Jesteś w związku i tyjesz?
Serwis "NaTemat" opisał cieszący się dużą popularnością na Instagramie wpis Kimberly Martinez Reyes. Kobieta żaliła się, że mimo licznych aktywności, przybywa jej kilogramów.
- Cieszę się, że nie jestem w tym sama. Mam wrażenie, że jem zdrowiej i ćwiczę więcej, niż zanim poznałam mojego partnera, bo jest on typem golden retrivera i ma mnóstwo energii. Mimo tego przytyłam – napisała kobieta.
Nie tylko Kimberly zauważyła, że przytyła, odkąd jest w związku. Social media opanował trend, w którym ludzie wymieniają się podobnymi doświadczeniami. Co na to nauka?
Czy osoby, które są w związku częściej tyją?
Jak informuje serwis "NaTemat", naukowcy z Southern Methodist University postanowili zbadać, czy "satysfakcja z małżeństwa" ma związek z przybieraniem kilogramów. Przebadano łącznie 169 nowożeńców, którzy przez 4 lata dokonywali pomiarów wzrostu i masy ciała. Dodatkowo zaznaczali na skali swoją satysfakcję z małżeństwa.
Naukowcy twierdzą, że "satysfakcjonująca relacja w małżeństwie będzie prowadziła do zdrowszego trybu życia", więc nie można mówić to u tyciu. Jest jednak jedno "ale". Kiedy jeden z partnerów przytyje, może to sugerować, że jest mniej usatysfakcjonowany ze związku. Może się tak dziać przez napięcie małżeńskie, które będzie powodowało stres zakłócający zachowania samoregulacyjne.
Druga teoria dotyczy "modelu rynku godowego". Wynika z niej, że motywacją do utrzymania wagi jest chęć przyciągnięcia partnera. Kiedy jednak osoby zwiążą się już ze sobą, istnieje ryzyko wspólnego przybrania na wadze. Ustępstwem od tej teorii może być sytuacja, w której którykolwiek z partnerów będzie mniej usatysfakcjonowany z relacji i utrzyma wagę bądź schudnie. W ten sposób osoba będzie chciała przyciągnąć nowego partnera, który zapewni bardziej satysfakcjonującą relację.
Wyniki badania mówią, że najrzadziej tyli ci partnerzy, którzy na skali satysfakcji małżeńskiej zbliżali się do rozwodu. Najbardziej skłonne do przytycia były pary, w których małżonkowie deklarowali wysoką satysfakcję ze związku. - Odkrycia te podważają pogląd, że wartościowe relacje zawsze są korzystne dla zdrowia - stwierdzili badacze.
"NaTemat" podaje dalej, że im bardziej małżonkowie są zadowoleni z pożycia, tym więcej tyją w ciągu pierwszych dwóch lat mieszkania razem. Te pary, które są mniej szczęśliwe, zwykle utrzymują swoją wagę lub przybierają na wadze bardzo niewiele.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Otyłość jest chorobą. Jak ją leczyć?
- Otyłość - jakie są jej rodzaje i czym się charakteryzują?
- Polacy w pierwszej 5. rankingu dotyczącego otyłości
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: NaTemat.pl
Źródło zdjęcia głównego: David Lees/Getty Images