- Ponad milion Polaków pracuje zmianowo. Praca nocna wpływa na rytm dobowy oraz nasze samopoczucie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
- Odespanie nocki nie jest łatwe ani w pełni skuteczne - sen w dzień nie dorównuje jakością snu nocnemu, a osoby śpiące po nocnych zmianach często czują się równie zmęczone.
- Brak regularnego snu może prowadzić do problemów psychicznych i emocjonalnych, takich jak depresja, stres czy stany lękowe. Kluczowe znaczenie mają regularność snu i krótkie drzemki, które mogą pomóc złagodzić skutki pracy zmianowej.
Praca na nocną zmianę
Możemy spotkać ich m.in. w szpitalach, fabrykach, w logistyce i służbach. Wielu Polaków pracuje w systemie zmianowym, czyli takim, który pozwala na wykonywanie obowiązków podczas zmiany porannej, popołudniowej lub nocnej. Agata Joutsen, jako pielęgniarka neonatologiczna, w każdym miesiącu ma od 6 do 8 "nocek". Pracuje w taki sposób już 12 lat. - Idąc na "nockę" śpię bardzo długo rano. Wszyscy się ze mnie śmieją w domu. Dzięki temu nie mam kryzysu, który się często zdarza między 3:00 a 4:00 w nocy, kiedy człowiek już wymięka. Dzięki temu jest mi przyjemniej funkcjonować - tłumaczyła gościni.
Mateusz Majchrzak zapytany o to, czy w ogóle da się odespać zarwaną w pracy nockę stwierdził, iż wcale nie jest to proste.
- Często pacjenci, z którymi pracuję, mówią, że są tak samo rozbici jak prześpią się po "nocce", niezależnie czy prześpią 3 godziny, czy 6. [...] O 3:00 czy o 4:00 w nocy jesteśmy najmniej wydolni psychicznie. Są badania, że wtedy kupujemy niepotrzebne rzeczy w internecie, mamy czarne myśli i gorszy refleks. Drzemki z mojego doświadczenia są kluczowe, nawet jeśli ten sen jest słaby - tłumaczył ekspert.
Jak zadbać o higienę snu?
Jak zaznaczył ekspert, każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie na sen. Powinien on być jednak wyrównany i niezaburzony - tak, by pory wstawania były mniej więcej takie same.
- Snem redukujemy objawy depresyjne, na które jesteśmy bardziej narażeni, gdy pracujemy na "nockach", zmniejszamy stres i stany lękowe - podsumował gość programu.
Warto pamiętać, że sen w trakcie dnia, nigdy nie będzie tak wartościowy, jak ten nocny. Ponadto - jak stwierdził ekspert - choć istnieje przekonanie, że alkohol ułatwia zasypianie, nie jest to zgodne z prawdą. Napoje tego typu niekorzystnie wpływają na organizm człowieka, dlatego powinniśmy go unikać.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Jak oddychać, by się wyspać? Większość osób popełnia błąd. Poznaj metodę Buteyko
- Niekontrolowane nocne wędrówki. Czy należy budzić lunatyka?
- Twój partner chrapie w nocy? Sprawdź, jak możesz mu pomóc. "Dochodzi do takiego podduszenia"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News