Zosia Pecyna urodziła się bez lewej rączki. Teraz dziewczynka może zacząć żyć pełnią życia dzięki protezie 3D od naukowców z Politechniki Poznańskiej. Jak powstają protezy 3D? Dlaczego są dobrą alternatywą dla tych tradycyjnych? W Dzień Dobry TVN tłumaczył to dr hab. inż. Filip Górski, prof. Politechniki Poznańskiej.
Nowa rączka dla 6-letniej Zosi
Zosia urodziła się bez lewej rączki. Brak kończyny sprawiał, że 6-latka nie zawsze mogła spędzać wolny czas w ten sam sposób, co jej rówieśnicy. Teraz będzie mogła jeździć na rowerze i samodzielnie wykonywać wiele nowych aktywności. Dziewczynka otrzymała protezę 3D od naukowców z Politechniki Poznańskiej.
- Druk 3D daje naprawdę niesamowite możliwości testowania różnych rozwiązań. [...] Dzięki temu, że mamy dostęp do drukarek i stosowaniu najtańszych, najszerzej dostępnych rozwiązań, [...] możemy szybko dostosować się do wymogów rozwijającego się dziecka - wyjaśniał w Dzień Dobry TVN dr hab. inż. Filip Górski, prof. Politechniki Poznańskiej.
Jak powstają protezy 3D?
Profesor opowiedział również, w jaki sposób powstała proteza 6-latki. - Najpierw zeskanowaliśmy skanerem ręce Zosi, później musieliśmy wykonać projekt. [...] Wykonuje się go w zasadzie automatycznie, mamy algorytmy, programy, dzięki którym ta proteza prawie sama się projektuje - zaznaczył nasz gość.
- Sam surowy czas wydruku mieści się w 24 godzinach, [...] w 2-3 dni jesteśmy taką protezę dostarczyć - dodał.
Jak Zosia poradziła sobie, gdy pierwszy raz wsiadła na rower z nową protezą? - To była metoda prób i błędów tak naprawdę, czekaliśmy na jej reakcję. [...] Ta ostatnia proteza spełnia oczekiwania, bo pracuje razem z kierownicą. Ta poprzednia czasem nam się zacinała z racji tego, że Zosia radziła sobie coraz lepiej na rowerze - wspominała mama 6-latki, Paulina Pecyna.
Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- To pierwszy taki przypadek w Polsce. Alpaka otrzymała protezę nogi
- Straciła wszystkie zęby w wieku 19 lat. "Przez lata byłam piętnowana"
- Po amputacji nogi zdobył Rysy. W drodze na szczyt przeżył chwile grozy
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News