Materiał promocyjny

Co pić podczas upałów, aby dostarczyć do organizmu niezbędne witaminy i minerały? "Jest bardzo prosty wzór, żeby obliczyć swoje zapotrzebowanie" 

Dziwnow_Orzezwienie
Źródło: Dzień Dobry Wakacje
Przyjemne orzeźwienie
Przyjemne orzeźwienie
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?
Lato nieodłącznie kojarzy nam się z upałami, słońcem i pogodą, która zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak o odpowiednim nawodnieniu - picie wody to podstawa. Warto przy tym zwrócić uwagę na napoje, które dostarczą nam odpowiednie witaminy i minerały. Co zatem wybierać? Ile faktycznie wody potrzebujemy i czy można to obliczyć? Prosty wzór podała w Dzień Dobry Wakacje Justyna Marszałkowska-Jakubik, dietetyk kliniczna.

Rola witamin i minerałów w czasie letnich aktywności

Tegoroczne upały dają się we znaki. Podczas gdy jednych gorąca atmosfera napędza do życia, innym wręcz przeciwnie, odbiera chęć do czegokolwiek. Niezależnie od tego, do której z tych grup należycie, nie zapominajcie o odpowiednim nawodnieniu.

Nasz organizm traci codziennie od 2,5 do nawet trzech litrów wody, a już jej niewielki niedobór powoduje zmęczenie, rozdrażnienie, ból głowy czy trudności z koncentracją - dlatego też należy pić jej codziennie przynajmniej tyle, ile tracimy. Są to ilości zalecane przy umiarkowanej temperaturze i średniej aktywności fizycznej. Co więcej, gdy temperatura otoczenia jest wysoka, ćwiczymy lub zmienia się nasz stan fizjologiczny (np. w trakcie ciąży) – zapotrzebowanie się zwiększa.

Ile wody potrzebujemy - wzór

- Te 8 szklanek, o których się słyszy w zaleceniach, powinniśmy traktować jako punkt wyjścia. Jest bardzo prosty wzór, żeby obliczyć swoje zapotrzebowanie. Trzeba pomnożyć swoją masę ciała w kilogramach przez 30-35 ml wody. Nasze zapotrzebowanie zmienia się też w zależności od pogody, aktywności – tłumaczyła dietetyczka Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Nawadnianie w czasie aktywności fizycznej

W czasie aktywności zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Nie bez znaczenia pozostaje także skład napoju. Osoby aktywne fizycznie, ze względu na intensywny tryb życia, potrzebują większych ilości między innymi związków typu magnez, ponieważ wspierają one pracę mięśni czy regenerację po wysiłku. Co ciekawe, w trakcie treningu wraz z potem tracimy między innymi właśnie magnez, czyli ważny elektrolit. Dlatego podczas intensywnego wysiłku fizycznego zapotrzebowanie na ten pierwiastek znacznie wzrasta. Przyjmuje się, że dla dorosłej kobiety zapotrzebowanie na magnez wynosi 320 mg/dobę, dla mężczyzny 420 mg/dobę. Zwiększenie podaży w związku z aktywnością fizyczną zawsze powinno być rozpatrywane indywidualnie, jednak wskazuje się, że może wynosić nawet 500 mg/dobę.

Ale nawet jeśli na co dzień nie jesteśmy aktywni sportowo czy nie mamy typowo umysłowej pracy, z pewnością czasem zdarza się nam jakaś dłuższa wycieczka rowerowa, wyczerpująca praca na działce czy stresujący dzień. To dobry moment na sięgnięcie po nawodnienie produktem, który dodatkowo wzbogacony jest w magnez, cynk czy np. witaminy z grupy B.

- W czasie upałów i aktywności fizycznej powinniśmy zwracać uwagę na skład. Składniki mineralne mogą wspomóc pracę naszego organizmu. Tak jest z magnezem. Wspomaga pracę mięśni i ich regenerację – podkreśliła ekspertka.

Brak magnezu kontra skurcze mięśni

Magnez jest niezwykle ważnym minerałem dla naszego organizmu — bierze on udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych, które wpływają na metabolizm czy produkcję energii. Co więcej, jest niezwykle istotnym pierwiastkiem również dla układu kostno-mięśniowego, a co za tym idzie, jego poziom ma ogromny wpływ w trakcie aktywności fizycznej. Jak pokazują badania, pozytywnie oddziałuje na wydajność mięśni (m.in. siłę chwytu), ich pracę po treningach czy szybkość chodu. Magnez (oraz wit. z grupy B) wspierają regenerację, przyczyniając się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia.

Sportowcy są zdecydowanie bardziej podatni na niedobór magnezu z powodu zwiększonej utraty go podczas ćwiczeń. Trwające 8 lat badanie obserwacyjne, w którym uczestniczyło blisko 200 sportowców,  pokazało, że nawet u 22% z nich występował kliniczny niedobór magnezu. Odpowiednie nawodnienie podczas treningu jest zatem szalenie istotne. Warto sięgać po napoje z witaminami grupy B oraz minerałami, które mogą pomóc w uzupełnieniu niedoborów cynku i magnezu. A w wodach czy napojach występuje on w bardzo dobrze przyswajalnej formie. Wybierając napoje z minerałami, zwróćmy jedynie uwagę, żeby nie zawierały dodatku cukru, słodzików, konserwantów i kalorii.

Jak w prosty sposób dostarczyć do organizmu magnez?

Najbardziej znanym źródłem jest chyba czekolada. Jak się okazuje, nie zawsze skuteczna. Potrzeba bowiem aż dwóch tabliczek super gorzkiej czekolady dziennie, żeby pokryć 75% zapotrzebowania na magnez, więc jednak woda bogata w składniki mineralne tj. Żywiec Zdrój Minerals+ powinna się znaleźć w planie posiłków.

- Świetnym źródłem magnezu są pestki dyni, kasza gryczana i woda. Pamiętajmy o tej wodzie i tak ją powinniśmy pić, więc zerknijmy na etykietę i wybierajmy dwa w jednym, nawadnianie i uzupełnianie minerałów - podsumowała rozmówczyni Dzień Dobry Wakacje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości