Problemy z zębami wpływają na zdrowie całego organizmu. "Tutaj wszystko się zaczyna"

Sekret zdrowia w zdrowych zębach

Stan jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zdarza się, że chore zęby mogą prowadzić do przeciążenia mięśni, a nawet problemów z sercem czy stawami. Co możemy zrobić, aby tego uniknąć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Aldona Chloupek, chirurg szczękowo-twarzowy z LUX MED Stomatologia.

Jak stan jamy ustnej wpływa na organizm?

Jama usta nie jest odrębną częścią naszego organizmu. Problemy z zębami mogą wpłynąć na działanie całego naszego organizmu. - To pierwszy odcinek przewodu pokarmowego i tutaj wszystko się zaczyna. Jeżeli mamy problem w jamie ustnej, [...], pokarm jest nieprawidłowo przetworzony, [...], nieprawidłowo rozdrobniony, dochodzi do zapalenia przewodu pokarmowego - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr Aldona Chloupek, chirurg szczękowo-twarzowy z LUX MED Stomatologia.

Do znacznie poważniejszych problemów może doprowadzić stan zapalny w jamie ustnej. - Drogą krwionośną przenosi nam się dalej do serca, powodując zapalenie mięśnia sercowego, do stawów, powodując zapalenie stawów. Różne przeszczepione tkanki, czy komórki naszego organizmu, czy po przeszczepach szpiku, czy przy endoprotezach, tam są miejsca, gdzie te bakterie się kolonizują i powodują stany zapalne, które również zagrażają życiu - tłumaczyła specjalistka.

Jak uniknąć takich problemów?

Trzeba mieć na uwadze, że np. usunięcie chorego zęba nie do końca rozwiązuje problemem. - Jeżeli nie mamy zęba, to oczywiście wszystkie zęby zaczynają się przechylać, dochodzi do przeciążenia drugiej strony, którą wykorzystujemy dużo bardziej, [...], jeżeli jest ubytek po stronie lewej, to przeciążamy stronę prawą. Jak przeciążamy stronę prawą to i mięśnie, i zęby, jak również staw skroniowo-żuchwowy, mięśnie karku, nasza postawa - wszystko ulega zaburzeniu - dodała.

Osoby, które nie zdecydują się na uzupełnienie brakującego zęba, mogą zmagać się m.in. z bólem w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, bólami głowy oraz szyi.

Warto dodać, że implanty można zastosować praktycznie u każdego pacjenta. - Są dwa przeciwwskazania, [...], są to czynne procesy nowotworowe w jamie ustnej, [...], pacjenci po procesach nowotworowych w obrębie głowy i szyi leczonych radioterapią, [...], następna rzecz [...] to są pacjenci, którzy są leczeni bisfosfonianami, są to leki stosowane najczęściej przy osteoporozie, jak również przy przerzutach do kości z innych nowotworów - powiedziała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego:  Michał Żebrowski/East News

Pozostałe wiadomości