Zdrowie

Październik miesiącem badania piersi. Kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Zdrowie

Autor:
Katarzyna
Jaroszyńska
Dziś Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi - napisy

Rak piersi wykryty we wczesnym stadium zwiększa szanse na wyleczenie. Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwe jest jej skuteczne leczenie. Drogie Panie, badajcie się! O raku piersi, jego objawach i przyczynach powstawania opowiadała dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Rak piersi - co powinno nas zaniepokoić?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem w Polsce. Zachorowań jest coraz więcej. Specjalistka przyznała także, że w czasie pandemii pojawiały się niepokojące sygnały. Kobiety zgłaszają się do lekarzy zdecydowanie za późno. Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty?

- Najczęstszym objawem, z jakim przychodzą do mnie pacjentki, to jest wyczuwalne zgrubienie w piersi. To jest rzeczy, która ich niepokoi i w każdej takiej sytuacji należy zrobić kolejne badania, by sprawdzić, czy jest to nowotwór, czy zmiana łagodna. Jeśli chorujemy na raka piersi, to pierś się zmienia. Jest bardziej obrzęknięta, widać ten guz, może zmieniać się struktura skóry, często przypomina skórkę pomarańczy, powiększają się też węzły chłonne.

Rak piersi – badania

Nawet jeśli nie dotknęły nasz żadne z objawów, istotna dla naszego zdrowia jest profilaktyka. Jakie badania i w jakich odstępach czasu należy wykonywać?

- Rak piersi jest nowotworem, gdzie profilaktyka odgrywa ogromne znaczenie. Podstawowym badaniem, które jest przeznaczone dla pań po 50 roku życia, jest mammografia. Raz na dwa lata jeżeli nic się nie dzieje, każdy powinien takie badanie wykonać. Nie trzeba mieć skierowania – powiedziała lekarka. Ponadto dodała, że młode panie też chorują. Dla nich lepszym badaniem jest USG piersi. Wynika to z innej budowy piersi. - Młodsze pannie mają piesi bardziej gruczołowe – wyjaśniła specjalistka.

Raz w miesiącu zaleca się także samobadanie. U młodych pań warto robić takie badanie kilka dni po zakończeniu miesiączki, w pozycji leżącej lub pod prysznicem. Natomiast u kobiet po menopauzie ustala się jeden konkretny dzień w miesiącu.

Czy nasze zachowanie ma wpływ na zachorowalność? Dr Katarzyna Pogoda zdradziła, że każdy z nas powinien w miarę możliwości prowadzić zdrowy styl życia, zadbać o aktywność fizyczna i prawidłową masę ciała. Unikać należy również hormonalnej terapii zastępczej.

- Panie, które przechodzą menopauzę, decydują się na przedłużoną hormonoterapię, to zwiększa ryzyko zachorowania raka piersi. Młode panie mogą karmić piersią, dzięki temu dbają też o sienie.

Zobacz zapis czatu o raku piersi z dr Katarzyną Pogodą

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości