Materiał promocyjny

Nowotwór nie przekreśla szans na dziecko. Jak można zabezpieczyć swoją płodność?

Choroba onkologiczna. Jak zabezpieczyć płodność?
Nowotwór nie wyklucza rodzicielstwa
Źródło: Dzień Dobry TVN
Choroba onkologiczna nie wyklucza zajścia w ciążę. Fundacja Rak’n’Roll ruszyła z nową kampanią pod hasłem "Seks po dragach? Na szczęście możesz zajść w ciążę". Akcja ma zwrócić uwagę na temat onkopłodności, czyli zabezpieczenia płodności przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego. Co warto o niej wiedzieć?  

Jak zabezpieczyć płodność w razie choroby?

Większość kobiet chce mieć dzieci, jednak leczenie onkologiczne może bardzo utrudnić zajście w ciążę. - Według najnowszych amerykańskich statystyk 92 proc. kobiet po leczeniu onkologicznym chce być w ciąży, to jest bardzo dużo. Natomiast leki, które stosujemy, uszkadzają zdolności prokreacyjne, przede wszystkim niszczą rezerwę jajnikową, coś, co nam pozwala określić biologiczną szansę na posiadanie dzieci. Fizjologicznie kobieta do menopauzy dochodzi ok. 50. roku życia, jeżeli zastosujemy radioterapię lub hormonoterapię, ta menopauza może być de facto z dnia na dzień, [...], istotne jest to, abyśmy zabezpieczyli komórki jajowe albo zabezpieczyli tkankę jajnika przed leczeniem - powiedział w Dzień Dobry TVN lek. Jarosław Kaczyński, ginekolog-położnik, endokrynolog, specjalizuje się w leczeniu niepłodności i zabiegach zabezpieczających płodność u pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Z takiej możliwości skorzystała Aleksandra Dryzner, psychoonkolog. - Gdy zachorowałam, miałam córeczkę, która miała półtora roku. Ten czas mojej diagnozy zbiegł się z tym że my z mężem zaczęliśmy rozmowy o tym, że będziemy chcieli drugie dziecko, [...], miałam szczęście, że lekarze, do których trafiłam, gdzieś to zasygnalizowali, że być może powinnam się dowiedzieć o metodach zabezpieczenia płodności - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Zabezpieczenie płodności - jak do tego podejść?

- Nie mówimy tylko o kobietach. Ten problem dotyczy również mężczyzn, którzy rozpoczynają leczenie onkologiczne. Oni także powinni pomyśleć o zabezpieczeniu płodności i również rodzice dzieci, które są leczone onkologicznie, też powinni o tym pomyśleć - tłumaczyła Marta Bednarek, psycholog, prawnik, Fundacja Rak n’ Roll.

Nasza rozmówczyni dodała, że kampania "Seks po dragach? Na szczęście możesz zajść w ciążę" skierowana jest do osób, które są zdrowe. - Postanowiliśmy stworzyć kampanię, która będzie do osób zdrowych dzisiaj po to, żeby im się wdrukował ten komunikat, [...], postanowiliśmy mówić o tym głośno, żeby pacjenci w momencie otrzymania diagnozy, po pierwsze zapytali o to swojego lekarza onkologa, a żeby ten lekarz onkolog skierował ich do odpowiednich palcówek leczenia niepłodności, do odpowiednich ginekologów, którzy wybiorą [...] metodę zabezpieczenia płodności dla tego konkretnego pacjenta - dodała Marta Bednarek.

Czy każde leczenie onkologiczne upośledza płodność? Czy możliwość zabezpieczenia płodności jest refundowana? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości