Jest Kurdem pochodzącym z Iraku. Od dziecka marzył, by zostać lekarzem. 42 lata temu Arsalan Azzaddin przyjechał na studia medyczne do Polski. Po studiach zrobił doktorat i pracował na uczelni, gdzie poznał swoją żonę - również Kurdyjkę. Oboje pracują jako lekarze, a ich dzieci studiują medycynę. To rodzinna misja. Dzisiaj Arsalan Azzaddin pomaga migrantom z białoruskiej granicy.
Ludzie kultury i kościoła połączyli się we wspólnym apelu. Biskup Rafał Markowski, Martyna Wojciechowska, Tomasz Kot, Agnieszka Więdłocha, Danuta Stenka, Dawid Podsiadło, Janusz Gajos - to tylko niektóre z osób, które nawołują do zjednoczenia się. "Nikt nie zasługuje, by umrzeć w lesie".
Sytuacja na granicy Polsko-Białoruskiej z dnia na dzień staje się coraz bardziej dramatyczna. Uchodźcy potrzebują podstawowych produktów, które pozwoliłyby im przetrwać ten trudny czas. W pomoc zaangażowali się między innymi mieszkańcy przygranicznego Michałowa.
Katarzyna Błażejewska-Stuhr wraz z mężem, Maciejem Stuhrem pojechała do Hajnówki, by spotkać się z imigrantami. Ostatecznie stali się pełnomocnikami czwórki Syryjczyków, których historię usłyszeli. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała, co zobaczyła na granicy polsko-białoruskiej. "Nie jestem w stanie tego emocjonalnie przyjąć" - powiedziała.
"Rodziny bez granic" to grupa w social mediach, dzięki której można otrzymać rzetelne informacje dotyczące pomocy uchodźcom. Akcja rozpoczęła się od rodzinnej inicjatywy Laury Gilewskiej i Piotra Kubkowskiego. Dziś społeczność tworzy ponad 11 tys. osób z całej Polski.
Rzeka Niemen dla wielu państw ma znaczenie historyczne. Niewiele osób wie jednak, że wybierając się w podróż na podstawie jej przebiegu, można odkryć wiele malowniczych i pięknych miejsc. Najważniejsze miasta, które znajdują się nad rzeką Niemen, to białoruskie Grodno i litewskie Kowno. Sprawdź, co warto w nich zobaczyć, a także jakie atrakcje mają do zaoferowania mniejsze miejscowości położone nad Niemnem.
Fundacja i redakcja "Wysokich Obcasów” chcą pomóc Białorusi, wydając specjalny kalendarz, w którym polskie gwiazdy pozują topless z kotami. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany rodzinom białoruskich więźniów politycznych. W Dzień Dobry TVN o akcji opowiedziała jej pomysłodawczyni, czyli Jagoda Kwiatkowska, a także Julia Kamińska i Bovska.
Grodno jest miastem obwodowym na Białorusi, położonym nad Niemnem, bardzo blisko granicy z Polską. To tam znajduje się siedziba administracyjna obwodu grodzieńskiego. Przez lata miasto to znajdowało się na terenie Polski. Wciąż obecne są w Grodnie istotne polskie akcenty – znajduje się tam siedziba Związku Polaków na Białorusi, a także Polski Konsulat Generalny. Grodno jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem na Białorusi.
Prezydent RP podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w wybranych miejscowościach przy granicy z Białorusią. Co to oznacza w praktyce? Jakie swobody obywatelskie zostaną ograniczone? Odpowiedzi na te pytania w Dzień Dobry TVN udzielił prof. dr hab. Marek Chmaj prawnik, politolog, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego.
Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w przygranicznym pasie dwóch województw: lubelskiego i podlaskiego. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym we wtorek (31 sierpnia) po posiedzeniu rządu.
Na granicy Polski z Białorusią, w miejscowości Usnarz Górny, od kilkunastu dni koczują emigranci. Kim są? W jakim są stanie? Jak można im pomóc? Opowiedzieli o tym w Dzień Dobry Wakacje dr Witold Klaus, badacz migracji z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz lekarka Paulina Bownik, która była na miejscu.
Metalowe zasieki, wysokie płoty, śmigłowce, uzbrojeni żołnierze, straż graniczna i policjanci. Tak teraz wygląda sytuacja na spokojnej przez lata granicy między Białorusią a Polską. Wszystko zaczęło się wraz z pojawieniem się coraz liczniejszych grup uchodźców. Kim są? Skąd nagle wzięli się na Podlasiu?
9 sierpnia minął rok od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi. Białorusini wyszli na ulice miast, by walczyć o wolność i demokrację, a polscy dziennikarze napisali książkę pt. "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki", by pomóc kolegom po fachu. O życiu dziennikarza na Białorusi w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Bianką Zalewską i Pawiełem Mażejką.
W ubiegłym roku trzy silne kobiety Swietłana, Maria i Weronika stały się symbolem nowej Białorusi. Maria jako jedyna z czołowych opozycjonistek nie wyjechała za granicę. Swoją walkę o kraj przepłaciła więzieniem. Teraz walczy o nią siostra.
Rodzice zatrzymanego w Mińsku dziennikarza Romana Protasiewicza, widząc upublicznione nagranie przez białoruskie władze, obawiają się o jego życie. Dopatrują się śladów przemocy. W Dzień Dobry TVN wystosowali apel.
Na Białorusi coraz częściej słychać głosy sprzeciwu wobec reżimu Łukaszenki. Opozycjoniści - zarówno Polacy jak i Białorusini - coraz częściej poddawani są represjom i muszą uciekać z kraju. Na jaką pomoc w Polsce mogą liczyć uchodźcy? O tym opowiedzieli nam Marina Leszczewska, która pomaga Białorusinom w Polsce oraz dziennikarz Sławomir Sierakowski.
Dwie młode pracownice białoruskiej telewizji Biełsat, Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, zostały skazane na dwa lata kolonii karnej. Powód? Relacjonowanie protestu. Z mężem jednej z nich rozmawiała Ewa Drzyzga.
Tim pochodzi z Białorusi, skąd wyjechał mając 17 lat. Opuścił ojczyznę ze względu na dyskryminację, której doświadczył po tym, jak postanowił zmienić płeć. Co robi w Polsce?
Mieszkający w Warszawie Dzmitry Salogub pchał autobus, który utknął w śniegu na ul. Belwederskiej. Dołączył do niego reporter TVN24, Paweł Łukasik, który akurat na miejscu relacjonował zmagania mieszkańców stolicy z zimą. Nagranie z tego wydarzenia szybko obiegło sieć, a postawę Białorusina doceniło BBC. Jak się czuje jako bohater?
Latem wszyscy byliśmy bardzo poruszeni sytuacją na Białorusi. I chociaż z czasem zapomnieliśmy o dramatycznych wydarzeniach, nasi sąsiedzi wciąż walczą o niepodległość. Muzyk Bartosz Szczęsny postanowił nam o tym przypomnieć. Napisał piosenkę „To mój dom”. Co nim kierowało?
Nadia Buzhan jest autorką zdjęcia dwóch DJ-ów, którzy wykonali gest "Victorii". Fotografia stała się symbolem protestów na Białorusi. Czy dla niej, jako autora, to zdjęcie jest również szczególne? Jak obecnie wygląda praca fotoreporterów w jej kraju?
Elena Lewczenko - białoruska koszykarka, była zawodniczka Wisły Kraków, była mistrzyni Polski, Rosji i Litwy 30 września br. została aresztowana za udział w marszach opozycji. W więzieniu spędziła ponad dwa tygodnie. Ewie Drzyzdze opowiedziała, jak była traktowana przez państwowe służby.
Ksienija i Arciom Lukjanienka z mińskiego zespołu NaviBand do tej pory prowadzili szczęśliwe życie. Niestety sytuacja, która spotkała mieszkańców Białorusi, zmusiła ich do drastycznego kroku. Artyści w obawie o bezpieczeństwo wyjechali z kraju. Obecnie wraz z synkiem przebywają w Polsce, gdzie organizują koncerty charytatywne.
Mateusz Rekłajtis i Paulina Komarowa są autorami projektu "Usłysz mój głos". W jego ramach tworzone są filmy ukazujące historie Białorusinów nękanych przez reżim Łukaszenki. W inicjatywie zgodzili się wziąć udział m.in. Rafał Królikowski i Włodzimierz Matuszak. - Trzeba zawalczyć o prawdę - powiedział ten pierwszy.
Dziś jest pierwszym solistą Polskiego Baletu Narodowego i docenianym artystą, jednak jeszcze nie tak dawno musiał walczyć o godne jutro. Paweł Koncewoj uciekł ze swojego kraju, by zrobić karierę. Teraz nie może wrócić, by odwiedzić mamę.
Od wielu miesięcy z zapartym tchem obserwujemy to, co się dzieje na Białorusi. Z oficjalnych informacji wynika, że do tej pory w wyniku protestów zmarło 5 osób, ponad 80 jest zaginionych, a 150 wyszło z więzienia w bardzo ciężkim stanie. Białorusini się nie poddają, a sprawy w swoje ręce wzięły przede wszystkim kobiety. O tym, jakie podjęły działania porozmawialiśmy z Janą Szostak, aktywistką i artystką z Białorusi.