Materiał promocyjny

Wszystko o atopowym zapaleniu skóry. Jakie kosmetyki wybrać, by uporać się z problemem?

Atopowe zapalenie skóry - jak łagodzić objawy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
14 września obchodzimy Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry. Z tej okazji w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z kosmetolog Agatą Głaz-Chodyną o tym, w jaki sposób zwiększyć komfort osób cierpiących na tę przypadłość i pozbyć się silnie dokuczających objawów.

Atopowe zapalenie skóry - jak się objawia, skąd się bierze?

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która potrafi uprzykrzyć życie zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej, ponieważ świadczące o niej, widoczne na pierwszy rzut oka zmiany skórne są uznawane przez większą część społeczeństwa za nieestetyczne. Pacjenci walczący z atopią muszą więc zmagać się nie tylko z samą dolegliwością, lecz także z ostracyzmem i nieprzyjemnymi spojrzeniami postronnych osób. Czują się niezrozumiani, dlatego eksperci w dziedzinie kosmetologii i dermatologii robią wszystko, by jak najbardziej poprawić komfort ich życia.

Jak wygląda AZS? - Jeśli widzimy, że na naszej skórze pojawia się mocna suchość, kiedy pojawia się drobne łuszczenie, gdy pojawia się stan zapalny, dodatkowo towarzyszy temu świąd, to już możemy podejrzewać, że mamy do czynienia właśnie z atopowym zapaleniem skóry. Co więcej, bardzo często ten problem głównie dotyczy dzieci. (...) To są takie suche placki. Z czego to wynika? Przede wszystkim mamy zaburzoną barierę ochronną, zaburzony naskórek. (...) - Lipidy, białka, ceramidy, cholesterol, kwasy omega-3, kwasy omega-6 - tego wszystkiego jest za mało u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN kosmetolog Agata Głaz-Chodyna.

Specjalistka zaznacza, że atopowe zapalenie skóry może zostać wywołane nieprawidłową pielęgnacją, zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi, jak i genetycznymi tendencjami.

Jak złagodzić objawy AZS?

Agata Głaz-Chodyna twierdzi, że w walce z atopowym zapaleniem skóry najbardziej skuteczną bronią jest połączenie leczenia z odpowiednią pielęgnacją. - Bardzo ważne, aby systematycznie stosować emolienty, czyli te preparaty, które są przeznaczone właśnie do pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem. (...) Jeśli faktycznie mamy uczucie, że ta skóra wymaga emolientu, to zróbmy to. Nie bójmy się stosować emolientów. To są naprawdę bardzo bezpieczne preparaty, które są przebadane - zapewnia kosmetolog.

Po czym rozpoznać dobry balsam emolientowy, którego używanie zaleca się przy atopowym zapaleniu skóry? Taki kosmetyk:

  • ogranicza swędzenie;
    • dba o prawidłowy mikrobiom;
      • uzupełnia niezbędne ceramidy.

        Według badań klinicznych z 2016 roku przeprowadzonych przez Bioderma Laboratoire Dermatologique 76% osób (w wieku od pół roku do 15. roku życia) stosujących odpowiedni balsam emolientowy nie miało nawrotów atopowego zapalenia skóry przez 6 miesięcy.

        Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

        Zobacz także:

        Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

        Materiał promocyjny
        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana