szkoła

  szkoła

  Piotr Ambroszczyk, Mateusz Kobak i Wojciech Przybyszewski to matematyczni geniusze. Potwierdzają to podczas wielu olimpiad z tego właśnie przedmiotu. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak uczyć matematyki, aby podobała się dzieciom, jak matematyka przydaje im się w życiu i kto ich zachęcił do zgłębiania tajników tego przedmiotu.

  Do naszej redakcji napisała Adrianna Gnyp, uczennica gimnazjum nr 19 w Łodzi, z prośbą o interwencję w obronie szkoły, w której się uczy. Zainteresowaliśmy się tą sprawą i zaprosiliśmy ją do studia. Wspólnie z Iwoną Miksą, nauczycielką z tego liceum i Sławomirem Sikorą z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" rozmawialiśmy o zmianach, jakie wprowadza reforma edukacji i szansach na ocalenie dobrych praktyk wypracowanych w gimnazjach przeniesieniu ich na nowy grunt, po reformie.

  Wedle prawa polska szkoła jest świecka. A jak to wygląda w praktyce? Czy w szkolnej sali jest miejsce na krzyż? W Dzień Dobry TVN, o symbolach religijnych w szkole, rozmawialiśmy z nauczycielką Grażyną Juszczyk, która zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim oraz Marcinem Celińskim z inicjatywy obywatelskiej "Świecka szkoła". Czy katecheza powinna odbywać się w szkole? A co ze szkolną Wigilią i rekolekcjami?

  Otylia Jędrzejczak jest wykładowcą na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Cezary Kosiński - na Warszawskiej Akademii Teatralnej, a Karolina Korwin Piotrowska prowadzi zajęcia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać jakimi są nauczycielami. Co studenci muszą zrobić, aby oblać egzamin u naszych gości?

  Na Oxfordzie, jednej z najlepszych uczelni świata, studiuje około 200 Polaków. Nasi rodacy radzą tam sobie bardzo dobrze. Jednak koszty nauki na tej prestiżowej uczelni są bardzo wysokie. O tym, jak można sfinansować swoją edukację w tej szkole, opowiedział nam, student prawa, Arkadiusz Czekaj. Rozmawialiśmy o tym także z naszymi gośćmi w studiu.

  Drożdżówek w szkołach przez chwilę nie było, ale już wracają - w nowej, ulepszonej formie. Z czego są produkowane tzw. radziwiłłówki? Smakują dzieciom? A co o drożdżówkach sądzą jurorzy programu MasterChef Junior?

  W 2017 r. szykują się wielkie zmiany w systemie edukacji. Reforma rozpala emocje zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców. A co zarzucają jej goście Dzień Dobry TVN: dyrektor gimnazjum Witold Młynarczyk oraz historyk Jacek Staniszewski z Instytutu Badań Edukacyjnych?

  Prezenterka, prezes fundacji i Święty Mikołaj w jednym... Omenaa Mensah opowiedziała w Dzień Dobry TVN o swoim ostatnim pobycie w Ghanie.

  Daryna i jej mama przybyły do Polski z tej części Ukrainy, która jest objęta działaniami wojennymi. Teraz grozi im deportacja z naszego kraju. Nie chcą do niej dopuścić koleżanki i koledzy dziewczynki. Co robią w tej sprawie? Czy to przynosi jakiekolwiek skutki? Kto im pomaga? Z koleżankami Daryny i dyrektorem szkoły, do której chodzi dziewczyna rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Od przyszłego roku szkolnego będzie obowiązywała nowa lista lektur. Propozycje MEN wzbudziły wiele kontrowersji. O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: autora książek dla dzieci Grzegorza Kasdepkę, autora powieści dla dzieci Marcina Kozioła i autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci Joannę Olech. Czy rzeczywiście wszystkie książki powinny znaleźć się na liście MEN? Jakich lektur potrzebują uczniowie?

  Wielu rodziców przejmuje się ocenami swoich dzieci. Dlaczego? Czy należy to robić? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog dziecięcą Agnieszkę Stein oraz dziennikarza i tatę dwójki dzieci Krzysztofa Skórzyńskiego.

  To zamieszanie nie było spowodowane kolejną wywiadówką czy apelem po lekcjach. Tak wyglądały ostatnie momenty przed ekskluzywnym koncertem Dawida Kwiatkowskiego w szkole w Lipnie. Ta szkoła zwyciężyła w drugiej edycji konkursu serialu "Szkoła". Zwycięstwo zapewnił im teledysk do piosenki "Niezniszczalni", który uczniowie przygotowali zaledwie w dwa dni... oczywiście po zajęciach.

  Wywiadówka bywa stresująca - nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Jak zatem ją przeżyć? Czego od zebrania oczekują rodzice? Co zniechęca rodziców do przychodzenia na wywiadówkę? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: mamę czwórki dzieci Edytę Poncyljusz, nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej Kingę Zychowicz i psycholog dr Ewę Jarczewską-Gerc.

  W grudniu dzieci będą miały dużo wolnego od szkoły i przedszkola. W tej sytuacji wielu rodziców zapewne zdecyduje się na zabranie swoich pociech do pracy. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jak na to patrzą szefowie? Czy kodeks pracy reguluje taką sytuację? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dziennikarkę Joannę Kryńską, blogera Kamila Polnego oraz ekspertkę ds. zarządzania i efektywności pracy Katarzynę Lorenc.

  "Zostałam rektorem dlatego, że lubię tę szkołę. Mamy wspaniałych studentów, pedagogów (...) to jest niesamowite, że ja w takim miejscu pracuję". Czy Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie czekają zmiany? Jej nowym rektorem została Dorota Segda. O swoich planach opowiedziała Magdzie i Marcinowi.

  Co stanowi największą barierę w edukacji romskich dzieci? Czy podejście Romów do szkół zmieniło się w ostatnich latach? Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy szkołę, w której uczy się prawdopodobnie najwięcej romskich dzieci w Polsce. Marek Ziętal, dyrektor szkoły podstawowej nr 43 w Zabrzu: "Przedtem te dzieci przychodziły, pojawiały się na chwilę i znikały, bo dla nich podwórko i świat zewnętrzny były ważniejsze. Dzisiaj frekwencja wśród tych dzieci kształtuje się na poziomie 85%". W studiu, o problemach edukacyjnych Romów, rozmawialiśmy z dr Joanną Talewicz-Kwiatkowską.

  W jednym z polskich przedszkoli dyrektorka - za zgodą większości rodziców - wprowadziła modlitwę przed posiłkami. Czy dzieci powinny modlić się w świeckich placówkach oświatowych? Zapytaliśmy o to nauczycielkę Grażynę Juszczyk, która wygrała proces o zdjęcie krzyża w pokoju nauczycielskim i publicystkę Weronikę Zagułę. Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Młodzi ludzie narzekają, że wielu nauczycieli prowadzących zajęcia z wychowania do życia w rodzinie nie jest kompetentna w tym temacie, ich poglądy są bardzo konserwatywne, a ww. lekcje nie mają nic wspólnego z edukacją seksualną. Do czego to może doprowadzić? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: seksuolog dr Izabelę Jąderek i współorganizatorkę Strajku Młodych Aleksandrę Wesołowską, aby porozmawiać o edukacji seksualnej w szkole. Skąd Ola czerpie wiedzę o antykoncepcji? Jakie zagadnienia powinny być poruszane podczas zajęć z edukacji seksualnej? Kto powinien je prowadzić? I czy da się rozmawiać o seksie bez ideologii?

  Z roku na rok e-sport staje się coraz bardziej popularny. W ten trend starają się wpisać także szkoły, w których zaczęły powstawać klasy o profilu e-sportowym. Czego uczą się uczniowie na takich lekcjach? O rozwojowych aspektach gier komputerowych rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: psychologiem Igorem Rotbergiem i Adamem Bugielem nauczycielem informatyki i inicjatorem stworzenia klasy e-sportowej.

  Państwo Dzieciątko od 8 lat uczą swoje dzieci w domu. Są jedną z pierwszych rodzin w Polsce, Która zajmuje się edukacją domową. Ich najstarszy syn Jakub właśnie idzie na studia. Spotkaliśmy się z nimi po latach, aby sprawdzić, jakie są efekty ich wspólnej pracy.

  Z założenia nauka w szkołach publicznych powinna być darmowa. Realia są jednak zupełnie inne i rodzice dokonują pewnych opłat. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dyrektora gimnazjum nr 16 w Łodzi Witolda Młynarczyka, by zapytać go, które z nich są obowiązkowe, a które nie, kto decyduje o wysokości składek na komitet rodzicielski, co powinien zrobić rodzić, któremu zagrożono, że z powodu braku opłaty nie zostanie dziecku wydane świadectwo szkolne i, co może zrobić szkoła, by zwiększyć swój budżet bez udziału rodziców.

  Gościem Dzień Dobry TVN był André Stern. Francuz nigdy nie chodził do szkoły, a pomimo tego zna biegle kilka języków i posiada znacznie bogatszą wiedzę niż przeciętny absolwent placówki edukacyjnej. Dlaczego jego rodzice nie chcieli, by chodził do szkoły? Jak wyglądała jego edukacja? Jakie widzi plusy, a jakie minusy nauczania w domu?

  Na scenie Dzień Dobry TVN wystąpił Dawid Kwiatkowski. Zaśpiewał piosenkę „Niezniszczalni”, która została wykorzystany w czołówce serialu TVN "Szkoła". Podoba się Wam?

  Ruszyła druga edycja konkursu, zorganizowanego przez stację TVN i serial „Szkoła”, z udziałem Dawida Kwiatkowskiego. Jego uczestnicy mają za zadanie zrealizować własny teledysk do utworu „Niezniszczalni”, który pojawił się w czołówce serialu. Jakie rady ma dla nich Dawid? Jaka jest nagroda w konkursie? O tym artysta powiedział w Dzień Dobry TVN.

  W liceum plastycznym w Nowym Wiśniczu młodzież uczy się fotografii. Zdarza się, że lekcje z tego przedmiotu odbiegają od klasycznych zajęć fotograficznych. Niedawno uczniowie zostali zamknięci w klasie na pięć godzin. W tym czasie mieli oddzielać ziarnka ryżu. Nauczyciel fotografii Marcin Makówka powiedział o swoim eksperymencie dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Jaroszyńskiej. Czemu mu posłużył? Jak na wiadomość o eksperymencie zareagowali uczniowie? Co było dla nich najtrudniejsze?

  Skończyło się lato, a zaczęła nauka. W Dzień Dobry TVN Anna Nowak-Ibisz pokazała gadżety, dzięki którym Wasze pociechy pokochają szkołę. Wśród nich były piłki "pod pupę", flamastry, które po zdjęcie skuwki nie wyschną przez 8 tygodni i dwustronne biurko.

  Fiński system edukacji od lat uważany jest za jedne z najlepszych na świecie. Anna Kalczyńska postanowiła sprawdzić czym różni się on od tego, który znamy z polskich szkół. O tym, jak kreatywnie wykorzystać możliwości jakie oferuje polski system edukacji, opowiedzieli nam, nauczyciele z misją, Bożena Będzińska-Wosik – dyrektorka szkoły podstawowej, oraz Dariusz Chętkowski - polonista w liceum.

  Siedem lat temu trzech studentów założyło platformę do odrabiania prac domowych. Dzięki portalowi uczniowie z całego świata mogą pomóc sobie w rozwiązywaniu zadań. Pomysł okazał się na tyle dobry, że inwestorzy wyłożyli na niego 25 mln dolarów. Serwis jest już dostępny w 35 krajach. Z jakim odbiorem spotyka się platforma? Ilu uczniów z niej korzysta? Czy każdy może zadać pytanie? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr inż. Maciej Pylak, fizyk, moderator platformy do odrabiania prac domowych i Jakub Piwnik, manager portalu.

  Wiedza wyniesiona z czasów szkolnych przydaje się w najmniej oczekiwanych momentach ;) Do tablicy wezwaliśmy naszych prowadzących. Czy Kinga i Piotr byli przygotowani do odpowiedzi? :)

  Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: aktorka Daria Widawska, wokalista Wojciech Łuszczykiewicz i aktorka Anna Oberc. Jak nasi goście wspominają czasy szkolne? Czy była to trauma, czy dobry okres? Który etap edukacji był dla nich najważniejszy? I czy byli dobrymi uczniami?