Parenting

Koniec darmowych orlików dla dzieci? "Nie wszystkich rodziców będzie stać"

Parenting

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Piotr Wojtasik
Koniec darmowych orlików dla dzieci?
Koniec darmowych orlików dla dzieci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Do tej pory w Toruniu orliki były bezpłatne. Dzieci mogły na nich grać m.in. w ramach treningów piłkarskich organizowanych przez kluby sportowe. Niebawem pojawić się mają jednak opłaty za korzystanie z boisk. Trenerzy podkreślają, że nie każdego rodzica będzie stać na pokrycie kosztów uczestnictwa w zajęciach.

Orliki będą płatne?

W 2022 roku samorządy zyskały możliwość pobierania opłat za korzystanie z orlików wybudowanych w ramach programu unijnego. Władze Torunia nie podjęły jeszcze decyzji, czy dostęp do boisk pozostanie w pełni bezpłatny.

- My jako klub, ja jako właściciel i trener w Akademii Piłkarskiej Start Toruń, podkreślamy, że dla nas najważniejsze zawsze były dzieciaczki. Naszym celem nie jest walka z miastem, naszym celem, naszym priorytetem są dzieci i o te dzieciaki chcielibyśmy zadbać. Nie wszystkich rodziców, z tego, co wiemy, będzie stać, żeby za uczestnictwo w zajęciach zapłacić dwa razy więcej niż do tej pory - powiedział trener z Torunia.

Rodzice podkreślają, że pragną brać udział w dyskusji o opłatach za korzystanie z orlików.

- Poszła tylko informacja, że mają być płatne i już. Nikt nie wziął naszej podmiotowości pod uwagę, podmiotowości naszych dzieci. Fajnie by było, gdyby ktoś chciał z nami porozmawiać. Oczywiście, stawki, które płacimy, fajnie by było, gdyby mogły być utrzymane. Naprawdę jest sporo dzieci, które być może będą musiały zrezygnować z tych treningów ze względu na to, jak się zmienią ceny - powiedziała jedna z mam.

Władze Torunia o opłatach za orliki

Przedstawiciele miasta utrzymują, że planowana opłata ma dotyczyć wyznaczonych godzin.

- Orliki są czynne od godziny 8 do 20. Od 8 do 15 w dalszym ciągu szkoły w ramach zajęć wychowania fizycznego będą z nich korzystały. Pozostawiamy dwie takie godziny swobodne, gdzie bez rezerwacji również dzieci z osiedla, z okolic, mogą przyjść i trenować, czyli od 15 do 17. My mówimy raptem o trzech godzinach między 17 a 20 - powiedział przedstawiciel miasta.

- Przyglądaliśmy się innym samorządom i zaczęliśmy rozważać, bo na to chciałam zwrócić uwagę, że my na razie rozważamy prowadzenie takiej opłaty. Jeśli ona zostanie wprowadzona to też mieszkańców o tym poinformujemy - powiedziała przedstawicielka MOSiR-u.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości