Kto powinien zapłacić rachunek na randce? Odpowiedź ekspertki od etykiety może niektórych zdziwić

Kto powinien zapłacić rachunek na randce?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Randkowy savoir-vivre
Randkowy savoir-vivre
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Pierwsze spotkanie w romantycznych okolicznościach to papierek lakmusowy dalszej znajomości. Warto więc poświęcić chwilę na przypomnienie sobie obowiązujących zasad. W Dzień Dobry TVN przedstawiła je trenerka etykiety Aleksandra Pakuła.

Jak zachować się na randce?

Wpadek na pierwszym spotkaniu można bardzo łatwo uniknąć. Wystarczy, że podejdziemy do całej sytuacji na luzie i po prostu będziemy sobą.

Kto powinien zapłacić rachunek? - Ten, kto zapraszał. Mamy już czasy, kiedy zapraszają kobiety i mężczyźni, więc płaci ten, kto zaprosił, ale jest na to jeszcze jeden dobry sposób. Jeśli zależy nam, żeby odbyła się następna randka, to możemy od razu wziąć to na siebie i powiedzieć: "ja stawiam, będzie okazja do następnego spotkania", "może kiedyś się odwdzięczysz". Od razu tak zagadujemy, że jesteśmy gotowi na kolejne spotkanie - powiedziała gościni Dzień Dobry TVN.

A co w sytuacji, gdy spotkanie nie przebiega pomyślnie i chcemy wcześniej zakończyć randkę? - Mamy taki świetny sposób z filmów, że ktoś nagle do nas dzwoni. Mówimy koleżance, żeby zadzwoniła i powiedziała, że muszę szybko uciec. Oczywiście można grać w otwarte karty i powiedzieć, że to nasze spotkanie raczej nie wróży nic dobrego, ale etykieta sugeruje, żeby być trochę delikatniejszym - poradziła Aleksandra Pakuła.

- Tylko nie znikamy. Coraz popularniejszy jest ghosting i na Tinderze, w aplikacjach, że ktoś nagle przestaje się odzywać, ale też, że ktoś wychodzi do łazienki i już nigdy z niej nie wraca - dodała.

Karygodne zachowania na randce

Pierwsza randka to nie czas na rozmowy o traumach z dzieciństwa, problemach, największych życiowych porażkach i błędach, nie mówiąc już o byłych partnerach. Nie powinniśmy także trzymać telefonu komórkowego na stole. Gdzie należy go umieścić?

- Mężczyźni mają marynarki i wewnętrzne kieszenie w marynarkach - powiedziała ekspertka. A co w sytuacji, gdy chcemy pokazać drugiej osobie zdjęcia z wakacji? - Wtedy wyjmujemy, pokazujemy i chowamy. Tak, jakbyśmy wyjmowali dawniej zdjęcia z portfela - dodała.

Newralgiczną kwestią jest też cena zamawianych potraw w restauracji, gdy stawia druga strona. - Powinniśmy poruszać się gdzieś w środku karty. Można też zapytać zapraszającego: "a może coś polecisz?", "może byłeś tutaj kiedyś?". Wtedy wiemy, czy poleca nam bardziej pizzę Margheritę, czy możemy coś ciekawszego zamówić. (...) Nie wybierajmy rzeczy, którymi możemy się łatwo ubrudzić: pizza neapolitańska, hamburger, spaghetti z sosem pomidorowym. Wtedy bardzo łatwo o wpadkę - podsumowała Aleksandra Pakuła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla