa i stosuje się psychoterapię. Do tej pory nie ma skutecznego leku na leczenie fibromialgii.

Choroba ma niekorzystne rokowania. Szacuje się, że około 25% chorych doświadcza remisji, u pozostałych objawy się utrzymują.

12 maja - Dzień Wiedzy o Fibromialgii

12 maja obchodzony jest Dzień Wiedzy o Fibromialgii. Święto ma na celu uświadamianie społeczeństwa czym jest choroba i z jakimi problemami muszą zmagać się chorzy. Dodatkowo tego dnia obchodzony jest Dzień Syndromy Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych, które to schorzenia są blisko powiązane z Fibromialgią. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: jbc.org

Źródło zdjęcia głównego: m-gucci/Getty Images

Pozostałe wiadomości