Bardzo często zaczerwienienie związane jest z rozwojem stanu zapalnego w obrębie gałki ocznej. Wśród częstych przyczyn czerwonych oczu u dzieci wymienne są także zapalenie spojówek i jęczmień. Trzeba jednak pamiętać, że przyczyny takiego stanu mogą być różne i nie należy ich bagatelizować.
Jakie inne objawy mogą towarzyszyć czerwonym oczom u dzieci?
Aby trafnie rozpoznać przyczynę czerwonych oczu dziecka, warto zwrócić uwagę na to, jak długo są zaczerwienione zaczerwienione oraz czy towarzyszą temu inne objawy. Często pojawiającymi się dodatkowymi symptomami są:
- dyskomfort i wydzielina z oka,
- świąd,
- pieczenie,
- obrzęk powiek,
- światłowstręt,
- pogorszenie widzenia,
- widzenie tzw. aureoli wokół źródeł światła,
- podwójne widzenie,
- ból oka lub głowy.
Czerwone oczy u dziecka: przyczyny
Czerwone białka oczu u dzieci mogą być wywołanie różnymi schorzeniami. Do częstych przyczyn należą: choroby spojówek, rogówki, błony naczyniowej, twardówki, oczodołu powiek, a także urazy gałki ocznej. Za zaczerwienienie oka dziecka może odpowiadać też ostry atak zamkniętego kąta przesączania, nazywany niegdyś ostrym atakiem jaskry. Ponadto zaczerwienienie bywa wywołane alergią, infekcją bakteryjną lub wirusową. Czerwone oczy mogą pojawić się u dziecka przy przeziębieniu. Warto pamiętać, że takie objawy mogą być też wywołane w nienaturalny sposób – na skutek urazu mechanicznego, toksycznego uszkodzenia spojówki, kontaktu z chemikaliami, a także palenia marihuany.
Zapalenie spojówek i jęczmień – główne przyczyny czerwonych oczu u dzieci
Zapalenie spojówek u dziecka zdarza się bardzo często. Oprócz czerwonych oczu towarzyszy mu pieczenie, łzawienie, świąd oraz ból. Lekarz okulista jest w stanie rozpoznać zapalenie spojówek po obejrzeniu oka malucha. Znając objawy i przyczyny pojawienia się zapalenia spojówek, dobiera się metody leczenia. Czasami konieczne może być zastosowanie antybiotyku w formie kropli do oczu lub maści. Wskazane jest także wypłukiwanie zawartości worka spojówkowego solą fizjologiczną.
Jęczmień jest ropniem, który powstaje na brzegu powieki. Oprócz czerwonych oczu u dziecka pojawia się też zaczerwienienie, ból powieki, a także jej obrzęk. Po pewnym czasie powstaje charakterystyczny guzek wypełniony ropą. Wraz z nim pojawia się światłowstręt i nadmierne łzawienie. W przypadku zdiagnozowania jęczmienia zalecane jest stosowanie maści z antybiotykiem, która zapobiega rozszerzaniu się infekcji na inne części oka – sam ropień ustępuje z czasem samoczynnie.
Czerwone oczko u dziecka – kiedy należy udać się do specjalisty?
Czerwone oczy u dziecka to problem, który nie powinien być bagatelizowany. Pilnej konsultacji lekarskiej wymaga zaczerwienienie powstałe na skutek urazu mechanicznego lub chemicznego, a także sytuacja, w której towarzyszy mu: pogorszenie lub utrata wzroku, widzenie tęczowych aureoli wokół źródeł światła, ból głowy, podwójne widzenie, wydzielina z oczu lub wytrzeszcz. Konsultacji ze specjalistą wymaga także zaczerwienienie oczu u dzieci noszących soczewki kontaktowe. Jeśli powyższe objawy nie występują, można iść do okulisty po 1–2 dniach od wystąpienia zaczerwienienia. Nie ma konieczności udawania się na ostry dyżur.
Jak uniknąć infekcji oczu u dzieci?
Aby uniknąć infekcji, które bardzo często odpowiadają za czerwone oczy u dzieci, należy wpoić maluchom kilka zasad. Bardzo ważne jest, aby przed i po dotknięciu oka starannie myły ręce. Warto także oduczyć dziecko tarcia oczu. Każdy z domowników powinien mieć własne ręczniki i pościel. Maluch w żłobku lub przedszkolu również musi posiadać swój komplet pościeli oraz ręcznik. Powinno też unikać korzystania z tekstyliów należących do innych dzieci. Domownicy nie mogą mieć wspólnych leków do oczu – kropli nawilżających, maści itd. Co ważne, dzieciom nie wolno korzystać z przyborów do makijażu i kosmetyków mamy lub rodzeństwa. Takie postępowanie pozwoli na zmniejszenie możliwość przeniesienia bakterii lub wirusów pomiędzy członkami rodziny. Jeśli u dziecka noszącego soczewki kontaktowe pojawi się zaczerwienienie, maluch musi zaprzestać ich noszenia, a używaną parę powinien wyrzucić.
Zobacz wideo: Pielęgnacja twarzy po męsku:
Zobacz też:
Nagi Kamil w "Hotelu Paradise 3". Dziewczyny będą umiały mu się oprzeć?
Źródlana, mineralna czy z kranu - jaką wodę wybrać? "Możemy zaoszczędzić ponad 2 tys. zł"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF