Dr Hanna Stolińska o clostridiozie
Clostridioides difficile to groźna bakteria, która sieje spustoszenia w jelitach.
- Przez 2,5 roku walczę z jelitami. Praktycznie wszystko to, co jadłam, wychodziło ze mnie w niestrawionej formie. Od razu chciałam więc powiedzieć - nie oceniajmy nikogo po wyglądzie, bo nie wiemy, co przeżywa. Pół roku temu zaczęłam mieć bardzo ostre objawy clostridiozy: gorączka 40 stopni, bóle jelit jak przy porodzie. Nie rodziłam, ale tak ludzie opisują. Bardzo intensywne biegunki. To są pobyty w szpitalu. Po pierwszym wyszłam wykończona, bo byłam jeszcze przez tydzień głodzona - opowiadała dr Hanna Stolińska w Dzień Dobry TVN.
Jak dodała, do zakażenia najczęściej dochodzi w szpitalach lub przyjmując antybiotyki. - Nie byłam w szpitalu, ani nie brałam antybiotyków, więc nie wiem, skąd to mam. Wniosek? Zarazić się mogą wszyscy. Coraz więcej młodych osób do mnie trafia z tym problemem. Ludzie się odzywają. Mnie bardzo pomagała dziewczyna, która w wieku 23 lat zachorowała na clostridiozę - przyznała dietetyczka, po czym podziękowała kobiecie.
Hanna Stolińska przez pięć miesięcy musiała przyjmować antybiotyk. Miała pięć nawrotów choroby i dwa nieskuteczne przeszczepy flory jelitowej. Udało się za trzecim razem, dzięki specjalistycznym prepartom. - To był przeszczep mam nadzieję, że skuteczny, bo od 2,5 tygodnia odżyłam - podkreśliła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.
Clostridioza - leczenie
Clostridioza jest niezwykle trudna do wyleczenia.
- Tak naprawdę albo trzeba przyjmować antybiotyki, które są bardzo silne i osłabiają organizm. Wiele osób na nie reaguje. (...) Przeszczepy flory jelitowej są wskazane. Natomiast to nie jest tak łatwo się dostać. To są bardzo drogie rzeczy, jeśli chcemy to zrobić prywatnie. Jest to pobranie materiału, wyekstrahowanie z kału zdrowych osób, zdrowych bakterii - tłumaczyła dr Hanna Stolińska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Rak trzustki - jak się objawia? Czy można go wyleczyć? Naukowcy dokonali eksperymentalnej terapii
- Jedzenie może leczyć. "Ta zmiana zadziałała na nas wszystkich bardzo pozytywnie"
- 13-latka nie odczuwa bólu, głodu ani zmęczenia. Lekarze nazywają ją "bioniczną dziewczynką"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News