Zdrowie

Czy warto pić zimne napoje w upał? Dietetyk wyjaśnia: "To jest taki błędny odruch"

Zdrowie

Aktualizacja:
Autor:
Justyna
Piąsta
Czym nawadniać się latem?
Czym nawadniać się latem?Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Nadchodzą coraz cieplejsze dni i letnie fale upałów. By cieszyć się dobrym samopoczuciem mimo skwaru i dusznego powietrza, powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Milena Nosek, dietetyk kliniczna, w Dzień Dobry TVN opowiedziała, jakie napoje będą dla nas najlepsze.

Jak uchronić się przed odwodnieniem organizmu?

Kiedy żar leje się z nieba, a termometry wskazują wysokie temperatury, trzeba zwrócić uwagę na to, ile pijemy, ponieważ odwodnienie może mieć fatalne skutki zdrowotne.

- Odwodnienie jest takim stanem, kiedy brakuje wody, można powiedzieć logicznie. Pojawiają się wtedy komplikacje w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Objawiają się m.in. zawrotami głowy, brakiem koncentracji i skupienia, bólami głowy, suchością w ustach, drżeniem rąk. To są, można powiedzieć, lekkie objawy, ale które utrudniają życie - powiedziała dietetyk Milena Nosek.

Jest prosty sposób na to, by obliczyć, ile litrów płynów powinniśmy codziennie wypijać.

- Każdy człowiek ma swoją miarę. To jest bardzo prosty rachunek. Tyle, ile ważymy, np. 60 kg, mnożymy sobie razy 30 ml. Wtedy otrzymujemy minimalną ilość zalecanych płynów, poniżej nie schodzimy. Jeżeli temperatura latem sięga powyżej 37 stopni, to wtedy jeszcze dodajemy szklankę, np. 250 ml, na każdy stopień powyżej tej temperatury - wyjaśniła Nosek.

Jakie napoje warto pić latem?

W upalnie dni, kiedy chcemy się szybko schłodzić, sięgamy po zimne napoje z lodówki. Czy to dobry sposób, by poczuć ulgę?

- To jest taki błędny odruch. Wbrew powszechnym mniemaniom należy wypijać ciepły płyn lub letni. Absolutnie nie zimny, bo wtedy dochodzi do szybkiego obkurczania naczyń krwionośnych i mogą pojawić się różne objawy ze strony układu pokarmowego. Nasz organizm lepiej radzi sobie z termoregulacją, jeżeli napijemy się letniego lub ciepłego napoju - wskazała dietetyk kliniczna

Zatem co warto pić, żeby dobrze się nawodnić? - Osoby, które mówią, że nie lubią wody, sięgają po soki, głównie owocowe, bo są smaczne, orzeźwiające. (...) Wbrew pozorom słodki napój nie gasi pragnienia, tylko jeszcze może go wzmagać. Można pić wodę mineralną z miętą, z cytrusami - powiedziała Milena Nosek. - Rodzimy się z taką predyspozycją do wypijania płynów. Niektórzy ludzie mają zahamowany ośrodek pragnienia i wtedy możemy ratować się warzywami i owocami, które są naturalnie bogate w wodę. To nie będą bulwy typu ziemniaki, bataty, kalarepa, tylko to będą ogórki, chrzan, cukinia, pomidory, pieczarki oraz owoce, ale z owocami musimy uważać. Dwie porcje dziennie to maks, nawet latem - dodała ekspertka.

Kiedy uprawiamy latem sporty, szybko się pocimy, a więc odwadniamy. W takim przypadku warto sięgać po domowej roboty izotonik. Jak go przygotować? - Potrzebna będzie woda, można dodać zioła, owoce, szczyptę soli morskiej i łyżeczkę miodu, żeby ta glukoza była szybko dostępna - podsumowała Nosek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości