Związki i seks

Czy eksmałżonek może żądać zmiany nazwiska? Adwokat: "To są przypadki, z którymi spotykam się bardzo często"

Związki i seks

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Czy eksmałżonek może żądać zmiany nazwiska?
Czy eksmałżonek może żądać zmiany nazwiska?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Część kobiet po rozwodzie decyduje się na pozostawianie nazwiska byłego męża, np. ze względu na dzieci. Jednak nie wszystkim mężczyznom odpowiada takie rozwiązanie. Czy mogą zażądać od ekspartnerek, by wróciły do nazwiska panieńskiego? Czy zmiana jest możliwa i na jakich zasadach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała adwokat Eliza Kuna.

Zmiana nazwiska po ślubie

W Polsce - zgodnie z art. 25 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - każdy ma prawo zadecydować o tym, jakie nazwisko będzie nosił po zawarciu małżeństwa. Dopuszczalne są trzy warianty:

  1. 1Zachowanie przez każdego z małżonków swojego dotychczasowego nazwiska (nie jest konieczne uzyskanie zgody współmałżonka).
  2. 2Noszenie przez małżonków wspólnego nazwiska, będącego dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich.
  3. 3Połączenie dotychczasowego nazwiska z nazwiskiem małżonka (nie może składać się z więcej niż dwóch członów).

Powrót do nazwiska panieńskiego

W Polsce zazwyczaj to kobiety przyjmują nazwisko męża. Natomiast, jeśli po rozwodzie chcą wrócić do panieńskiego - jak zaznaczyła Eliza Kuna - jest to stosunkowo łatwa procedura.

- Są dwa tryby. Pierwszy jest uproszczony, który jest niejako automatyczny, czyli w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego można złożyć oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego, że chce się wrócić do nazwiska panieńskiego. Oczywiście, to nie dotyczy zmiany na jakiekolwiek nazwisko, tylko powrót do tego nazwiska sprzed małżeństwa. Natomiast, jeśli przez te trzy miesiące kobieta takiego oświadczenia nie złoży, to nadal istnieje możliwość zmiany nazwiska, ale jest to możliwość w trybie zwykłego postępowania administracyjnego. Trzeba napisać podanie do kierownika urzędu stanu cywilnego i tam wyargumentować. (...) Jest to decyzja administracyjna, na którą trzeba poczekać 30 dni - mówiła gościni Dzień Dobry TVN.

Czy można żądać od byłej żony, by zmieniła nazwisko po rozwodzie?

Niektóre kobiety po rozwodzie wciąż chcą się posługiwać nazwiskiem byłego partnera. Problem pojawia się, kiedy mężczyzna sobie tego nie życzy, ale czy może zażądać, by eksżona wróciła do panieńskiego?

- To są przypadki, z którymi spotykam się bardzo często. Najczęściej mężczyźni mają przywiązanie do swojego nazwiska i nie życzą sobie, by kobieta po rozwodzie nosiła ich nazwisko. Tu ich zawsze muszę zasmucić, że to nazwisko przynależy się tej kobiecie, jeśli ona chce przy nim pozostać. Współmałżonek nie ma prawa żądać po rozwodzie zmiany nazwiska ani do powrotu pańskiego - tłumaczyła Eliza Kuna.

- W latach 70. rozstrzygał to polski Sąd Najwyższy, czy współmałżonek ma prawo tego żądać i uznano, że jednak nazwisko jest pewną cechą definiującą człowieka. Po pewnym czasie przywiązujemy się do tego nazwiska. Z reguły nazwisko to noszą też nasze dzieci. Dodatkowo funkcjonujemy także zawodowo pod tym nazwiskiem. (...) Jesteśmy rozpoznawani. Mamy dokumenty, różnego rodzaju działalności gospodarcze i dlatego bardzo wiele osób (...) chce pozostać przy tym dotychczasowym nazwisku z małżeństwa - dodała.

Sądy nie mają zatem możliwości zmiany nazwiska w związku z orzeczonym rozwodem ani w ramach toczącego się postępowania o rozwiązanie małżeństwa.

Co z nazwiskiem dzieci po rozwodzie? Kiedy w Polsce można wystąpić o zmianę nazwiska? Czy można je sobie wybrać? Odpowiedzi na te pytania poznasz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości