Zdrowie

Bakterie, które wywołują ból pleców. Czym są zmiany typu Modic?

Zdrowie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Bakterie, które powodują ból pleców
Bakterie, które powodują ból pleców Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Z bólami kręgosłupa zmaga się ogromna grupa ludzi. Jedną z takich osób był Andrzej Senderacki. Po latach walki z chorobą mężczyzna trafił do dr n. med. Hanne Albert, fizjoterapeutki. Dzięki jej pomocy problemy się skończyły. Jak to się udało?

Chroniczny ból pleców - jak z nim walczyć?

Andrzej Senderacki z bólem kręgosłupa walczył 20 lat.

- W ostatnim rezonansie zobaczyłem słowo "Modic". [...] Zacząłem szukać, co to jest i w ten sposób trafiłem na - już dzisiaj mogę powiedzieć - niesamowitą, świetną panią doktor, która jest w tym specjalistką. [...] Tak, jak mi obiecała: między 6. a 8. tygodniem terapii ból minie i tak się stało - opowiadał w Dzień Dobry TVN.

Ból, który odczuwał, był tak silny, że trafił na rentę, nie był w stanie pracować. - Nie mogłem w nocy spać, bo tak bolało. Jak chodziłem, to często o kulach, nie mogłem siedzieć. To jest taki ból, na który środki przeciwbólowe nie pomagają - podkreślał pan Andrzej.

Modic - co to jest?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, fizjoterapeutka dr n. med. Hanne Albert posłużyła się grafiką.

- Mamy kręgosłup, widzimy go z boku. [...] Widzimy normalny dysk i dysk zagrożony wypadaniem. Białe obszary wokół kręgu kręgosłupa zawierają płyn, są mikropęknięcia, oprócz tego nastaje wrastanie włókien nerwowych, co jest niezwykle bolesne - tłumaczyła specjalistka.

Choć, jak zaznaczyła, mnóstwo ludzi ma bóle pleców, nie wszyscy wymagają opracowanego przez nią sposobu leczenia. - Większość jest w stanie sobie pomóc ćwiczeniami i odpowiednimi lekami. Pewna niewielka grupa, ok. 6 proc. populacji, ma zmiany typu Modic. To jest nieustanny ból [...]. Tych ludzi właśnie leczymy. To 100 dni na antybiotykach. To bardzo długa terapia, bardzo powoli antybiotyk trafia do dysku, ponieważ nie ma tam naczyń krwionośnych [...] - wyjaśniała.

Tego rodzaju zmiany i ból mogą wywołać bakterie, które normalnie znajdują się w jamie ustnej. Jak przedostają się do kręgosłupa?

- Kiedy myjemy zęby, powodujemy bardzo niewielkie podrażnienia. Gdybyśmy się od razu przebadali, to okaże się, że przez dziesięć minut mamy we krwi te bakterie. Jeżeli mamy wypadnięty dysk, to wokół niego powstaje nowy system, nowy układ naczyń włosowatych. Bakterie poprzez układ krwionośny i naczynia włosowate tam trafiają - mówiła dr Hanne Albert.

Dlaczego o chorobie niewiele się mówi? Czy trudno jest ją zdiagnozować? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości