Badacze znaleźli kolejny powód, by pić kawę. Już jedna filiżanka dziennie ma znaczenie

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
dailymail.co.uk
Kawa a cisnienie

Kawa - jedni ją kochają, inni nienawidzą. Na niektórych działa pobudzająco, dla innych jest jedynie wyznacznikiem smaku do porannego śniadania i popołudniowego deseru. Jak się okazuje, napój ten ma także wiele dobroczynnych właściwości. Zdaniem ekspertów już jedna filiżanka dziennie może uchronić nas przed wizytą u lekarza.

Kawa i jej wpływ na ciśnienie

Jesteś kawoszem? Dobrze się składa. Włoscy naukowcy odkryli, że miłośnicy kawy mają zazwyczaj niższe ciśnienie krwi, unikają chorób serca i udarów mózgu.

Wszystko o kawie

Najlepsze przepisy na zimowe kawy
Najlepsze przepisy na zimowe kawyDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nowe dane, opublikowane w czasopiśmie  Nutrients, wykazały, że ludzie, którzy spożywają nawet do czterech filiżanek kawy dziennie, mają niższe ciśnienie krwi niż osoby niepijące. W badaniu Uniwersytetu Bolońskiego i Szpitala Uniwersyteckiego w Bolonii wzięło udział 720 mężczyzn i 783 kobiety. Eksperci porównali poziomy ciśnienia krwi z nawykami spożywania kawy przez ochotników. Spośród uczestników 220 (14,6 proc.) nie piło kawy, 406 (27 proc.) wypijało jedną filiżankę dziennie, a 726 piło dwie kawy dziennie. Około 99 ochotników wypiło trzy filiżanki, a 52 wypiło ich więcej każdego dnia.

U pacjentów, którzy wypijali jedną filiżankę dziennie, odnotowano ciśnienie niższe średnio o 1 mmHg niż u osób niepijące kawy. Naukowcy odnotowali także, że u osób pijących trzy filiżanki średni spadek SBP wynosił 5 mmHg. 

- Wyniki są bardzo jasne. Obwodowe ciśnienie krwi było znacznie niższe u osób spożywających od jednej do trzech filiżanek kawy dziennie, niż u osób niepijących kawy. Wiemy, że kofeina może podnosić ciśnienie krwi, ale inne bioaktywne składniki kawy wydają się równoważyć ten efekt z pozytywnym wynikiem końcowym w zakresie poziomu ciśnienia krwi – powiedział Arrigo Cicero, jeden z badaczy.

Jeśli obawialiście się więc, ze kawa wpłynie negatywnie na wasze ciśnienie. Nie ma obaw. Wbrew przekonaniu to nie napój z kofeiną, a palenie papierosów, picie alkoholu i spożywanie dużych ilości soli jest czynnikiem ryzyka nadciśnienia.

Lecznicze działanie kawy

To nie koniec prozdrowotnych właściwości kawy. Jak się okazuje, potrafi ona także niwelować stres. Już sam jej zapach działa odprężająco. Co więcej, badania wykonane w 2009 roku wykazały, że napój ten zmniejsza zachorowanie na cukrzyce o 7%. To wciąż nie koniec. Już jedna filiżanka kawy dziennie może o 60% obniżyć ryzyko zachorowań na Parkinsona, a także pozytywnie pływa na krążenie krwi. Odchudzasz się? Kolejna dobra wiadomość. Zawarta w kawie kofeina przyśpiesza proces przemiany materii. Dzięki temu jest w stanie nawet o 20% przyspieszyć spalanie tłuszczu. Kawa działa również na potencje, jest naturalny afrodyzjakiem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/GettyImages

Pozostałe wiadomości