Zdrowie

Lewatywa z czosnku? Domowy sposób na owsicę może zagrażać zdrowiu. Lekarz: "Wywoła ból"

Zdrowie

Autor:
Berenika
Olesińska
Czosnek

Prozdrowotne właściwości czosnku są znane od lat i wykorzystywane w walce z wieloma chorobami. Niektórzy uważają, że niepozorne warzywo pomaga również w pozbyciu się owsików. Z tymi pasożytami zmaga się co czwarte dziecko. Lekarz rodzinny Michał Domaszewski ostrzega jednak przed stosowaniem czosnkowej terapii.

Lewatywa z czosnku na owsiki - zagrożenia

Owsica, czyli wywoływana przez pasożyty choroba przewodu pokarmowego, dotyka każdego roku w Polsce niemal 20% dorosłych oraz 40% dzieci. Popularnością cieszą się przekazywane z pokolenie na pokolenie domowe sposoby na pozbycie się owsików. Nie brakuje osób, które wolą pozbyć się intruzów z organizmu na własną rękę niż iść z problemem do specjalisty.

Sporą sławą w sieci cieszy się metoda zwalczania owsików, której stosowanie może jednak przynieść skutki uboczne. W 2016 roku spopularyzowała ją na swoim blogu między innymi Anna Lewandowska, która powoływała się wówczas na nestora polskiego ziołolecznictwa, profesora Aleksandra Ożarowskiego. Mowa o lewatywie z czosnku.

- 2/3 ząbki czosnku utrzeć lub zmiksować ze szklanką wody letniej, wprowadzić powoli do odbytnicy i utrzymać przez kilka minut. Powtórzyć zabieg 2-4 razy. Sposób jest bardzo skuteczny, zupełnie nietoksyczny i może być zalecany także małym dzieciom. Dorośli mogą stosować w zapaleniu odbytnicy - zachwalała trenerka we wpisie na hpba.pl.

Zioła - naturalne metody leczenia

Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnieDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Lekarz rodzinny, Michał Domaszewski, w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zwraca uwagę na negatywne skutki tego dość inwazyjnego i niekonwencjonalnego sposobu leczenia.

- Można sobie wkładać czosnek, gdzie się chce, ale szczerze wątpię, że się wyleczy tym owsiki - skomentował z przymrużeniem oka.

Jak zaznaczył, skuteczność lewatywy z czosnku nie jest udowodniona, a co gorsza, taka metoda może szkodzić zdrowiu i doprowadzić do miejscowego podrażnienia odbytu.

- Nie ma badań, które by w 100% potwierdzały skuteczność miejscowego leczenia czosnkiem owsików. U małego dziecka bałbym się, że wywoła to ból i pieczenie, co może spowodować więcej szkody niż pożytku. Metody sprawdzone leczenia owsików stosuję od lat jako lekarz u dzieci i u dorosłych. To nie tylko leki, ale też odpowiednia higiena pacjenta, jak i również jego najbliższego otoczenia - doradził.

Leczenie owsicy

Lek. med. Michał Domaszewski rekomenduje sprawdzone i bezpieczne sposoby leczenia owsicy. Kluczowe w walce z tą inwazyjną chorobą pasożytniczą jest dbanie o higienę. Zaleca się codzienną zmianę bielizny, częste pranie pościeli i ręczników oraz sprzątanie mieszkania. Warto pamiętać także o krótkim przycinaniu paznokci i porannym prysznicu, który usuwa jaja nicieni ze skóry. Metody te można stosować również profilaktycznie.

Owsica zmusza do praktykowania powyższych zaleceń nie tylko chorego, lecz także bliskich z jego otoczenia. Leczeniem należy objąć wszystkich domowników. W wyeliminowaniu owsików pomagają głównie dostępne w aptekach leki bez recepty z zawartością pyrantelu.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Phamai Techaphan/Getty Images

Pozostałe wiadomości