zmiana nazwiska

    zmiana nazwiska

    Większość kobiet decyduje się na zmianę nazwiska po ślubie. To, o czym trzeba pamiętać, to zgłoszenie zmiany w odpowiednich instytucjach oraz wymiana dokumentów, takich jak dowód tożsamości czy paszport. Formalności najlepiej dopełnić jak najszybciej. Gdzie zatem trzeba zgłosić zmianę nazwiska?

    Nie każdy lubi to jak się nazywa. Zdarzają się również rodzice, którzy chcą nadać swoim dzieciom nietuzinkowe imiona. Kiedy urzędnik może powiedzieć "Stop!" naszej fantazji? W jakich wypadkach można zmienić nazwisko? Kto może przyjąć nazwisko historyczne, jak np. Sienkiewicz? I ile kosztuje taka zabawa? Z jaką instytucją konsultują się urzędnicy w przypadkach, co do których mają wątpliwości? W Dzień Dobry TVN Marzena Stempin, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Miasta Stołecznego Warszawy, rozwiała wszelkie wątpliwości i odpowiedziała na trudne pytania w tej kwestii.

    Zmieniać, czy nie zmieniać? Jak do faktu zmiany nazwiska po ślubie, odnoszą się: Ida Nowakowska-Herndon i Agata Rubik. Czym kierowały się podejmując tę decyzję? Natomiast o tym, co zmieniło się w tej kwestii na przestrzeni lat, opowiedział nam Tomasz Sobierajski. Czy to prawda, że Piotr Rubik "poderwał" Agatę ... na nazwisko? :)

    Barbara Starska postanowiła przyjąć nazwisko swojej partnerki, z którą żyje w długoletnim związku jednopłciowym. Dlatego Pani Barbara złożyła odpowiedni wniosek do urzędu stanu cywilnego w Łodzi. Jej prośba spotkała się z odmową. Czy żyjąc w nieformalnym związku można przyjąć nazwisko partnera? Czy ma na to wpływ płeć drugiej połówki? Zapytaliśmy o to Lukę Szaranowicza, prawnika.