Związki i seks

Jak utrzymać namiętność w związku? Joanna Keszka radzi

Związki i seks

Namiętność jest charakterystyczną cechą dla początkujących związków. To właśnie w tym okresie najczęściej idealizujemy swojego partnera, czujemy pożądanie i mamy ochotę na największą bliskość. Z biegiem czasu zaczynamy dostrzegać pierwsze wady drugiej osoby, a intymność staje się czymś naturalnym. Co zrobić, aby mimo wszystko utrzymać w naszej relacji namiętność? Wyjaśniła to Joanna Keszka.

Namiętność w związku – czy musi przemijać?

Joanna Keszka to specjalistka od kobiecej seksualności. Pisząc i opowiadając o seksie z kobiecej perspektywy, porusza kwestie takie jak: prawo do przyjemności, odkrywanie swoich potrzeb i podążanie za pragnieniami. Jak przyznaje ekspertka, najgorszą rzeczą, która zabija związek, wbrew pozorom nie jest rutyna, a brak eksperymentowania w łóżku. Keszka przyznała, że większość par na początku nie dba o swoje życie seksualne, co odbija się na późniejszym etapie związku.

Bardzo często spotykam się z historiami, że pary nie dbały na początku o seks, uważały, że seks się po prostu przydarza. Tego seksu było coraz mniej, oni byli coraz bardziej zniechęceni i w końcu sfera seksualna zamarła. Okazało się, że tak się nie da na dłuższą metę, że to rani jedną lub obie strony. Ja zachęcam więc, by o swoje życie seksualne troszczyć się od samego początku

– powiedziała Joanna Keszka.

Namiętność – co zrobić, by na stale zagościła w naszym związku

Namiętność związana jest ze stanem uniesienia, przeżywania silnych emocji, które typowe są dla pierwszych miesięcy romantycznej relacji. Niestety badania pokazują, że stan ekscytacji mija wraz z rozpoczęciem codziennego życia oraz poznania wad i niedoskonałości partnera. Aby partnerzy mieli szansę na zdrową i szczęśliwą relację, potrzeba czegoś znacznie ważniejszego niż chwilowe zauroczenie i ekscytacja. Wspólna pasja, bliskość i przyjaźń są tu niezbędne.

Nie jest jednak powiedziane, że w długoletnich związkach między partnerami nie ma już ani odrobiny namiętności. Wszystko zależy od tego, jak o nią dbamy. Według psychologów stan ten budujemy poprzez bliskość. Już proste gesty, tj. trzymanie za rękę, przytulanie czy miłe słowa sprawiają, że nasz partner, staje się dla nas atrakcyjniejszy. Jeśli mowa o atrakcyjności, równie ważną kwestią jest atrakcyjność fizyczna. W związkach, w których partnerzy pociągają siebie wizualnie, łatwiej jest o namiętność.

Ekspertka zdradziła kilka sposobów na to, jak podtrzymać namiętność w stałym związku. Podała złote zasady, jakimi powinny kierować się pary.

Zobacz też:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości