Domowe sposoby

Rośliny, które ukoją nerwy i wyleczą z bezsenności

Domowe sposoby

Karen Moskowitz/Getty Image

Bezsenność to choroba cywilizacyjna XXI w. Coraz częściej mamy problemy z zasypianiem, zbyt wczesnym wstawaniem, czy budzeniem się w nocy. Problem jest poważny, bo zaburzenia snu negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Okazuje się, że możemy leczyć się naturalnymi sposobami.

Ziołowe napary na bezsenność

Jeśli cierpisz na bezsenność, nie zwlekaj z reakcją. To bardzo ważne żeby się wysypiać i regenerować swój organizm. Strach przed środkami farmakologicznymi sprawia, że czekamy aż dolegliwość minie. Okazuje się, że dla poprawy jakości snu, można wykorzystać rośliny, które są łatwo dostępne w Polsce.

Dziurawiec zwyczajny działa kojąco na nerwy, ma właściwości uspokajające. Rośnie na polach łąkach czy na skraju lasów. Powinien być stosowany regularnie, a na efekty czasami trzeba czekać nawet kilka tygodni. Jeśli przyjmujemy inne leki, przed zastosowaniem dziurawca należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kolejną rośliną pomagającą w zasypianiu jest rumianek. Rośnie na trawnikach, w naszych ogródkach, na łąkach. Bardzo często postrzegany jest jako zwykły chwast. Natomiast trzeba zaznaczyć, że doskonale redukuje stres i wycisza. Eksperci polecają przed snem wypić herbatę rumiankową.

Stany lękowe zdecydowanie obniża melisa. Rośnie tam, gdzie jest ciepło i słonecznie oraz gdzie nie jest narażona na wiatr. Działa relaksująco i rozluźniająco, więc jej wpływ na sen jest delikatny. Warto wspomnieć, że jest zbawienna na migrenowe bóle głowy. Pije się ją jako napar.

Podobne działanie ma chmiel zwyczajny. Wykorzystuje się szyszki, z których robi się napar. Ta roślina może uleczyć bezsenność u kobiet w trakcie menopauzy. Poza tym redukuje nerwowość i rozdrażnienie.

Przyczyny bezsenności

Każde leczenie, nawet to za pomocą naturalnych sposobów, przyniesie najlepsze efekty, jeśli poznamy przyczyny bezsenności. Warto najpierw zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni i wietrzenie. Można również udać się do lekarza, aby sprawdzić czy nie doskwiera nam nadczynność tarczycy, czy choroby reumatyczne. Bardzo często problemy ze snem wywołane są przez nadmierne rozdrażnienie, lęki i nerwowość.

Zobacz wideo: Wyjątkowe zioła, które pomogą w walce z bezsennością

>>> Zobacz także:

Jadalne chwasty. Które rośliny możemy bezpiecznie spożywać?

Miód majowy - czyli syrop z mniszka lekarskiego. Jak zrobić i jakie ma właściwości?

Smutna historia syna Krzysztofa Krawczyka. Zmaga się z chorobą i żyje na granicy bezdomności

Autor: Daria Pacańska

Pozostałe wiadomości