"Ludzie odsuwają się w autobusie, boją się podać ręki". Osoby chore na łuszczycę walczą z mitami

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Daj Się Odkryć"
Ogólnopolska Kampania Społeczna "Daj Się Odkryć"
Źródło: FOT. ANIA TAJKIEWICZ
W sierpniu – miesiącu świadomości na temat łuszczycy - wystartowała Ogólnopolska Kampania Społeczna "Daj Się Odkryć", która powstała z inicjatywy dwóch kobiet zmagających się z tą chorobą – Dominiki Jeżewskiej i Anny Tajkiewicz. - Każdy ma prawo do równego traktowania, a ukrywanie choroby pod warstwą ubrań prowadzi do kompleksów, stanów lękowych czy nawet depresji – tłumaczą inicjatorki.

"Daj Się Odkryć" – twarze kampanii

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Daj Się Odkryć" powstała z myślą o osobach chorych na łuszczycę. Do akcji przyłączyli się m.in. Jakub Szaro oraz Aleksandra Krajewska. Oboje pierwsze zmiany na ciele zauważyli w wieku 9 lat. O swojej drodze do samoakceptacji opowiedzieli w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.

- Zmiana łuszczycowa pojawiła się u mnie na paznokciu małego palca. Byłem wtedy w trzeciej klasie szkoły podstawowej i nie zastanawiałem się nad zaakceptowaniem tej zmiany, gdyż nie była istotna z mojego punktu widzenia - wtedy jeszcze nie wiedziałem, że to dopiero początek. Później łuszczyca pojawiła się także na skórze głowy, brzuchu, rękach i nogach – wspomina 20-latek.

- Wstyd pojawił się u mnie w momencie, gdy zmiany łuszczycowe zaczęły się nasilać i trudno było je ukryć (zmiany na skórze głowy, nogach oraz przedramionach) pod warstwami ubrań – dodaje.

Zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Z kolei pierwsze zmiany u Aleksandry Krajewskiej pojawiły się na kostkach i plecach. - Przez około 4 lata były ze mną cały czas - w mniejszym lub większym stopniu. Później nastąpiła remisja i mogłam cieszyć się skórą bez choroby, ale od dwóch lat zmagam się z nasileniem – przyznaje.

Jak dodaje, w okresie dzieciństwa trudno było pogodzić się z łuszczycą. - Myślałam, że to niesprawiedliwe, że akurat ja zachorowałam. Co prawda, nie spotkała mnie przykra sytuacja związana z łuszczycą, ale jako dziecko starałam się nie pokazywać miejsc ze zmianami. Nie chciałam, żeby każdy o nich wiedział. Gdy koleżanki lub koledzy pytali, co mi się stało, odpowiadałam, że się przewróciłam i obtarłam skórę. Często słyszałam też: "Czy coś Cię pogryzło?". Czasami łatwiej jest odpowiedzieć: "Tak", ale dziś nie ukrywam choroby. W pełni ją zaakceptowałam. Staram się, żyć tak, jak chcę i nie czekać aż moja skóra będzie wyglądała lepiej. Jeśli ktoś nie wie, czym jest łuszczyca, zawsze chętnie wyjaśniam. Choroba jest częścią mnie – tłumaczy uczestniczka kampanii "Daj Się Odkryć".

MIT: "Łuszczycą można się zarazić poprzez dotyk"

Zdaniem bohaterów akcji najpowszechniejszym mitem i zarazem najbardziej bolesnym jest ten, że łuszczycą można się zarazić poprzez dotyk.

- Gdy ludzie widzą zmiany na naszej skórze, unikają kontaktu, odsuwają się lub po prostu są zniesmaczeni – przyznaje Aleksandra Krajewska. – Powoduje to strach i obrzydzenie u osób, które nie znają tej choroby – dodaje Jakub Szaro.

Zarówno Aleksandra, jak i Jakub wspierają "Daj Się Odkryć", bo chcą walczyć ze szkodliwymi mitami i pomóc innym chorym wyjść z ukrycia.

- Chcę pokazać młodym ludziom, takim jak ja, żeby nie bali się odkrywać swojego ciała. Mówili głośno o tym, że mają łuszczycę lub inne schorzenia skóry oraz czuli/czuły się wyjątkowi/wyjątkowe w swoim ciele. W momencie, gdy dowiedziałem się, że jestem jedynym mężczyzną w kampanii, takim przysłowiowym "rodzynkiem", zrozumiałem, że mój udział, w tym przedsięwzięciu, jest niezwykle ważny nie tylko dla mnie, ale także dla chłopaków i mężczyzn, którzy na co dzień zmagają się z łuszczycą – wyjaśnia Jakub.

- Dla mnie udział w kampanii to wyjście z własnej strefy komfortu i duże przeżycie. Chcę, aby hasło "Daj Się Odkryć" dotarło do jak największej liczby osób chorujących na łuszczycę. Każdy pomimo choroby jest piękny i może żyć, tak jak chce i nie przejmować się tym, co myślą o nim inni – dopowiada Aleksandra.

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Daj Się Odkryć" – cel

Kampania organizowana jest z inicjatywy Dominiki Jeżewskiej, znanej w sieci jako Pani Łuska, która aktywnie działa na rzecz chorych, pomagając im zaakceptować siebie oraz Anny Tajkiewicz, fotografki chorującej na łuszczycę. Celem "Daj Się Odkryć" jest poszerzanie świadomości na temat łuszczycy, tego, jak wygląda i z czym mierzą się osoby chore.

- Tą kampanią chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób i pokazać, że łuszczycą nie można się zarazić w żaden sposób. Wiele osób chorych na łuszczycę spotyka się z niemiłymi komentarzami na temat wyglądu swojej skóry. Ludzie odsuwają się w autobusie, boją się podać ręki czy wypraszają z basenu. Każdy ma prawo do równego traktowania, a ukrywanie choroby pod warstwą ubrań prowadzi do kompleksów, stanów lękowych czy nawet depresji – tłumaczą autorki.

Jak dodają, chcą też pokazać osobom z łuszczycą, że mając chorobę w zaostrzeniu, warto traktować siebie z szacunkiem i miłością. - Proces leczenia łuszczycy bywa różny, nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Wiele osób rezygnuje z aktywności w obawie przed komentarzami i oceną innych osób. Odkłada swoje plany na czas, kiedy choroba zniknie. Natomiast zaakceptowanie tego, jak wygląda nasza skóra, pomaga w leczeniu oraz nie zabiera nam radości z życia – zaznaczają pomysłodawczynie.

Sesja promująca kampanię "Daj Się Odkryć"

Fotografie Anny Tajkiewicz promujące kampanię przedstawiają zarówno osoby chore, jak i zdrowe, które udowadniają (po raz kolejny), że łuszczycą nie da się zarazić.

Kuba i Martyna
Kuba i Martyna
Źródło: FOT. ANIA TAJKIEWICZ
Ola i Ola
Ola i Ola
Źródło: FOT. ANIA TAJKIEWICZ
Ania i Martyna
Ania i Martyna
Źródło: FOT. ANIA TAJKIEWICZ

Przez cały miesiąc w mediach społecznościowych publikowane będą zdjęcia z kampanii (m.in. na profilu "Daj Się Odkryć", Dominiki Jeżewskiej i Anny Tajkiewicz), a 30 sierpnia odbędzie się wystawa. Więcej informacji na stronie dajsieodkryc.pl/#misja.

Sesja "Daj Się Odkryć":

 • Fotografka: Anna Tajkiewicz
  • Makijaż: Eliza Król, Basia Plichta, Grażyna Morawska
   • Włosy: Pracownia Fryzur Magdalena Walczak
    • Stylizacje: Joanna Adamczyk, Spadiora, Suknie Boho

     Ambasadorkami akcji zostały: aktorka Alżbieta Lenska, dziennikarka i influencerka Ola Kisiel (Kisielle), blogerka Marta Lech-Maciejewska (Superstylerblog) oraz influencerka i autorka książek Martyna Kaczmarek.

     Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

     Zobacz także:

     Autor: Dominika Czerniszewska

     Źródło: Kampania "Daj Się Odkryć"

     Źródło zdjęcia głównego: FOT. ANIA TAJKIEWICZ

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

     Nietypowy prezent urodzinowy dla Doroty Wellman

     Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

     Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

     Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

     Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

     "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

     "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

     Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

     Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

     Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

     Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

     Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
     Materiał promocyjny

     Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

     Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

     Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

     Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

     Julia Wieniawa i Marcin Prokop debiutują w roli jurorów

     Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

     Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

     Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
     Materiał promocyjny

     Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

     Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

     Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

     Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

     Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

     Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
     Materiał promocyjny

     Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

     Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

     Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

     Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
     Materiał promocyjny

     Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

     Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

     Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

     Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
     Materiał promocyjny

     Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

     Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
     Materiał promocyjny

     Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

     "Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

     "Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

     Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
     Materiał promocyjny

     Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

     Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

     Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

     "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

     "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

     Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

     Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

     Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

     Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

     Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

     Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

     Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

     Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

     Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

     Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
     Materiał promocyjny

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

     "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

     "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

     Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

     Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

     Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

     Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

     Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

     Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

     Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

     Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

     Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

     Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

     To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

     To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

     Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

     Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

     To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

     To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

     "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

     "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

     Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

     Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas