Związki i seks

"Ma wzwód, gdy tylko uronię łzę". Seksuolog wyjaśnia, czym jest dakryfilia

Związki i seks

Autor:
Berenika
Olesińska
Mężczyzna ociera kobiecie łzy

Podniecenie może zostać wywołane przez wiele nieoczywistych czynników. Jednym z nich jest płacz partnera. Czy taka reakcja na łzy jest zaburzeniem, a może normalnym, aczkolwiek mało znanym zjawiskiem? Seksuolog Andrzej Gryżewski w rozmowie z dziendobry.tvn.pl rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Seks w związku. Mężczyzna podnieca się, gdy widzi łzy partnerki

- Gdy powiedział mi o tym, parsknęłam śmiechem. Nie uwierzyłam, dopóki nie zobaczyłam na własne oczy. Później już nie było tak zabawnie - opowiada 27-letnia Diana.

Partner naszej rozmówczyni po dwóch latach związku poinformował ją o dość niecodziennym zjawisku, które już dawno zdążył u siebie zaobserwować, ale wstydził się głośno o nim powiedzieć. Przez długi czas ukrywał, że jakakolwiek łza, która pojawia się na policzku ukochanej, jest dla jego organizmu seksualnym bodźcem.

- Dwa miesiące temu podjął pierwszą próbę. Chciał wyznać mi prawdę, ale moja reakcja go onieśmieliła i obróciliśmy wszystko w żart. "Serio? To chyba muszę ciągle oglądać melodramaty, żebyś miał na mnie ochotę" - palnęłam bez namysłu. Nie wiedziałam, że mój głupi dowcip ma tak wiele wspólnego z prawdą - zaznacza kobieta.

Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl

Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
wideo 2/19

Wszystko stało się dla niej jasne podczas jednego z rodzinnych spotkań. W niedzielne popołudnie odwiedziła wraz z partnerem jego bliskich. - Siedzieliśmy obok siebie na kanapie i oglądaliśmy jakiś film. Nic ambitnego, ale scena śmierci głównego bohatera trochę mnie wzruszyła. Wtedy zobaczyłam na twarzy Pawła duży dyskomfort. Spojrzał na mnie i zaraz skierował wzrok na spodnie. Miał wzwód, a przecież w ogóle go nie dotykałam - wspomina Diana.

Gdy rodzice młodego mężczyzny wyszli na chwilę z pokoju, zaskoczona kobieta skorzystała z okazji i zapytała partnera wprost, co wzbudziło w nim podniecenie. - Przecież już mówiłem, że tak mam, jak płaczesz. A nie uwierzyłaś - usłyszała wówczas nasza rozmówczyni.

Po tym incydencie para wielokrotnie podejmowała krępujący dla Pawła temat i próbowała odnaleźć przyczynę tego nietypowego zjawiska. - On twierdzi, że członek twardnieje mu zawsze, gdy tylko uronię łzę. Bez względu na to, czy jest ona wynikiem smutku czy radości - relacjonuje 27-latka. Czasami to tylko wzwód, czyli biologiczna reakcja organizmu, a czasami idzie za tym również podniecenie i pociąg seksualny

Diana do pewnego momentu nie widziała w tym żadnego problemu, jednak z biegiem czasu świadomość o niecodziennym fetyszu ukochanego zaczęła jej mocno przeszkadzać. - To wpływa na naszą przyszłość. Jeżeli powód mojego płaczu jest błahy, to ok, jestem w stanie sobie z tym poradzić. Ale życie pisze różne scenariusze. A jeśli zacznę płakać, bo naprawdę stanie mi się krzywda? Mam powstrzymywać łzy? Jakie będę miała w nim wsparcie, gdy będzie w tym momencie podniecony? - zastanawia się 27-latka.

Dakryfilia, czyli podniecenie łzami partnera. Skąd się bierze?

Zjawisko, z którym mierzą się Diana i Paweł, nazywane jest dakryfilią. - Ten fetysz dotyczy osób, które czują narastające podniecenie w momencie, gdy partner płacze - tłumaczy w wywiadzie dla dziendobry.tvn.pl seksuolog Andrzej Gryżewski.

Według eksperta tego typu preferencje seksualne rodzą się zazwyczaj w wieku nastoletnim. - Gdy np. chłopiec obserwował płaczącą matkę w domu i następnie szedł do swojego pokoju lub łazienki i się masturbował. Z czasem sytuacja powtarzana kilkanaście razy tworzy silne połączenie płaczu z podnieceniem seksualnym - wyjaśnia specjalista.

Fetysz może stać się niebezpieczny dla każdej szczęśliwej i zdrowej relacji. Wszystko zależy od tego, czy partnerzy stracą nad nim kontrolę. - Problem występuje wtedy, gdy w inny sposób nie można się podniecić i zaczyna psuć się życie seksualne w związku. Co wtedy zrobić? Jedynie zgłoszenie się do seksuologa na psychoterapię może pomóc cierpiącej osobie - doradza Andrzej Gryżewski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Yellow Dog Productions/Getty Images

Pozostałe wiadomości