Związki i seks

Jak pogodzić przyjaźń z byciem w związku? "Nic dziwnego, że on czuje się odrzucony"

Związki i seks

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Czy przyjaźń może być zagrożeniem dla związku?

Do psychologa coraz częściej trafiają pary, których powodem sporów jest przyjaciel jednego z partnerów. Dlaczego jesteśmy o niego zazdrośni? Jak z tym walczyć, by nie tracić ani związku, ani bliskich znajomych? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Zuzanna Butryn i Agata Rubik.

Kłótnie partnerów o przyjaźń

Psycholog Zuzanna Butryn zauważyła, że do jej gabinetu przychodzą pary, które poróżnia częsty kontakt jednego z partnerów ze swoim przyjacielem. Najczęściej chodzi o spędzany z nim czas oraz o to, że osoby rozumieją się ze swoimi przyjaciółmi lepiej niż z drugą połówką.

W studiu Dzień Dobry TVN specjalistka opowiedziała o tym, czy przyjaźń może być zagrożeniem dla związku. Według ekspertki sytuacja staje się szczególnie zaogniona, gdy jego przyjaciel/przyjaciółka są tej samej płci, co osoba zazdrosna o ukochanego. Jak poradzić sobie z tą sytuacją, by nie stracić ani partnera, ani bliskich znajomych?

Jak reagować na przyjaźń partnera?

Agata Rubik podkreśla, że powodem tej zazdrości jest głównie czas i uwaga poświęcana przyjacielowi, a nie rodzinie. Sama nie musi się o to martwić, ponieważ żona Piotra Rubika jest jego najlepszą przyjaciółką. - Najważniejsza jest dla nas nasza relacja i rodzina. Najbardziej lubimy spędzać czas ze sobą - tłumaczy w Dzień Dobry TVN.

- On nie ma potrzeby spędzania tego czasu beze mnie - dodaje. Jak więc ustalić odpowiedni kompromis? - Należy przyjąć pewne normy i zasady (...). Ten związek musi być priorytetem, dopiero później przyjaźń. Jeżeli przyjaciel otrzymuje zbyt dużo uwagi, to trudno się dziwić, że partner czuje się odrzucony - zauważa psycholog Zuzanna Butryn.

Specjalistka podkreśla, że w tej sytuacji warto zastosować kompromisy i rozmawiać o naszych uczuciach. Dzięki temu nie nagromadzimy w sobie negatywnych emocji, które z czasem mogą dać o sobie znać z jeszcze większą siłą. - Otwarta komunikacja jest to bardzo dobrym rozwiązaniem - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości