"Ludzie odsuwają się w autobusie, boją się podać ręki". Osoby chore na łuszczycę walczą z mitami

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Daj Się Odkryć"
Ogólnopolska Kampania Społeczna "Daj Się Odkryć"
Źródło: FOT. ANIA TAJKIEWICZ

W sierpniu – miesiącu świadomości na temat łuszczycy - wystartowała Ogólnopolska Kampania Społeczna "Daj Się Odkryć", która powstała z inicjatywy dwóch kobiet zmagających się z tą chorobą – Dominiki Jeżewskiej i Anny Tajkiewicz. - Każdy ma prawo do równego traktowania, a ukrywanie choroby pod warstwą ubrań prowadzi do kompleksów, stanów lękowych czy nawet depresji – tłumaczą inicjatorki.

"Daj Się Odkryć" – twarze kampanii

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Daj Się Odkryć" powstała z myślą o osobach chorych na łuszczycę. Do akcji przyłączyli się m.in. Jakub Szaro oraz Aleksandra Krajewska. Oboje pierwsze zmiany na ciele zauważyli w wieku 9 lat. O swojej drodze do samoakceptacji opowiedzieli w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.

- Zmiana łuszczycowa pojawiła się u mnie na paznokciu małego palca. Byłem wtedy w trzeciej klasie szkoły podstawowej i nie zastanawiałem się nad zaakceptowaniem tej zmiany, gdyż nie była istotna z mojego punktu widzenia - wtedy jeszcze nie wiedziałem, że to dopiero początek. Później łuszczyca pojawiła się także na skórze głowy, brzuchu, rękach i nogach – wspomina 20-latek.

- Wstyd pojawił się u mnie w momencie, gdy zmiany łuszczycowe zaczęły się nasilać i trudno było je ukryć (zmiany na skórze głowy, nogach oraz przedramionach) pod warstwami ubrań – dodaje.

Zdrowie

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Z kolei pierwsze zmiany u Aleksandry Krajewskiej pojawiły się na kostkach i plecach. - Przez około 4 lata były ze mną cały czas - w mniejszym lub większym stopniu. Później nastąpiła remisja i mogłam cieszyć się skórą bez choroby, ale od dwóch lat zmagam się z nasileniem – przyznaje.

Jak dodaje, w okresie dzieciństwa trudno było pogodzić się z łuszczycą. - Myślałam, że to niesprawiedliwe, że akurat ja zachorowałam. Co prawda, nie spotkała mnie przykra sytuacja związana z łuszczycą, ale jako dziecko starałam się nie pokazywać miejsc ze zmianami. Nie chciałam, żeby każdy o nich wiedział. Gdy koleżanki lub koledzy pytali, co mi się stało, odpowiadałam, że się przewróciłam i obtarłam skórę. Często słyszałam też: "Czy coś Cię pogryzło?". Czasami łatwiej jest odpowiedzieć: "Tak", ale dziś nie ukrywam choroby. W pełni ją zaakceptowałam. Staram się, żyć tak, jak chcę i nie czekać aż moja skóra będzie wyglądała lepiej. Jeśli ktoś nie wie, czym jest łuszczyca, zawsze chętnie wyjaśniam. Choroba jest częścią mnie – tłumaczy uczestniczka kampanii "Daj Się Odkryć".

MIT: "Łuszczycą można się zarazić poprzez dotyk"

Zdaniem bohaterów akcji najpowszechniejszym mitem i zarazem najbardziej bolesnym jest ten, że łuszczycą można się zarazić poprzez dotyk.

- Gdy ludzie widzą zmiany na naszej skórze, unikają kontaktu, odsuwają się lub po prostu są zniesmaczeni – przyznaje Aleksandra Krajewska. – Powoduje to strach i obrzydzenie u osób, które nie znają tej choroby – dodaje Jakub Szaro.

Zarówno Aleksandra, jak i Jakub wspierają "Daj Się Odkryć", bo chcą walczyć ze szkodliwymi mitami i pomóc innym chorym wyjść z ukrycia.

- Chcę pokazać młodym ludziom, takim jak ja, żeby nie bali się odkrywać swojego ciała. Mówili głośno o tym, że mają łuszczycę lub inne schorzenia skóry oraz czuli/czuły się wyjątkowi/wyjątkowe w swoim ciele. W momencie, gdy dowiedziałem się, że jestem jedynym mężczyzną w kampanii, takim przysłowiowym "rodzynkiem", zrozumiałem, że mój udział, w tym przedsięwzięciu, jest niezwykle ważny nie tylko dla mnie, ale także dla chłopaków i mężczyzn, którzy na co dzień zmagają się z łuszczycą – wyjaśnia Jakub.

- Dla mnie udział w kampanii to wyjście z własnej strefy komfortu i duże przeżycie. Chcę, aby hasło "Daj Się Odkryć" dotarło do jak największej liczby osób chorujących na łuszczycę. Każdy pomimo choroby jest piękny i może żyć, tak jak chce i nie przejmować się tym, co myślą o nim inni – dopowiada Aleksandra.

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Daj Się Odkryć" – cel

Kampania organizowana jest z inicjatywy Dominiki Jeżewskiej, znanej w sieci jako Pani Łuska, która aktywnie działa na rzecz chorych, pomagając im zaakceptować siebie oraz Anny Tajkiewicz, fotografki chorującej na łuszczycę. Celem "Daj Się Odkryć" jest poszerzanie świadomości na temat łuszczycy, tego, jak wygląda i z czym mierzą się osoby chore.

- Tą kampanią chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób i pokazać, że łuszczycą nie można się zarazić w żaden sposób. Wiele osób chorych na łuszczycę spotyka się z niemiłymi komentarzami na temat wyglądu swojej skóry. Ludzie odsuwają się w autobusie, boją się podać ręki czy wypraszają z basenu. Każdy ma prawo do równego traktowania, a ukrywanie choroby pod warstwą ubrań prowadzi do kompleksów, stanów lękowych czy nawet depresji – tłumaczą autorki.

Jak dodają, chcą też pokazać osobom z łuszczycą, że mając chorobę w zaostrzeniu, warto traktować siebie z szacunkiem i miłością. - Proces leczenia łuszczycy bywa różny, nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Wiele osób rezygnuje z aktywności w obawie przed komentarzami i oceną innych osób. Odkłada swoje plany na czas, kiedy choroba zniknie. Natomiast zaakceptowanie tego, jak wygląda nasza skóra, pomaga w leczeniu oraz nie zabiera nam radości z życia – zaznaczają pomysłodawczynie.

Sesja promująca kampanię "Daj Się Odkryć"

Fotografie Anny Tajkiewicz promujące kampanię przedstawiają zarówno osoby chore, jak i zdrowe, które udowadniają (po raz kolejny), że łuszczycą nie da się zarazić.

Kuba i Martyna
Kuba i Martyna
Źródło: FOT. ANIA TAJKIEWICZ
Ola i Ola
Ola i Ola
Źródło: FOT. ANIA TAJKIEWICZ
Ania i Martyna
Ania i Martyna
Źródło: FOT. ANIA TAJKIEWICZ

Przez cały miesiąc w mediach społecznościowych publikowane będą zdjęcia z kampanii (m.in. na profilu "Daj Się Odkryć", Dominiki Jeżewskiej i Anny Tajkiewicz), a 30 sierpnia odbędzie się wystawa. Więcej informacji na stronie dajsieodkryc.pl/#misja.

Sesja "Daj Się Odkryć":

  • Fotografka: Anna Tajkiewicz
  • Makijaż: Eliza Król, Basia Plichta, Grażyna Morawska
  • Włosy: Pracownia Fryzur Magdalena Walczak
  • Stylizacje: Joanna Adamczyk, Spadiora, Suknie Boho

Ambasadorkami akcji zostały: aktorka Alżbieta Lenska, dziennikarka i influencerka Ola Kisiel (Kisielle), blogerka Marta Lech-Maciejewska (Superstylerblog) oraz influencerka i autorka książek Martyna Kaczmarek.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości